Sekminės Visagine
Birželio 6 d. Visagino kultūros centro (toliau – VKC) amfiteatre vyko – Sekminės, Beržo, Augumo šventė (septintos savaitės sekmadienis po Velykų). Tai augmenijos gerbimo šventė, kurios vienas pagrindinių simbolių - žali berželiai, pasižymintys stipria augimo, gyvybine jėga.:::
„Lietuviški Sekminių papročiai ir apeigos rodo, kad senovėje apie tą metą būdavo švenčiama pavasario šventė, per kurią visi džiaugėsi atgijusia gamta, tikėjosi iš dievybės palaimos ir gero derliaus, tuo tikslu darė tam apeigas ir būrimus, kaip vestuvių vaidinimus, o medeliai ir žalumynai užėmė vyraujančią vietą“, - rašo J. Balys apie Sekmines.
Berželius mėgsta mirusiųjų vėlės. Jais per Sekmines išpuošiami troba ir kiemas. Nuo seno tądien iš laukų, papuošti žaluma pargenami gyvulėliai. Piemenys su gyvuliais apeina visas kaimo trobas ir gauna „melstuvių“: įvairiausių produktų. Jei per Sekmines piemenim neduot melstuvių, tai karvės mažiau pieno duosiančios. Pavakary keliamos melstuvių vaišės, kur degama ugnis, vaišinamasi (pagrindinis apeiginis patiekalas – kiaušinienė), aukojama Dievybėms, grojama irgi dainuojama. Piemenų žaidimai, dainos turi magišką galią, jie yra simbolinio, mitologinio pobūdžio. Rytą po melstuvių vaišių gyvulius išginti turėtų merginos. Tai „ryteliai“. Nuvariusios gyvulėlius ganyklon, merginos jiems dainuoja raliavimo dainas. Raliavimai – magiški gyvulių užkalbėjimai, apsaugantys juos ir teikiantys sveikatą bei laimę. Vėliau prie dainuojančių merginių prisijungia vaikinai, tęsiasi derlių ir skalsą keliančios apeigos. Per Sekmines dera atlikti ir vandens gerbimo apeigas. Sakoma, kad nuo Sekminių jau galima maudytis. Tądien dainuojant apeinami rugių laukai, taip juos šventinant irgi derlių bei brandumą didinant.
Продаётся помещение в третьем микрорайоне 77 квадратных метров по Taikos 78a (бывший цветочный магазин). Телефон +44 7576240357.
ПодробнееŠventės programoje dalyvavo: Visagino kūrybos namų vaikų folkloro ansamblis „Radastėlė“ (vad. Inga Cicėnienė), VKC vaikų rusų folkloro ansamblis „Žavoronok“ (vad. Elena Churakova), Švenčionėlių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Eršketėlis“ (vad. Loreta Šidlauskienė) ir VKC vaikų baltarusių folkloro ansamblis „Tanočak“ (vad. Irina Urbonavičienė). Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro Suvieko padalinio folkloro ansamblis „Čičirys“, (vad. Diana Skvarčinskaitė) pristatė edukacinę programą „Lyną mūka - moteras dalia“. Šventės svečiai ir dalyviai buvo vaišinami kiaušiniene ir arbata, vaikai galėjo pajodinėti arkliukais, vyko šešios kūrybinės dirbtuvės. Po šventės centro renginių salėje buvo organizuota smagi vakaronė, kurios metu dalyviai mokėsi įvairius šokius, dainas, žaidimus.
Visagino kultūros centro informacija