Meras Erlandas Galaguz: «Darbai nebus stabdomi!»
Kartais man atrodo, jog kai kurie politikai tiesiog mėgina susirinkti pigiai atrodančių politinių balų, o gal – tiesiog mėgina parodyti, kaip smarkiai jie dirba visuomenės ir visaginiečių labui, bet ar tai tiesa? Ir vėl esu priverstas kalbėti apie tą dalinę tiesą, kurią taip plačiai skelbia tikrai ne vienas iš tų, kurie apie procesus žinojo tikrai labai seniai.
Kalno idėja neatsirado vakar. Gal kai kuriems pasirodys keista, bet aš prie tos pradžios nelabai ir prisidėjau. O labiausiai prisidėjo ta, kuri tuomet ėjo merės pareigas, o dabar staiga labai smarkiai susirūpino voveraitėmis ir kaltina mane, jog aš mėginu sugadinti Visaginą.
2018 metais, kai Visagino merė buvo gerbiama Dalia, atsirado tas gruntas, už kurį buvo sumokėti savivaldybės pinigai. Bėda ta, jog gruntas pasirodė netinkamas. Ar ne perkant gruntą reikėjo atlikti visas ekspertizes, kad jis atitiktų visus reikalavimus? Jei tai nebuvo padaryta, kaip ir priklauso, tuomet dabar prašyti pakartotinės ekspertizės – tai sąmoningas lėšų švaistymas. Jei nebuvo atlikta, tai kas kaltas jog netinkamas gruntas buvo nupirktas?
Aš svarstau ir analizuoju situaciją su teisininkais, kaip nustatyti kaltininkų ir išsireikalauti žalos atlyginimo, jei tai buvo padaryta tyčia ir suvokiant, kokia žala yra daroma miestui. Ne voveraitėms, bet žmonėms.
Šio, kaip ir kitų tokių projektų įgyvendinimo procedūra buvo, yra ir bus – tipinė. Tai reiškia, jog pirmiausia parengiamas projektas, kuris vėliau aptariamas su visuomene per viešąsias konsultacijas ir tik tuomet, visuomenei neprieštaraujant, atsakius į visus visuomenės klausimus, užsakius visas papildomas ekspertizes, kurių kas nors paprašė, pradedami pirkimai. Atlikus pirkimų procedūras – sudaromos sutartys su rangovais ir pradedami darbai.
Jokių ekspertizių nereikėjo nė vienam tarybos nariui. Visiems viskas buvo gerai. Taryba priėmė sprendimą, ir nors UŽ jį nebalsavo kai kurie tarybos nariai, sprendimas priimtas balsų dauguma, vadinasi, jį pripažinti ir gerbti turi visi.
Laikas kalbėti jau baigėsi. Dabar yra laikas daryti, o ne gaišti laiką atliekant papildomas nebūtinas ekspertizes, ieškant voveraitėms namų ar prekiaujant nukirsta mediena.
Mes nestabdysim darbų. Gyvenimas vyksta čia ir dabar, pačiame mieste, čia, kur aš ir esu, o ne dirbtinai sukurtame socialinių žinučių kare. Tiems, kurie laukia šio projekto įgyvendinimo sakau – aš savo pažadus vykdau.
O dabar – atsakymai į klausimus.
"Ar medžiai iškirsti teisėtai?"
Leidimas kirsti želdinius Jaunystės g. 4 buvo išduotas mero potvarkiu, kuris per nustatytą terminą apskųstas nebuvo ir įsigaliojo 2024 m. lapkričio 29 d. Po ekspertizės leidimas kirsti nebuvo panaikintas, buvo pakeistas tik medžių kiekis ir kompensacijos dydis.
2024 m. lapkričio 29 d. sprendime buvo leista kirsti 156 medžius, o po ekspertizės -151 medį. Kadangi komisija vertino medžius neaptvertoje didelėje teritorijoje, įvyko paklaida ir buvo nuspręsta išduoti leidimą 156 medžiams, o ekspertai paženklintoje statybos darbų teritorijoje rado 151 saugotiną medį.
Ekspertizė parodė, kad medžių estetika vidutinė, biologinė būklė ir perspektyvumas - patenkinamas. Dalis šių medžių neturi išliekamosios vertės.
"Kur bus naudojama mediena?"
Statinio supaprastinto projekto Pasirengimo statybai ir statybos darbų organizavimo dalyje yra nurodyta, kad susidarančios statybinės atliekos (medžių šalinimas) pagal atliekų kodą 03 03 01 yra išvežamos ir perduodamos atliekų tvarkytojui.
"Kiek kainavo ekspertizė?"
Ekspertizės paslaugos kainavo 3 605,80 Eur.
"Ar tas gruntas – tai nugriauto karinio miestelio liekanos, kurios galimai gali būti radioaktyvios ar turėti asbesto priemaišų?"
Gruntas, iškastas statant ,,Intersurgical“ gamyklą buvusio karinio miestelio teritorijoje nėra statinių išmontavimo atliekos. Teritorijai išlyginti buvo vežamas žvyras iš karjero. Statant gamyklą po žeme buvo rastos betoninės konstrukcijos, kurios buvo iškastos ir sukrautos šalia grunto sandėliavimo aikštelės, tačiau statant kalną Jaunystės g. 4 pagal konkurso sąlygas ir statybos projektą rangovas privalo pašalinti visas statybinių inertinių medžiagų (betono, plytų, čerpių ir kt.) gabalus, kurių matmenys yra didesni kaip 150 mm. Gruntas nesumaišytas su sovietmečiu statytų pastatų atliekomis, ypač asbesto turinčiomis atliekomis, nes jo ten nebuvo - visi pastatų stogai buvo iš metalinių lakštų. Visos statybinės karinio miestelio atliekos išvežtos ir sutvarkytos iki gamyklos statybos pradžios.
"Ar bus atliekama grunto ekspertizė?"
Grunto ekspertizė nėra privaloma. Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos valdyba 2025 sausio 13 d. pasiūlė Visagino savivaldybės administracijai atlikti grunto ekogeologinius tyrimus, tačiau nepateikė nė vieno teisės akto, kuris įpareigotų savivaldybę ją atlikti. Darbai nebus stabdomi.
Erlandas Galaguz
Visagino savivaldybės meras
Užsakymas Nr 2025013