Meningokokinė infekcija dažniau puola žiemą nei šiltuoju metų laiku
Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų. Lietuvoje vidutiniškai per metus registruojama 70-80 meningokokinės infekcijos atvejų.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šiemet meningokokine infekcija susirgo 4 asmenys, vienas iš jų - vaikas. Pernai užregistruoti 39 meningokokinės infekcijos atvejai, iš jų - 5 mirtys. 2017 m. Lietuvoje užregistruotas 81 meningokokinės infekcijos atvejis, iš jų - 11 mirčių.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad nuo 2018 m. liepos 1 d. pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo B tipo meningokoko infekcijos trijų mėnesių kūdikiai skiepijami nemokamai. Tėvams ar globėjams dėl šių skiepų reikia kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.
Nuo meningokokinės infekcijos kūdikiai ir vaikai yra skiepijami trimis vakcinos dozėmis: pirmąją vakcinos dozę gauna 3 mėnesių kūdikiai, antrąją - 5 mėnesių, trečiąją - 12-15 mėnesių vaikai.
Medikai ragina neatidėlioti šio skiepo, nes meningokokinė infekcija - tai ūmi bakterinė infekcija, neretai pasireiškianti žaibine forma. Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju.
Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų - vidutiniškai 3-4 dienos. Meningokokinei infekcijai būdingas sezoniškumas, todėl susirgti šia infekcija didesnė tikimybė yra šaltuoju metų laiku.
Meningokokinei infekcijai būdinga: karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių ar raumenų skausmai, vaikams dar būdingas nuolatinis verksmas, atsisakymas valgyti ar gerti, hemoraginis bėrimas.
Mirtimi baigiasi apie 5-15 proc. ligos atvejų. Tačiau apie 15 proc. išgyvenusiųjų patiria rimtų komplikacijų, pavyzdžiui, apkursta, juos ištinka paralyžius, psichikos sutrikimai, jiems tenka amputuoti galūnes.
Artimai su sergančiu kontaktavusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kad šis profilaktiškai paskirtų vienkartinę antibakterinių vaistų dozę. Visi kolektyvo nariai turi stebėti savo sveikatą 10 dienų. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė - skiepai. Tačiau taip pat reikėtų nepamiršti nespecifinių profilaktikos priemonių: reguliariai plauti rankas, kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas - išmesti į šiukšliadėžę, reguliariai vėdinti ir valyti patalpas, užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.
ELTA