Rusija iš Lietuvos vilioja atominės energetikos specialistus
Energetika 07 03 2011 929 peržiūros

Rusija iš Lietuvos vilioja atominės energetikos specialistus

Į uždarytą Ignalinos atominę elektrinę „pirkliai“ iš kaimyninės šalies, prisidengdami tėvynainių susigrąžinimo planu, atvyksta žadėdami kone aukso ežerus.:::Tačiau niekas viliojamiems Lietuvos piliečiams nekalba apie realijas, tai yra galimybes dirbti pagal specialybę ir netapti priklausomiems nuo svečios šalies specialiųjų tarnybų, praneša LTV „Savaitė“.
Vasario 17 dieną LTV naujienų tarnybos žurnalistai dalyvavo Visagine vykusiame Rusijos ambasados renginyje, kurį organizatoriai pavadino informaciniu-konsultaciniu susitikimu. Visagine sklido kalbos, kad diplomatai atvažiuoja Lietuvos piliečių agituoti dalyvauti tėvynainių sugrąžinimo programoje. Reklama Tėvynainių sugrąžinimo planas vyksta jau kelerius metus. Kremlius žada finansinę paramą, o po metų – Rusijos piliečio pasą. Visaginiečius, žinoma, domina Kaliningrado srityje dygstanti atominė. Rusijos diplomatė lyg ir suteikia vilčių.
„Žmogus turi susirasti laisvą darbo vietą Kaliningrado srities duomenų bazėje ir ją nurodyti anketoje“, – kalbėjo Rusijos ambasados Lietuvoje Konsulinio skyriaus laikinosios grupės vadovė Natalija Kandinskaja.

Tėvynainio anketa – šešių puslapių klausimynas. Užsienietis privalo pateikti išsamią informaciją apie save ir artimuosius, visi jie turi pasirašyti, jog sutinka, kad jų gyvenimą išnarstytų Rusijos FSB ir kitos specialiosios tarnybos „Didelės ateities Lietuvoje nebematau, bet kol kas dar neapsisprendžiau“, – teigė susitikime dalyvavęs visaginietis. Tačiau tėvynainis bus įleistas, tik jei susiras konkrečią darbo vietą ir toje Rusijos srityje, kuri sutinka jį priimti. O tai dažniausia – Didžiosios Tėvynės pakraščiai.
LTV naujienų tarnybos žurnalistai bandė išsiaiškinti, kokios galimybės visaginiečiams įsidarbinti Rusijos atominėse. „Kiek žinau, tai mūsų strateginiuose objektuose dirba tik Rusijos piliečiai“, – sakė N. Kandinskaja. Pastebėjus, kad šių žmonių specialybė reta, Rusijos ambasados Lietuvoje patarėjas, Konsulinio skyriaus vadovas Aleksandras Pikalevas atsakė: „Retą specialybę galima pakeisti, galima išmokti papildomos.“

Saugumo departamentas atsisako paaiškinti, kokias grėsmes Lietuvos piliečiui gali kelti duomenų pateikimas apie save užsienio valstybei. „Bet koks informacijos rinkimas apie strateginiuose objektuose dirbančius žmones, o ypač, jei jie užima svarbias pareigas, nuo kurių priklauso įmonės veikla, turėtų apie tai informuoti ir, aš manau, kad dalis iš jų greičiausiai ir informuoja“, – įsitikinęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.
Atominė elektrinė tvirtina nėra gavusi nė vieno darbuotojo prisipažinimo. „Įsivaizduokite sau Lietuvos diplomatus, kur nors Peterburgo elektrinėje Sosnovyj Bor platinančius anketas įsidarbinti Lietuvos Visagino atominės elektrinės projekte ir užduodančius kuklų klausimą: „Ar sutinkate, kad jus ir jūsų giminaičius tikrintų Lietuvos specialiosios tarnybos?“ Įsivaizduokite, kiek ilgai tokie Lietuvos diplomatai ten išdirbtų“, – kalbėjo politikos apžvalgininkas Tomas Čyvas. Anot apžvalgininko, tokią anketą apie save ir savo artimuosius užpildęs žmogus palengvina agentų darbą. „Agentams jau dirbti nebereikia, jie jau viską turi. Jei žinoma visa informacija apie žmogaus gimines, kas ką kur darė ir pan. Jis tampa ne tik pats priklausomas, bet ir jo vaikai, giminaičiai tampa priklausomi, nes po tokio žmogaus mirties galima pasakyti: „Štai jis buvo toks, jis pas mus dirba“ arba „Apie tave tą žinome, padėk mums tiesiog“ ir pan.

Tą daro visos specialiosios tarnybos, bet klausimas kodėl nėra to, kas Lietuvoje vadinasi kontržvalgyba, diplomatinių veiksmų ribas peržengiančių judėjimų prevencijos“, – teigė T. Čyvas. Energetikos ministras Arvydas Sekmokas sako, kad po Ignalinos atominės uždarymo, Rusija visomis išgalėmis stengiasi nepaleisti Baltijos regiono. „Naujoji atominė elektrinė, Visagino atominės elektrinės projektas, Ignalinos atominės elektrinės uždarymas yra šitų varžybų, šitos kovos dalis. Be abejo, siekis uždaryti Ignalinos atominę elektrinę ir žinios, uždarymo technologija yra labai svarbūs objektai, dėl kurių ir vyksta varžybos – kas turės technines žinias, kas galės jas naudoti ateityje“, – sakė ministras.
Rusija, prisidengdama tėvynainių globa, steigia įvairiausius labdaros fondus, tačiau iš jų dažnai kyšo Kremliaus propagandistų ir žvalgybininkų ausys 2005-aisiais, kai atominė elektrinė pradėjo svarbiausius uždarymo projektus, branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų saugyklų statybą ir su Vokietijos konsorciumu „Nukem“ pasirašė sutartį, kaip mat prisistatė protestuotojai iš Baltarusijos ir Baltijos šalyse veikiančio „Livonijos“ fondo. Jie ilgus mėnesius protestais vilkino statybų pradžią, reikalavo neva grėsmingą objektą patraukti nuo Latvijos ir Baltarusijos pašonės.

Tą kartą LTV naujienų tarnybos žurnalistai išsiaiškino, kad „Livonijos“ veiklą koordinuoja Kaliningrade veikiantys asmenys, tarp kurių – dabar Lietuvoje persona non grata paskelbtas Kremliaus propagandistas Modestas Kolerovas. Jo redaguojama agentūra regnum.ru trimitavo, kad „Livonijos“ atstovas klaipėdietis Pranciškus Jurgutis – Seimo pirmininko Viktoro Muntiano bendražygis ir valdančiosios Pilietinės demokratijos partijos prezidiumo narys. Teigta, kad būtent „Livonijai“ bus pavesta Tėvynainių programa. Tačiau dabar šį darbą vykdo kiti. Po „Savaitėje“ parodyto reportažo „Livonija“ 2006 metais užsidarė.
O atominei elektrinei iki šiol didžiausias galvos skausmas – nebaigtos saugyklų statybos. Paaiškėjo, kad 2005-aisiais, protestuotojams akompanuojant, su generaliniu rangovu Vokietijos „Nukem“ pasirašyta Lietuvai nenaudinga sutartis O prieš porą metų „Nukem“ perpirko Rusijos „Atomstroyexport“ , kuri priklauso Rusijos branduolinės energetikos holdingui „Rosatom“, kuris stato atominę Kaliningrado srityje. Tuo metu Ignalinoje vilkinanti darbus „Nukem“ šeimininkė „Atomstroyexport“ praėjusią savaitę pranešė, kad jau sukirsta rankomis dėl atominės Baltarusijoje. Esą sutartys parengtos, jas abiejų šalių vyriausybės pasirašys kovo viduryje. Energetikų renginyje Minske buvęs Ignalinos atominės elektrinės padalinio vadovas Olegas Davidiukas patvirtino, kad jau surinko 200 Visagino ir Vilniaus rajono gyventojų prašymų dirbti Baltarusijos atominėje.

Visaginietis kritikuoja Baltarusijos protestuotojus, vejančius atominės statytojus iš Gardino srities į Černobylio katastrofos užterštą Mogiliovo regioną. „Kiekvienas regionas unikalus, Mogiliovo sritis – taip pat. Jūs užmiršote, kad maždaug už 80 kilometrų nuo pasirinktos statybos vietos yra Ignalinos atominė. Nuo jos iki Baltarusijos – tik 3 kilometrai, o šalia – Braslavo draustinis, bet Baltarusijos oponentų tai neglumina. Neglumina ir tai, kad nuolatinė vėjo kryptis – iš Ignalinos į Braslavo pusę.
Dabar Lietuva planuoja statyti atominę toje pačioje vietoje. Tačiau niekas nesistebi, kad Lietuva kitos vietos neieškojo, tik Baltarusijos ir Braslavo krašto pašonėje. Štai kur baltarusiams reikėtų susirūpinti“, – kalbėjo O. Davidiukas Čia reiktų pridurti: O. Davidiukas – ne tik Lietuvos pilietis. Prieš dvi savaites jį išrinko į Visagino savivaldybę. O. Davidiuką iškėlė Lenkų rinkimų akcija. 1995 metais jis taip pat buvo Visagino tarybos narys su LDDP.

LTV „Savaitė“

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта