Kaip vyksta VĮ “Visagino energija” perdavimo procesas?
2018 metų kovo 29 dieną Tarybą priėmė sprendimą dėl VĮ “Visagino energija” pertvarkymo į savivaldybės įmonę. Mes pasidomėjome pas VĮ “Visagino energija” komercijos direktorių Viačeslavą Šimkų, kaip vyksta valstybinės įmonės pertvarkymo procesas į savivaldybės įmonę, į ką gavome atsakymą: “Tuo užsiima Ūkio ministerija”.
Merė Dalia Štraupaitė taip pat nurodė į Ūkio ministeriją, kuriai news.tts.lt redakcija išsiuntė dominančius klausimus, į kuriuos gavo išsamius atsakymus iš ministro patarėjos Jolitos Gumaniukienės.
Iš Ūkio ministerijos atsakymo pasidarė aišku, kad esamu momentu, faktiškai, vyksta darbas su popieriais. Niekas nevaikšto po įmonę ir neskaičiuoja, varžtų, veržlių, vamzdžių ir vožtuvų. Nuosavybės perdavimas vyksta derinant sąrašus - to, kurį pateikė VĮ “Visagino energija” ir Nekilnojamojo turto registro duomenų sąrašą.
Ministerija paaiškino, kad pasirengimo perdavimui procesas užtruko ilgiau, nei buvo planuojama, kadangi įmonės turto apskaita pačios įmonės viduje neatitiko NTR duomenų. J. Gumaniukienė paaiškino, kad tai nėra draudžiami dalykai, nes vartojami skirtingos apimties pavadinimai, atskiri turto vienetai apskaitomi kaip komplektai ir pan.
Be to, Ūkio ministro patarėja pabrėžia, reikia žinoti, kad visas valstybės turtas yra registruojamas ir apskaitomas Turto banko valdomoje valstybės turto informacinėje sistemoje, todėl prieš teikiant klausimą Vyriausybei turime gauti Turto banko patvirtinimą dėl turto sąrašų tinkamo parengimo išbraukimui iš valstybės valdomo turto informacinės sistemos.
Šiuo metu turto sąrašai ir Vyriausybės sprendimo projektas yra suderinti. Turto banko pažymos laukiame artimiausiomis dienomis.
Taip pat jau yra suderintas vyriausybės projektas (dėl VĮ “Visagino energija” perdavimo Visagino savivaldybei).
Ūkio ministerijos atsakyme aptariamas ir klausimas dėl “VE” kreditorių, finansų įstaigos pretenzijų pertvarkymo procesui neturi.
Bet yra suteikiamas vienas mėnuo tam, kad visi “VE” kreditoriai galėtų pagrįsti dėl pertvarkos jiems kylančias naujas rizikas, kurios gali iškilti keičiant įmonės statusą. Sulaukus pretenzijų, jos turės būti išspręstos iki turto nuosavybės teisių perdavimo dienos
“Tačiau, - pažymėjo Ministerijos atstovė, - Nemanome, kad šiuo aspektu galime susidurti su problemomis, nes 2018 m. I pusmečio finansinių ataskaitų duomenimis, “VE” turimi grynieji piniginiai ištekliai viršija visus “VE” turimus įsipareigojimus. Esant tokiems finansiniams rezultatams, bet kokiems kreditoriams “VE” turėtų būti labai pageidaujamas ir mažai rizikingas klientas”.
Taip pat Jolita Gumaniukienė pažymėjo, kad “VE”, kaip geriamojo vandens tiekėjas ir nuotekų tvarkytojas yra nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbi įmonė, kas irgi turėtų kelti kreditorių pasitikėjimą.
Po klausimų su kreditoriais sprendimo bus pasirašyti turto perdavimo aktai. Planuojama tą pačią dieną, tuo pačiu metu, pasirašyti abu perdavimo – priėmimo aktus: vienu aktu valstybė turto nuosavybės teises pagal sąrašus atiduos savivaldybei, o antruoju savivaldybė perduos turtą “VE” valdyti patikėjimo teise.
“Vadinasi tiek iki perdavimo, tiek po perdavimo realus turto valdytojas bus “VE”, valdantis turtą patikėjimo teise, pasikeis tik turto savininkas,” - rašoma Ūkio misterijos atsakyme.
Taip pat, pasak Ministerijos, perdavimo metu nebus galimybių nei turtui prapulti, nei atsirasti, o už betkokį sąrašų neatitikimą faktui atsakomybę neš “VE” vadovybė.
Savivaldybė galės inicijuoti auditą ar papildomą inventorizaciją, dalyvaujant savininko atstovams, jei to pageidaus.
Ina Negoda
Vertė Lina Latyševa
news.tts.lt