SEB dalijasi patarimais, kaip sutaupyti senatvei
Įdomu žinoti 13 02 2019 1103 peržiūros

SEB dalijasi patarimais, kaip sutaupyti senatvei

Finansų ekspertų teigimu, norint oriai gyventi sulaukus senatvės, reikėtų pasirūpinti, kad gaunama pensija sudarytų apie 70-80 proc. iki jos gautų pajamų. Šiuo metu vidutinė „Sodros“ mokama valstybinė senatvės pensija yra apie 337 eurus - daugiau negu perpus mažesnė už 728 eurus siekiantį vidutinį atlyginimą.

Demografinei padėčiai šalyje toliau prastėjant ir visuomenei senstant, 2040 metais „Sodros“ pensija užtikrins vos 34 proc. buvusių pajamų. Skaičiuojant pagal dabartinį vidutinį darbo užmokestį, tai būtų apie 240 eurų per mėnesį, skelbiama SEB pranešime. 

„Akivaizdu, kad norėdami pasirūpinti finansiškai ramia savo senatve, turime kuo anksčiau pradėti taupyti. Deja, taupumu Lietuvos gyventojai nepasižymi - Eurostato duomenimis, Lietuvos namų ūkių taupymo norma yra neigiama, taigi esame linkę daugiau išleisti negu uždirbame“, - pranešime teigia „SEB gyvybės draudimas“ generalinė direktorė Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė.

Pasak jos, vienas iš efektyviausių būdų taupyti senatvei - dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje. 

Kaip teigiama pranešime, nuo šių metų įsigaliojus naujai pensijų kaupimo ir darbo užmokesčio apmokestinimo tvarkai, ilgainiui visi antros pakopos pensijų fondų dalyviai kaups vienodu tempu. Gyventojai, kaupę maksimaliai (2+2+2), kaups panašiu tempu, skirdami 3 proc. savo atlyginimo, taip pat gaus didžiausią paskatą iš valstybės biudžeto. Tie, kas kaupė minimaliai (2+0+0), kaups intensyviau, prisidėdami ir savo lėšomis. 

Anot S. Gutauskaitės-Bubnelienės, pensijų reforma siekiama paskatinti dirbančiuosius dalyvauti antros pakopos kaupimo sistemoje ir prisiimti daugiau atsakomybės už savo ateitį.

Vis dėlto gyventojai gali atsisakyti dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje. Tačiau kartu dirbantysis atsisakytų ir valstybės teikiamos paskatos. Norėdamas kaupti senatvei kitais būdais, gyventojas šiuos pinigus privalėtų skirti iš asmeninių lėšų.

„SEB gyvybės draudimas“ vadovės teigimu, taupyti pensijai valstybė skatina ir sumažinusi mokesčius. Kaupiantiems antros pakopos pensijų fonduose nuo šių metų „Sodros“ senatvės pensija nebebus mažinama. 

Skaičiuojama, kad, dalyvaudamas antrojoje pakopoje, dirbantysis būsimą pensiją gali pasididinti apie 20 proc. gautų pajamų siekiančiomis mėnesio išmokomis. Tačiau norint sulaukus senatvės gauti 70-80 proc. ankstesnių pajamų siekiančią pensiją, svarbu pasirūpinti bent keliais jos šaltiniais. Vienas tokių - papildomai taupyti pačiam trečios pakopos fonde arba pagal gyvybės draudimo sutartį.

„Taip kaupęs gyventojas senatvėje pensiją gauna iš kelių šaltinių: „Sodros“, antros pakopos fonde sukauptų lėšų ir trečios pakopos, paties sukauptų santaupų. Svarbu pažymėti, kad kaupimo būdai keliose pakopose ne konkuruoja tarpusavyje, o papildo vienas kitą. Dalyvaudamas antroje pakopoje gyventojas kaupia reguliariai, dalis atlyginimo kiekvieną mėnesį pervedama į fondą. Sukauptos lėšos išmokamos tik sulaukus pensinio amžiaus, tad nekyla pagundų jas išleisti anksčiau. Trečia pakopa yra lankstesnė: galima rinktis ir keisti įmokų dydį, periodiškumą, didesnė išmokų būdų įvairovė“, - situaciją komentavo „SEB gyvybės draudimas“ vadovė.

Gyventojus pačius kuo daugiau prisidėti prie būsimos pensijos skatina ir valstybė taikydama mokesčių lengvatas.

Pranešime primenama, kad nuo šių metų nuo šių įmokų valstybė taiko 20 proc. gyventojų pajamų mokesčio lengvatą, kai per metus į fondą pervedama ne daugiau kaip ketvirtadalis gyventojo atlyginimo arba 1,5 tūkst. eurų neviršijanti suma. Taigi, deklaruojant pajamas kasmet bus galima susigrąžinti iki 300 eurų. Kaupdamas antroje ir trečioje pakopose gyventojas per metus iš valstybės gali gauti 500 eurų paskatą.

S. Gutauskaitės-Bubnelienės teigimu, nors taupymas ir nuolatinis dalies pajamų atidėjimas ateičiai yra svarbus finansinis įgūdis bet kokias pajamas gaunantiems žmonėms, apie papildomą taupymą turėtų susimąstyti ir daugiau uždirbantys gyventojai. Nuo šių metų pradėtos taikyti „Sodros“ įmokų ribos, o įmokos į antros pakopos pensijų kaupimo fondus apskaičiuojamos nuo atlyginimo dalies, kuriai taikomi „Sodros“ mokesčiai. 

„Dideles pajamas gaunančių gyventojų Lietuvoje daugėja, o įvedamos „Sodros“ įmokų lubos, tikėtina, paskatins šalyje kurti daugiau itin gerai mokamų darbo vietų. Lubos galios ir apskaičiuojant įmokas į pensijų fondus. Tai papildoma paskata dirbantiems asmenims patiems daugiau prisidėti taupant savo senatvei, kad, pensijai artėjant, netektų nemaloniai nustebti“, - teigė „SEB gyvybės draudimo“ generalinė direktorė.

SEB banko ekspertai pabrėžia, kad vienareikšmio ir visiems tinkamo atsakymo į klausimą, kiek pinigų kiekvieną mėnesį skirti taupymui, nėra. Tačiau investuodami savo ateičiai, gyventojai esą turėtų stengtis atidėti didžiausią, kokią tik gali, sumą.

ELTA

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта