Specialistai įspėja: odą jau reikia saugoti nuo saulės
Mokslas ir sveikata 05 04 2019 735 peržiūros

Specialistai įspėja: odą jau reikia saugoti nuo saulės

Nors gali atrodyti, kad pavasario saulė nėra labai kaitri, nes nejaučiame didelio karščio, - saulės spinduliai jau gali būti pavojingi odai, įspėja specialistai. Pasak jų, pasirodžius pirmiesiems saulės spinduliams, jais mėgautis reikėtų saikingai ir atsakingai - naudojant apsaugines priemones. Antraip saulė gali ne tik nudeginti odą, bet ir sukelti nemalonių pakitimų.

Neretai žmonės pradeda saugoti savo odą ir tepti apsauginiais kremais tik prasidėjus vasarai, o ypač - einant į paplūdimį. Tačiau vaistininkė Regina Molotkova sako, kad iš tiesų saugoti odą reikia kasdien, kai ji atidengiama saulei. 

„Nors gali atrodyti, kad pavasarį lauke jaučiama tik maloni šiluma, svarbu suprasti, kad šiuo laikotarpiu saulė (...) skleidžia kitokį spindulių spektrą, nei įsibėgėjus vasarai. Be to, po ilgo šaltojo periodo odą prie saulės reikėtų pratinti laipsniškai, kuomet kūnas dar nepripratęs prie saulės skleidžiamų ultravioletinių spindulių, oda yra jautresnė, todėl didesnė tikimybė stipriai nukentėti - gali paryškėti ar daugiau atsirasti apgamų, strazdanų, pigmentinių dėmių, didelė tikimybė nudegti ir pažeisti odos sluoksnius“, - sakė „Eurovaistinės“ vaistininkė R. Molotkova.

Ji atkreipia dėmesį, kad nuo saulės spindulių gali nukentėti ne tik oda, bet ir akys - reikėtų nepamiršti saulės akinių, kad nepažeistume akies paviršinių sluoksnių, išvengtume akių sausumo, dirginimo bei paraudimo.

Nors pavasarinės saulės reikėtų saugotis visiems, pasak R. Molotkovos, spinduliai ypač pavojingi turintiems blyškią odą žmonėms, taip pat vaikams ir senjorams - jų oda jautresnė neigiamam saulės poveikiui bei nudegimams.

„Mažų vaikų oda yra labai jautri ir lengvai pažeidžiama, gali užtekti vos keliolikos minučių kaitresnėje saulėje be apsaugų, kad ji paraustų, atsirastų pūslių. Panašūs odos pakitimai galimi ir šviesiaodžiams - jie turi mažiau melanino pigmento, todėl yra jautresni spindulių poveikiui. Vyresnio amžiaus žmonėms saulė ne tik gali sukelti nemalonias odos ligas, pavyzdžiui, keratozę, raudonąją vilkligę, bet besaikis kaitinimasis lemia ir bendrąją savijautą - gali pasireikšti staigūs kraujospūdžio pakitimai, širdies plakimo sutrikimai, galvos skausmas“, - pažymi vaistininkė.

Pasak jos, saulės spinduliai daro įtaką visiems odos pakitimams - ji gali suglebti, išsausėti, anksčiau pasenti, atsirasti bėrimų, dėmelių, kyla didesnė ir rimtų odos ligų rizika.

Norint, kad oda būtų sveika ir graži, išvengti neigiamo saulės poveikio, pasak specialistės, gali padėti kasdienio naudojimo veido kremai su aukštu apsaugos nuo saulės faktoriumi (SPF). Pavasarį ir vasarą kremą su SPF apsauga esą reikėtų naudoti kasdien, o stiprumą rinktis pagal odos tipą.

„Šviesios odos, akių ir plaukų savininkai linkę labiau nudegti saulėje, todėl jiems reikėtų naudoti kremus su SPF 50-100 apsauga. Tamsesnės odos savininkai taip pat turi saugoti savo odą, tačiau gali rinktis silpnesnę, SPF 15-30 apsaugą, priklausomai nuo saulės kaitrumo“, - pataria specialistė.

Ji atkreipia dėmesį, kad bet kokia apsauginė priemonė efektyviausia yra pirmąsias 2 valandas po jos panaudojimo, tad apsaugą kas kelias valandas tepti reikėtų pakartotinai.

Vis dėlto perdėtai bijoti saulės nereikėtų. Pasak specialistės, saikingas 15-20 minučių pabuvimas saulės atokaitoje be apsauginių priemonių padeda organizmui gaminti vitaminą D, vadinamą geros nuotaikos užtaisu. Šis vitaminas naudingas nervų sistemai, imunitetui, reikalingas organizmui pasisavinant kalcį, fosforą, magnį, o kartu padeda šioms medžiagoms sustiprinti kaulus, dantis, išvengti rachito, artrito ir osteoporozės. Jeigu oda labai jautri saulės spinduliams, vitamino D galima gauti ir su maistu, jo gausu riebiose žuvyse (skumbrėje, lašišoje, sardinėse), silkėje, ikruose, krevetėse, svieste, kiaušinio tryniuose.

ELTA

Aktuali informacija UAB „Visagino energija“ klientams
Aktuali informacija UAB „Visagino energija“ klientams

Pristatome pagrindinius UAB „Visagino energija“ 2022 m. vasaros darbus ir įvykius

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта