Su kokiais iššūkiais policijai teko susidurti karantino metu?
Apie tai pakalbėjome su Visagino policijos komisariato viršininku Gintaru Mažintu.
Visuotinis karantinas paveikė visų visuomenės sferų veiklą, kaip karantino metu pasikeitė policijos darbo pobūdis, su kokiais iššūkiais tenka susidurti?
Na, iš esmės mes maždaug penkis pokyčius įvedėm, dabar policijos darbo organizavime yra vienas iš tokių pokyčių: siekiame sumažinti bet kokias fizinio kontakto galimybes. Praktiškai nutraukėme kontaktinį žmonių priėmimą, kaip buvo priimama policijos komisariato patalpose ir policijos pareigūnai betarpiškai bendraudavo su gyventojais. Dabar gi sudarėme sąlygas, kad tuos rašytinius skundus, prašymus dėl visokių paslaugų ir skundus galima pateikti elektroniniu būdu per epolicija www.epolicija.lt arba prie įėjimo į patį policijos komisariatą mes įrengėme specialią tokią dėžutę, kur galima tiesiog įmesti tuos skundus, prašymus ir mes tiesiog juos priimsim, išnagrinėsim, ir suteiksim žmonėms visą pagalbą.
Jeigu žmogui reikia pasikonsultuoti su policijos pareigūnais, aš netgi patariu , mes turime socialinio tinklo Facebook’o paskyroje sukūrę Bendruomenės pareigūnų paskyrą ir kiekvienas žmogus gali įeiti, prisijungti prie tos paskyros ir užduoti jam rūpimą klausimą ir gauti atsakymą.
Antras toks dalykas dėl administracinių bylų nagrinėjimo. Dabar žmogui nereikia atvykti į policijos komisariatą tam, kad būtų priimtas sprendimas, tiesiog viskas vyksta rašytinio proceso tvarka.
Vienas iš tokių įdomesnių dalykų. Policijoje pradėjo veikti reagavimo į skambučius centras ir tai dėl smulkesnių įvykių, t.y. kur žmogui nereikia iškart ir greitai padėti, suteikti pagalbą dėl kažkokių ne itin reikšmingų administracinių nusižengimų ar kitų pažeidimų. Tai stengiamės viską sutvarkyti nuotoliniu būdu, t.y. jeigu, tarkim, gauname kažkokį pranešimą, kad gyventojas automobilį parkuoja netinkamai ar tai kaimyno muzika skamba per garsiai. Tai mes stengiamės susisiekti su tuo žmogumi, pirmą perspėti, išspręsti tą problemą nuotoliniu būdu ir pats pažeidimo įforminimas taip pat vyksta nuotoliniu būdu.
Na ir, aišku, karantino sąlygomis, mums prisidėjo, policijos priemonių prioritetų sąrašas prasiplėtė, nes be to, kad mes reaguodavome į nusikaltimus, kai žmogui reikia padėti čia ir dabar, užtikrindavome viešąją tvarką ir prioritetą skirdavome smurtinių nusikaltimų prevencijai, tai dabar prasidėjo karantino sąlygų pažeidimų, sakysim, kontrolė ir prevencija, ir būtent tam mes skiriame papildomą dėmesį ir kontroliuojame miesto parkus, skverus ir stengiamės žmones pirmą perspėti, turime įrašus, leidžiame juos per automobilių garsiakalbius . Lygiai taip pat, kai pamatome žmones, kurie netinkamai nešioja kaukes ar kitas apsaugos priemones tai perspėjam juos, Ir va tiems, kurie nesilaiko jau mūsų perspėjimų ir nesiima priemonių, taikoma administracinė atsakomybė. Ir nuo karantino pradžios nuo tada, kada policijai buvo suteikti įgaliojimai taikyti administracines nuobaudas, tai mes jau iškėlėm 65 bylas ir priėmėme procesinius sprendimus.
Ir pagrindiniai dalykai, aišku, išlieka tie patys: viešose vietose privaloma dėvėti kaukes ar kitas apsaugos priemones, kad nekeltume grėsmės kitiems žmonėms. Antras dalykas, tai turim vengti masinių susibūrimų, tai yra daugiau negu 2-3 žmonės. Taip pat mes kontroliavom tas verslo įmones, kurioms buvo karantino laikotarpiu iki jo sušvelninimo, buvo taikomi pačios veiklos apribojimai.
Tai va tokie yra pagrindiniai dalykai kuriems mes skiriame didelį dėmesį.
O gal galite trumpai pakomentuoti, kokio amžiaus tarpsnio visaginiečiai dažniausiai nusižengė karantino reikalavimams?
Tokios atskiros analizės mes nedarėme, bet tiesiog pastebėjome, kad jaunimas laikosi tokių reikalavimų kaip kaukės dėvėjimas. Tikrai jaunimas laikosi daugiau, pagyvenę žmonės ne visuomet, jeigu išeina trumpam į lauką, pačioj karantino pradžioj, kai įsigaliojo tas reikalavimas, tokių taisyklių nelabai laikėsi.
Dėl susibūrimo vietose - taip, čia jau jaunimas lenkė kitas amžiaus grupes, tačiau pastaruoju metu, galbūt dėl to, kad karantinas ilgai užsitęsė, mes tokių pažeidimų fiksuojame vis rečiau ir rečiau.
Jeigu anksčiau per dieną ir iki dešimt būdavo žmonių, kuriuos jau turėdavom, kurie piktybiškai nesilaikė reikalavimu ir mes privalėdavom traukti atsakomybėn, tai dabar pasitaiko vienas - kitas. Tai vadinasi visaginiečiai turbūt jau įsisąmonino, kad tai yra svarbu ne pačiai valstybei, o patiems visaginiečiams, dėl jų pačių saugumo. Tokių pažeidimų dabar mažėja.
Tai, be abejo, džiugina. O kokia šiuo metu yra kriminogeninė situacija mūsų savivaldybėje?
Mes sulyginom praeitų metų, būtent karantino laikotarpį, kada jo nebuvo, ir šių metų. Lyginant nuo kovo 16 d. iki balandžio iki 28 d. tai, iš esmės, įvykių padaugėjo ir padaugėjo maždaug šimtu. Pernai mes buvome įregistravę 559 pranešimus iš gyventojų, šiemet 450, Lina čia kažkaip negerai: sako, kad įvykių padaugėjo, bet skaičiai rodo, kad sumažėjo.... tai vadinasi, per parą nuo 11 iki 14 pranešimų skaičius padidėjo, bet, tuo pačiu, nusikalstamų veikų skaičius sumažėjo nuo 28 iki 24. Sakysim, kad pagrindinę įtaką šiam skaičiui, visgi turėjo paskelbtas karantinas, nes visaginiečiai yra tikrai pilietiški gyventojai ir pastebėję galimus karantino sąlygų pažeidimus, jie skambino policijai.
Iš tų visų nusikalstamų veikų, galbūt, akcentuotina, kad didžiausią dalį sudaro smurtas artimoje aplinkoje. Ir turbūt pagrindinė priežastis yra neatsakingas alkoholio vartojimas. Nėra labai daug tų nusikaltimų, tačiau jie sudaro didžiąją dalį ir, jeigu, sakysim, tuo pačiu laikotarpiu per pernai metus buvo registruotos 6-7 tokios nusikalstamos veikos, tai dabar jau 10-11.
Labai gerai tik tai, kad mes išvengiame tokių nusikaltimų kaip sukčiavimas. Kažkaip kituose rajonuose tenka girdėti, kad labai daug žmonių yra apgaunama, o pas mus žmonės turbūt jau puikiai žino visas sukčių pinkles, taikomas schemas ir labai retai patenka ant sukčių kabliuko.
Galbūt galėtumėte trumpai pakomentuoti vakarykštį incidentą Statybininkų gatvėje? Galbūt dėl ko nors reikėtų įspėti mūsų gyventojus?
Jeigu komentuoti konkrečiai kas vakar įvyko vakare, tai vienas žmogus tiesiog rado miške prie ežero antrojo pasaulinio karo laikų sprogmenį, tai yra prieštankinę miną ir dėl kol kas neišaiškintų priežasčių, parsinešė ją į Statybininkų gatvę ir tik tuomet iškvietė specialiąsias tarnybas Tai aišku buvo įvestas specialusis planas “Skydas”, atvykę išminuotojai, sprogmenį neutralizavo.
Tai vienintelis perspėjimas visaginiečiams: jeigu rasit kažkokį daiktą panašų į sprogmenį -tikrai neimkite jo, nesineškite, nes tai yra pavojinga ne tik tai jūsų, bet ir visų aplinkinių gyvybei, kadangi antrojo pasaulinio karo sprogmenys gali sprogti bet kada, bet kuriuo laiku, net transportuojant.
Dėkojame jums ir sėkmės tarnyboje šiuo sudėtingu mums visiems metu.
Аренда автомобилей от 1 суток.
Честный прокат авто.
Автомат/Механика.
Аренда авто без залога, лимита и ограничений.
Простое и быстрое оформление.
Tel.+370-633-88700.
news.tts.lt