Meningokokinė infekcija dažniau puola žiemą nei šiltuoju metų laiku
Mokslas ir sveikata 31 01 2019 992 peržiūros

Meningokokinė infekcija dažniau puola žiemą nei šiltuoju metų laiku

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų. Lietuvoje vidutiniškai per metus registruojama 70-80 meningokokinės infekcijos atvejų.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šiemet meningokokine infekcija susirgo 4 asmenys, vienas iš jų - vaikas. Pernai užregistruoti 39 meningokokinės infekcijos atvejai, iš jų - 5 mirtys. 2017 m. Lietuvoje užregistruotas 81 meningokokinės infekcijos atvejis, iš jų - 11 mirčių.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad nuo 2018 m. liepos 1 d. pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo B tipo meningokoko infekcijos trijų mėnesių kūdikiai skiepijami nemokamai. Tėvams ar globėjams dėl šių skiepų reikia kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Nuo meningokokinės infekcijos kūdikiai ir vaikai yra skiepijami trimis vakcinos dozėmis: pirmąją vakcinos dozę gauna 3 mėnesių kūdikiai, antrąją - 5 mėnesių, trečiąją - 12-15 mėnesių vaikai.

Medikai ragina neatidėlioti šio skiepo, nes meningokokinė infekcija - tai ūmi bakterinė infekcija, neretai pasireiškianti žaibine forma. Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju.

Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų - vidutiniškai 3-4 dienos. Meningokokinei infekcijai būdingas sezoniškumas, todėl susirgti šia infekcija didesnė tikimybė yra šaltuoju metų laiku.

Meningokokinei infekcijai būdinga: karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių ar raumenų skausmai, vaikams dar būdingas nuolatinis verksmas, atsisakymas valgyti ar gerti, hemoraginis bėrimas.

Mirtimi baigiasi apie 5-15 proc. ligos atvejų. Tačiau apie 15 proc. išgyvenusiųjų patiria rimtų komplikacijų, pavyzdžiui, apkursta, juos ištinka paralyžius, psichikos sutrikimai, jiems tenka amputuoti galūnes.

Artimai su sergančiu kontaktavusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kad šis profilaktiškai paskirtų vienkartinę antibakterinių vaistų dozę. Visi kolektyvo nariai turi stebėti savo sveikatą 10 dienų. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė - skiepai. Tačiau taip pat reikėtų nepamiršti nespecifinių profilaktikos priemonių: reguliariai plauti rankas, kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas - išmesti į šiukšliadėžę, reguliariai vėdinti ir valyti patalpas, užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

ELTA

Laisvų žmonių muzika festivalyje „Visagino country“!
Laisvų žmonių muzika festivalyje „Visagino country“!

Po žvaigžėtu rugpjūčio dangumi, susitinka ir šėlsta seni draugai, kantri fanai, geros muzikos gerbėjai ir atlikėjai

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта