Ligonių kasos: nemokami skiepai nuo rotaviruso infekcijos apsaugojo jau 28 tūkst. vaikų
Į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukus nemokamus skiepus nuo rotavirusinės infekcijos, per daugiau nei metus paskiepyta jau 28 tūkst. vaikų. Be to, kaip praneša Valstybinės ligonių kasos (VLK), pradėjus skiepijimus, gerokai – net 24 proc. – sumažėjo kasmet dėl šios infekcijos į ligoninę guldomų ligonių skaičius.
Sumažėję hospitalizavimo atvejai ne tik rodo vakcinos efektyvumą ir apsaugomą gyventojų sveikatą, tačiau taip pat leidžia taupyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšas, kurios paskirstomos kitiems pacientų poreikiams, pažymima VLK pranešime.
„Įtraukus į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nemokamą vakcinavimą nuo rotavirusinės infekcijos, pernai pirmą kartą galėjome džiaugtis akivaizdžiai sumažėjusiu hospitalizuojamų ligonių skaičiumi – jis nukrito nuo vidutiniškai per metus hospitalizuojamų 3,8 tūkst. iki 2,9 tūkst. asmenų. Beje, iki pradedant skiepijimus nuo rotavirusinės infekcijos, vienais metais dėl šios infekcijos sukeltų komplikacijų į ligoninę buvo paguldyta net 4,3 tūkst. pacientų", – sako VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė.
L. Reinartienė pabrėžia, kad skiepo nuo rotaviruso infekcijos prevencinė nauda akivaizdi – mažėja sergančiųjų ligoninėse, tad taupomas medikų darbo laikas, PSDF biudžeto lėšos, tėvų laikas. Rotavirusine infekcija dažniausiai serga maži vaikai, kuriuos slaugantys tėvai negali eiti į darbą, jiems mokamos išmokos, o skiepijimas apsaugo ir aplinkinių sveikatą, nes nuo vieno sergančio vaiko gali užsikrėsti visa šeima, ugdymo įstaigų kolektyvai ir pan.
Medikai primena, kad rotavirusinė infekcija – tai virusinė žarnyno infekcija, kuri kūdikiams ir vaikams sukelia sunkų ūminį viduriavimą, karščiavimą, vėmimą. Organizmas greitai netenka vandens, dėl to gali sutrikti daugelio organų veikla, gresia bendra organizmo intoksikacija.
„Raginame tėvelius rūpintis savo vaikų sveikata, laikytis Vaikų profilaktinių skiepų kalendoriuje numatyto grafiko ir dėl ligonių kasų kompensuojamų skiepų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Pirmoji vakcinos nuo rotavirusinės infekcijos dozė skiriama 2 mėn. kūdikiui", – sako L. Reinartienė.
Vaikų skiepijimas – ypatingas sveikatos apsaugos darbotvarkės klausimas, todėl kasmet vis daugiau PSDF biudžeto lėšų skiriama Nacionalinei imunoprofilaktikos programai finansuoti. Pasak L. Reinartienės, pernai šiai programai finansuoti buvo skirta 12,3 mln. eurų, arba net tris kartus daugiau nei 2014 metais (3,76 mln. eurų).
VLK duomenimis, kasmet skiepams nuo rotaviruso iš PSDF skiriama apie 480 tūkst. eurų.
ELTA