Jei pacientui poliklinikoje pasidarė bloga, ar gydytojai gali suteikti skubią pagalbą?
Toks klausimas iškilo ne atsitiktinai, redakcija tapo liudininku to, kada sėdinčiai eilėje moteriai pasidarė bloga ir ji prarado sąmonę.
Medicinos darbuotojai nedvejodami pasirodė koridoriuje ir amoniako pagalba sugebėjo padėti moteriai atgauti sąmonę. „Greitoji pagalba“ atvyko po 10-15 minučių, pacientė buvo paguldyta ant neštuvų, kuriuos nėra lengva „įgrūsti“ į liftą.
Galima tikėtis, kad nieko tikrai baisaus neatsitiko, nes atsisveikindama gydytoja pacientei pasakė, „susitiksime po savaitės“.
Tačiau ši situacija iškėlė klausimą: ar poliklinikos darbuotojai yra pasirengę suteikti pagalbą, jei nuo kiekvienos minutės priklauso paciento gyvybė? Ar gydytojai turi visas reikiamas priemones?
Kai kurie gydytojai teigia, kad jiems išduodamas tik kaptoprilis (vaistas spaudimui sumažinti) ir, kad jie negali naudotis procedūriniu kabinetu.
Išsiaiškinimui redakcija kreipėsi į VPSPC direktorės pavaduotoja medicinai Jūratę Avdiukovą. Į klausimą, kokią pagalbą gydytojai gali suteikti pacientams esant būtinybei, direktorės pavaduotoja atsakė, kad procedūriniame kabinete yra visi būtini tam vaistai, įskaitant ir vaistus nuo anafilaksinio šoko.
Tik keista, kad, matyt, ne visiems gydytojams buvo pranešta ši informacija.
Kita problema - stringanti elektroninė sistema e-sveikata, kurios dėka registruojami nedarbingumo pažymėjimai, be to, yra išrašomi ir elektroniniai receptai.
Poliklinikos direktorė Violeta Diliene paaiškino, kad problema slypi prastame bendros respublikinės sistemos darbe, nuo kurios priklauso visų medicinos įstaigų darbas.
„Mes nuolatos bendraujame šia tema su Sveikatos apsaugos ministerija, tačiau problema išlieka“, - sako V. Dilienė.
„Ministras ramina medicinos įstaigas tuo, kad e-sveikatos sistema nuolat tobulėja ir, kad kada nors ji pradės dirbti gerai“, - teigia J. Avdiukova
Išvada tokia: kol receptinės knygelės nėra atšauktos, besilankant pas gydytoją, jas derėtų turėti su savimi, nes sistema gali palūžti bet kuriuo momentu.
Tikimės, kad dabar medicinos darbuotojai žinos, kad procedūrinis kabinetas ir jame esantys vaistai - jiems prieinami, jei skubiai reikės suteikti pagalbą pacientui prieš atvykstant „greitajai“.
Ina Negoda
Vertė Lina Latyševa
news.tts.lt