Seimas sutarė dėl lengvatinio PVM tarifo įvairiems sektoriams: pritarta ir siūlymui pratęsti lengvatą maitinimui iki metų pabaigos
Antradienį Seimas priėmė pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo projektą, kuriuo numatomas lengvatinis 9 procentų PVM tarifas maitinimo, kultūros, sporto ir apgyvendinimo paslaugų sektoriams.
Projekte numatoma neribotam laikui taikyti PVM lengvatą apgyvendinimo paslaugų įmonėms, meno ir kultūros įstaigų lankymui, spausdintoms ir elektroninėms knygoms.
Maitinimo įstaigoms PVM lengvata numatoma iki kitų metų pabaigos.
Tuo tarpu, sporto klubams ir atlikėjų paslaugoms lengvatinis PVM tarifas numatomas taikyti tik pirmąjį kitų metų pusmetį, o medicininės paskirties maisto produktams, kai prekių įsigijimo išlaidos visiškai ar iš dalies kompensuojamos, taikomas 5 proc. PVM tarifas.
Įstatymo projektą palaikė 94, prieš balsavo 10, susilaikė 27 Seimo nariai.
Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mykolas Majauskas tvirtina besidžiaugiantis dėl to, ką Seimui antradienį pavyko sutarti.
„Smulkus verslas, kūrybinė laisvė ir asmeninė iniciatyva yra vertybės, kurias turime puoselėti ne tik žodžiais, bet įtvirtindami tai ir atitinkamais įstatymais. Be galo džiaugiuosi, kad pavyko šiandien sutarti dėl neterminuotai sumažinto tarifo kultūros ir meno renginiams. Visų pirma tai matau kaip didelį laimėjimą viso kultūros sektoriaus“, – antradienį Seimo plenarinio posėdžio metu teigė M. Majauskas.
Buvo pritarta siūlymui pratęsti PVM lengvatą maitinimo sektoriui iki kitų metų pabaigos
Seimas įstatymo projekto svarstymo metu svarstė Laisvės frakcijos narių Vytauto Mitalo, Ievos Pakarklytės ir Mariaus Matijošaičio siūlymą pratęsti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą maitinimo sektoriui iki kitų metų pabaigos. Jam buvo pritarta.
Už šį pasiūlymą balsavo 70, prieš 38, susilaikė 23 Seimo nariai. Tarp balsavusių už iš valdančiųjų buvo konservatoriai Mykolas Majauskas, Mindaugas Skirtulskas, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas ir devyni Laisvės frakcijos nariai.
Šio siūlymo vienas iš iniciatorių V. Mitalas tikino, kad lengvatos pratęsimas metams yra nuoseklus, įvertinus informaciją, kurią BFK pateikė Valstybinė mokesčių inspekcija.
„Šiam sektoriui po tam tikro nežinojimo laikotarpio Vyriausybė siūlo pratęsti lengvatą pusmečiui, dėkoju Vyriausybei už tai ir tai parodo, kad lengvata atskiriems sektoriams esant tam tikroms sąlygoms yra vis tik svarstytinas klausimas ir mes sutarėme“, – sakė Seimo vicepirmininkas.
Vis tik, finansų ministrė Gintarė Skaistė nepalaikė pasiūlymo tvirtindama, kad kompromisinis pasiūlymas yra tas, kurį pateikė Vyriausybė.
„Nepaisant to, kad yra didelis noras vadinti šį pasiūlymą kompromisiniu, visgi Vyriausybė pateikė kompromisinį pasiūlymą, nes pirminis sprendimas buvo atsisakyti PVM sektorinių lengvatų, kurios buvo įvestos pandemijos metu. Atsižvelgiant į diskusijas buvo pasiūlytas kompromisinis sprendimas pratęsti lengvatą pusei metų, tam, kad jos būtų galima atsisakyti tuomet, kuomet šildymo sezonas bus pasibaigęs ir santykinai lankytojų restoranuose bus daugiau”, – tikino G. Skaistė.
Tuo tarpu Darbo frakcijos narių siūlymui lengvatinį PVM tarifą iki kitų metų pabaigos taikyti atlikėjų teikiamoms paslaugoms ir sporto renginių lankymui Seimas nepritarė.
Перевозка + грузчики
Перевозка мебели, бытовой техники, стройматериалов, вещей и т.д.
Вывоз старой мебели, строительного мусора.
Вывоз мусора из квартир, дач, гаражей и подвалов.
Перевозка грузов длиной до 6 м, грузоподъемность до 2,5 т.
+370-622-31044.
Už „darbiečių" siūlymą balsavo 60, prieš 49, susilaikė 23 Seimo nariai. Iš valdančiųjų frakcijų už šį pasiūlymą balsavo jau minėti M. Majauskas ir M. Skritulskas.
Vienas iš siūlymo autorių Vytautas Gapšys tvirtino, kad toks siūlymas yra platesnis, leidžiantis užtikrinti aiškumą visiems sektoriams.
„Pasiūlymas yra tai, ką svarstymo metu teikė BFK, ne tik maitinimo paslaugoms, bet ir atlikėjų bei sporto paslaugoms. Todėl, manau, kad jis platesnis ir iki metų pratęsus visiems sektoriams būtų labai aišku, labai vienodai neišskiriant, kad pandeminiu laikotarpiu vieni gavo galimybę taikyti mažesnį PVM, popandeminiu kiti”, – teigė V. Gapšys.
Vis tik, premjerė I. Šimonytė sukritikavusi M. Majauską, kuris, pasak jos, pristatinėdamas komiteto išvadą išsako argumentus raginančius balsuoti už pasiūlymus, ironizavo, kad yra „be galo nuoseklu” balsuoti už lengvatą, kuri didžiausią naudą teikia greito maisto restoranams.
„Kadangi komiteto pirmininkas pristatinėdamas išvadą pristatinėja ne išvadą, o tam tikrus raginančius balsuoti už dalykus, tai sakyčiau be galo nuoseklu prieš tai balsuoti už lengvatą, kurios didžiausia nauda tenka greitam maistui, o paskui pergyventi dėl to, kad yra labai daug žmonių turinčių antsvorio problem”, – sakė premjerė.
ELTA primena, kad antradienį prieš Seimo plenarinį posėdį Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) buvo pritaręs Laisvės frakcijos narių Vytauto Mitalo, Ievos Pakarklytės ir Mariaus Matijošaičio siūlymui pratęsti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą maitinimo sektoriui iki kitų metų pabaigos.
Už tokį pasiūlymą balsavo 8 BFK nariai, susilaikė 4.
Taip pat buvo pritarta Darbo frakcijos narių siūlymui lengvatinį PVM tarifą neterminuotai taikyti atlikėjų teikiamoms paslaugoms ir sporto renginių lankymui.
Šį pasiūlymą palaikė 7 BFK nariai, 5 susilaikė.
Abu siūlymus palaikė ir balsuoti už ragino BFK pirmininkas Mykolas Majauskas, dėl abiejų susilaikė konservatoriai Antanas Čepanonis, Justas Džiugelis, Matas Maldeikis ir liberalas Simonas Gentvilas. Darbo frakcijos pasiūlymo taip pat nepalaikė Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.
Valdančioji TS-LKD partija yra itin griežtai sureagavusi į tai, kad diskusijų dėl biudžeto projekto kontekste BFK pirmininkas M. Majauskas buvo pateikęs su Vyriausybe nesuderintą iniciatyvą neterminuotai pratęsti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą restoranams, viešbučiams, kultūros ir sporto veiklai.
Vyriausybė ir valdančiųjų konservatorių lyderiai tvirtina, kad finansinių išteklių M. Majausko siūlymui nėra. Maža to, pasak jų, su Vyriausybe nesuderinti sprendimai yra net pavojingi, įvertinus geopolitinę situaciją bei planuojamą 4,9 proc. nuo BVP biudžeto deficitą.
M. Majauskui nuo savo pasiūlymų neatsitraukiant, TS-LKD prezidiumas įpareigojo konservatorių frakciją Seime neteikti ir nepalaikyti su Vyriausybe nesuderintų pasiūlymų, o iš partijos priežiūros bei politikos komitetų pasigirdo ultimatumų. Kaip tvirtina minėtos partijos struktūros, jei nebus atsitraukta nuo nesuderintų iniciatyvų, M. Majauskui gresia netekti ne tik BFK pirmininko posto, bet ir narystės TS-LKD.
ELTA