Utenoje įamžintas litvako Nobelio Taikos premijos laureato B. Lowno atminimas
Įdomu žinoti 09 06 2021 138 peržiūros

Utenoje įamžintas litvako Nobelio Taikos premijos laureato B. Lowno atminimas

Utena pasipuošė nauju meno kūriniu – bronzine širdimi, kuri primena, kad čia gimė ir augo Bernardas Lownas, Nobelio Taikos premijos laureatas, itin garsus kardiologas ir šiuolaikinio defibriliatoriaus išradėjas.

Ši iniciatyva gimė kaip kultūros istorikės Sandros Dastikienės kuriamo projekto „Senieji kaimynai“ dalis, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į žydų bendruomenę ir jos kultūrą, palikimą Utenos regione, pažymima šio projekto organizatorių pranešime.

„Gydant lietuvių ir žydų tautų bendravimą, pradėti reikia nuo pačių šaknų – mažų miestelių (štetlų) kultūros, kur abi skirtingos bendruomenės sugyveno taikiai šimtmečiais. Būtent tai – kaimynystę – ir noriu pabrėžti savo projektu Utenoje, Anykščiuose, Molėtuose ir Dusetose“, – sako S. Dastikienė.

Pasak jos, simboliška, kad B. Lownas prisimenamas lygiai 100 metų po jo gimimo – 1921 m. birželio 7 dieną Utenoje, vietos žydų verslininkų šeimoje. 1935 m. šeima, baimindamasi augančio antisemitizmo ir ieškodama geresnės ateities savo vaikams, emigravo į JAV. Ten 1945 m. būsima kardiologijos mokslo žvaigždė baigė Jeilio universiteto Medicinos fakultetą. Deja, B. Lownas savo šimtmečio nesulaukė: mirė likus keliems mėnesiams, vasario 17 dieną.

Meninę projekto dalį įgyvendinusi Lauryna Kiškytė, metalo ir juvelyrikos meistrė, prisipažįsta pirmiausiai galvojusi apie portretą. Tačiau sako, kad jai visai nepriimtinas pompastiškas heroizmo vaizdavimas, o ir išklausiusi valandų valandas interviu su B. Lownu, daug skaičiusi, suprato – šiai asmenybei toks vaizdavimo būdas netiktų.

Menininkė susitelkė į tai, kam žmogus paskyrė ir dovanojo savo gyvenimą – moksliniai širdies tyrimai. Pasirinkusi gana universalų širdies simbolį, susidūrė su kitu iššūkiu: kaip ją pavaizduoti nebanaliai.

Магазин "TECHasas" предлагает огромный выбор бытовой техники и электроники, в том числе:
- Стационарные компьютеры и ноутбуки;
- Компьютерная периферия;
- Телевизоры и аудио;
- Крупная и малая бытовая техника для кухни и вашего дома;
- Маленькие морозильные и холодильные камеры

Наш адрес: 31103 Visaginas, Kosmoso g. 28
Понедельник — Пятница с 9:00 до 18:00
Суббота с 9:00 до 14:00
Телефон: 8 612 50 385

Подробнее

„Iš bronzos lietoje Bernardui Lownui atminti skirtoje širdyje aortos susipina su augaliniais motyvais, nes kardiologas palyginti labai anksti pradėjo kalbėti apie ekologiją, mūsų atsakomybę už planetą ir konkrečią vietą, kurioje gyvename. Be to, širdis yra iškili, „medžiagiška“ – ją galima liesti, apčiuopti. Pats Bernardas Lownas yra sakęs, kad viskas prasideda nuo „prisilietimo“ – jis griauna bet kokius barjerus tarp skirtingų žmonių ir tautybių“, – taip kūrinį pristato L. Kiškytė.

1985 metais B. Lownas kartu su SSRS akademiku Jevgenijumi Čiazovu gavo Nobelio taikos premiją, kuri buvo skirta jų vadovaujamai organizacijai „Pasaulio gydytojai už kelio užkirtimą branduoliniam karui“, nurodant, kad „ši organizacija davė žmonijai reikšmingos naudos, platindama autoritetingą informaciją ir prisidėdama prie to, kad būtų suvoktos katastrofiškos branduolinio konflikto pasekmės.“

2002 m. B. Lownas apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi. 2018 m. jam suteiktas Utenos krašto garbės piliečio vardas.


ELTA

Pasienyje su Baltarusija sulaikyti dar 58 neteisėti migrantai
Pasienyje su Baltarusija sulaikyti dar 58 neteisėti migrantai

Visi jie Lietuvoje pasiprašė prieglobsčio, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта