Pasaulyje 14 05 2018 117 peržiūros

Jeruzalėje oficialiai atidaryta JAV ambasada

Jungtinės Valstijos oficialiai atidarė savo naują ambasadą Jeruzalėje. Prezidentas Donaldas Trumpas apie ginčytiną sprendimą perkelti ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę paskelbė gruodį.

Ambasados atidarymo ceremonijoje dalyvavo 800 svečių. „Prieš 70 metų Davidas Ben Gurionas paskelbė (Izraelio valstybės) nepriklausomybę, - sakė JAV ambasadorius Davidas Friedmanas. - Praėjus 70 metų Jungtinės Valstijos pagaliau žengia kitą žingsnį“. Už šį istorinį momentą esą reikia dėkoti „vieno asmens drąsai“ - JAV prezidentui D. Trumpui. Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu feisbuke taip pat kalbėjo apie „istorinį momentą“.

Pats D. Trumpas į ambasados atidarymo ceremoniją neatvyko, tačiau vaizdo medžiagoje, kuri buvo parodyta per iškilmes, pabrėžė Izraelio teisę nuspręsti dėl savo sostinės. „Izraelis yra suvereni valstybė, turinti teisę pati apsispręsti dėl savo sostinės, - kalbėjo prezidentas. - Mes praeityje nepripažinome to, kas yra akivaizdu“. JAV, anot prezidento, ir toliau įsipareigoja skatinti taiką.

Į ceremoniją atvyko JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas, prezidento duktė Ivanka Trump su vyru ir D. Trumpo patarėju Jaredu Kushneriu. Tarp svečių buvo ir Izraelio premjeras B. Netanyahu su žmona Sara.

B. Netanyahu kalbėjo apie „šlovingą dieną“. Jis sakė: „Tai yra istorija“. Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad Jeruzalė visiems laikams lik Izraelio rankose. Tai esą yra ir generalinio štabo vado Gadžio Eizenkoto, Izraelio kariuomenės ir kitų saugumo institucijų nuopelnas. „Mūsų narsūs kariai gina mūsų sienas tuo metu, kai mes čia kalbame“, - sakė jis. Tai yra „didi diena Izraeliui, didi diena JAV ir didi diena taikai“.

Gazos Ruože tuo tarpu vėl paaštrėjo smurtas. Sveikatos ministerijos duomenimis, žuvo per 40 žmonių, dar 1 700 buvo sužeisti.

D. Trumpo sprendimas perkelti ambasadą yra didelis pokytis JAV politikoje. Jis sukėlė smarkius protestus arabų pasaulyje ir pirmiausiai tarp palestiniečių.

Galutinis Jeruzalės statusas yra vienas didžiausių ginčytinų punktų Artimųjų Rytų konflikte. Palestiniečiai siekia, kad 1967-aisiais Izraelio okupuota ir 1980-aisiais aneksuota rytinė Jeruzalės dalis būtų jų būsimos valstybės sostinė.

ELTA

Nuotraukoje: Jeruzalėje oficialiai atidaryta JAV ambasada. EPA-ELTA nuotr.

Pasaulyje kitos naujienos šiame skyriuje

18 05 2018

ES padavė šešias valstybes nares į teismą dėl oro užterštumo

17 05 2018

Rusija: į keleivinį lėktuvą trenkė žaibas

15 05 2018

V. Putinas atidarė tiltą į Krymą

12 05 2018

I. Zasimauskaitė „Eurovizijoje“ užėmė 12 vietą, triumfavo Izraelis

28 04 2018

Rusija skelbia juoduosius sąrašus lietuviams: nebeįsileis politikų ir žurnalistų

„Metų šeima 2018“ išrinkti visaginiečiai

Šeštadienį Vilniuje, šventėje „Mes už šeimą!“ paskelbta „Metų šeima 2018“. Tai1 berniuką ir 3 mergaites auginantys Drus iš Visagino.

-°С -%