Specialistai rekomenduoja prieš kelionę į užsienį pasidomėti savo imunitetu ir, jei reikia, pasiskiepyti
Mokslas ir sveikata 27 03 2019 657 peržiūros

Specialistai rekomenduoja prieš kelionę į užsienį pasidomėti savo imunitetu ir, jei reikia, pasiskiepyti

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša sulaukianti daug klausimų dėl tymų ir šios ligos grėsmių vykstant į kitas šalis. Remdamiesi Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro gairėmis, SAM specialistai rekomenduoja prieš kelionę įvertinti ir prisiminti savo skiepijimo ar persirgtų ligų būklę ir, jei reikalinga, skiepytis. Esą reikėtų vertinti ne tik tymų, bet ir kitų užkrečiamųjų ligų riziką.

Nežinant, ar esate atsparus tymams, pirmiausia rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją. Nesirgusiems tymais ir neskiepytiems žmonėms rekomenduojama prieš keliaujant į šias šalis pasiskiepyti nuo tymų. 

Tymais gali susirgti suaugusieji ir vaikai, neturintys imuniteto šiai infekcijai - neskiepyti MMR (tymų, epideminio parotito ir raudonukės) vakcina ir nesirgę tymais - ir turėję kontaktą su užkrečiamu asmeniu.

Vienas iš būdų sužinoti, ar esate atsparus tymams - serologinis kraujo tyrimas. Tai galima padaryti Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje, taip pat ir kitose laboratorijose. Šeimos gydytojas padės įvertinti antikūnų tyrimo rezultatus pagal konkretaus žmogaus sveikatos būklę, situaciją.

Tymų inkubacinis laikotarpis trunka apie 10 dienų (7-21 d.). Žmogus gali platinti infekciją vidutiniškai 4 dienas iki bėrimo atsiradimo ir 4 dienas po bėrimo pasirodymo. 

Tymų klinikiniai požymiai: karščiavimas (38-39 laipsniai), dėmelių atsiradimas skruostų gleivinėje, bendras silpnumas, sumažėjęs apetitas, sloga, konjuktyvitas, kosulys, bėrimas (tamsiai rausvos, netaisyklingos formos, susiliejantis). Bėrimas dažniausiai atsiranda 3-4 ligos dieną - pirmieji bėrimo elementai atsiranda ausų, veido, kaklo srityje. Vėliau išberia liemenį, rankas, šlaunis, blauzdas ir pėdas. Buvusio bėrimo vietoje būdinga odos hiperpigmentacija, kuri po savaitės išnyksta.

Specialistų teigimu, dažniausios tymų komplikacijos - vidurinės ausies uždegimas, plaučių uždegimas, laringitas, viduriavimas, encefalitas (smegenų uždegimas).

2018 metais Europos Sąjungos šalyse užregistruoti 12 352 tymų atvejai, iš jų 35 - mirties atvejai. Didžiausias sergamumas registruotas Graikijoje, Slovakijoje, Rumunijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje. 2019 metais tymų protrūkiai jau registruoti Italijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Austrijoje.

ELTA

Laisvų žmonių muzika festivalyje „Visagino country“!
Laisvų žmonių muzika festivalyje „Visagino country“!

Po žvaigžėtu rugpjūčio dangumi, susitinka ir šėlsta seni draugai, kantri fanai, geros muzikos gerbėjai ir atlikėjai

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта