Vaikų darželio „Kūlverstukas“ reorganizacija: po „optimizavimo“ priedanga – pusiau tiesa, manipuliacijos ir nuomonės ignoravimas?
Be cenzūros 22 04 2025 45 peržiūros

Vaikų darželio „Kūlverstukas“ reorganizacija: po „optimizavimo“ priedanga – pusiau tiesa, manipuliacijos ir nuomonės ignoravimas?

Prieš Tarybos posėdį, kuris įvyks 2025 metų balandžio 24 dieną, Visagine įsiplieskė ažiotažas dėl planų reorganizuoti vaikų darželį „Kūlverstukas“. Tai, kas Tarybos sprendimo projekte iš pradžių pateikiama kaip įprasta ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo optimizacija, iš tikrųjų pasirodo esanti istorija apie skubėjimą, neskaidrumą, darželio bendruomenės nuomonės ignoravimą ir, panašu, net tiesioginį miesto Tarybos narių klaidinimą.

Kaip viskas prasidėjo: darbo grupės su toli siekiančiais planais sudarymas?
2025 metų vasario 27 dieną Visagino meras savo potvarkiu sudarė darbo grupę (pirmininkas – vicemeras V. Besakirskas), turinčią ambicingą tikslą – išanalizuoti viso mūsų miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo efektyvumą ir parengti pasiūlymus dėl jo tobulinimo. Tuomet darbo rezultatas virto idėja likviduoti „Kūlverstuką“.
Profesinė sąjunga, susirūpinusi tokiomis perspektyvomis, 2025 metų kovo 31 dieną kreipėsi į Tarybos narius ir merą, primygtinai prašydama pratęsti darbo grupės veiklą, kad būtų galima kruopščiau išnagrinėti šį klausimą.
Tačiau grupės darbo rezultatai netenkino ir paties mero. Š. m. balandžio 3 dieną jis priėmė naują potvarkį, pratęsdamas grupės veiklą iki balandžio 30 dienos ir įpareigodamas atlikti papildomą analizę. Tačiau, nepaisant lūkesčių, vicemero V. Besakirsko vadovaujama darbo grupė surengė tik vieną formalų posėdį, kuris truko vos valandą.

Reglamento pažeidimas, skuboti „sprendimai“, manipuliacijos ir „pusiau tiesa“ komitetų posėdžiuose:
Vienintelis „pratęstos“ darbo grupės posėdis įvyko š. m. balandžio 7 dieną ir truko apie vieną valandą. Pagal mero patvirtintą darbo grupės veiklos reglamentą, sprendimai turėjo būti priimami bendru visų posėdyje dalyvaujančių grupės narių sutarimu. Tačiau, kaip paaiškėjo, pateiktų pokyčių variantų vertinimas vyko balsuojant. Tai patvirtina ir Švietimo skyriaus atstovės frazė vieno iš komitetų posėdyje: „<...> galiausiai, darbo grupės nustatyta tvarka ir <...> balų nustatymo metodika buvo prieita prie vieno varianto kuris surinko daugiausiai balsų <...>“. Taigi, sprendimas buvo priimtas balsų dauguma, o ne bendru sutarimu, kaip to reikalavo reglamentas.
Be to, tas dokumentas pavadinimu „analizė“, kuris buvo pateiktas Tarybos nariams kaip „Kūlverstuko“ reorganizacijos pagrindimas, pasirodė esanti dokumentas, parengtas dar prieš šios grupės darbo pradžią kovo mėnesį! Todėl š. m. balandžio 14 dieną profesinė sąjunga vėl kreipėsi į Tarybos narius, reikšdama didelį susirūpinimą dėl realios analizės ir proceso skaidrumo trūkumo.
Įvykių kulminacija įvyko balandžio 16 dieną Tarybos komitetų posėdžiuose. 10 valandą įvyko Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos komiteto posėdis, o 15 valandą – Švietimo ir savivaldos komiteto posėdis. Šiuose posėdžiuose buvo pristatytas sprendimo projektas „Dėl sutikimo reorganizuoti Visagino vaikų lopšelį-darželį „Kūlverstukas“ prijungimo būdu prie vaikų lopšelio-darželio „Auksinis raktelis“. Tačiau komitetams nebuvo pateikta jokių konkrečių duomenų dėl viso miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo efektyvumo analizės.
Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos komiteto posėdyje vicemero buvo paklausta, ar jis susipažinęs su profesinės sąjungos laiško turiniu. Į tai vicemeras atsakė, kad profesinės sąjungos laiškas - tai reakcija į „pirmąjį“ darbo grupės sprendimą (dėl vaikų darželio likvidavimo), kuris vėliau buvo peržiūrėtas. Tokiu būdu buvo bandyta iškraipyti profesinės sąjungos poziciją. O Švietimo ir savivaldos komiteto posėdyje dėl profesinės sąjungos kritikos darbo grupės veiklai vicemeras vėl ciniškai pareiškė, kad šis kreipimasis jau neaktualus, nes anksčiau profesinė sąjunga prašė nelikviduoti vaikų darželio, o dabar kalba eina jau ne apie tai. Tokie atsakymai nepaaiškina situacijos Tarybos nariams, o atvirkščiai – nutyli tą faktą, kad profesinės sąjungos kritika balandžio 14 dienos kreipimesi buvo nukreipta į patį grupės darbo procesą, tinkamos analizės nebūvimą, reglamento pažeidimus ir galutinio sprendimo dėl reorganizacijos neskaidrumą, o ne į pirminę likvidavimo idėją. Todėl labai tikimės, kad šis straipsnis paaiškins profesinės sąjungos poziciją. Ypač iškalbingas buvo Švietimo, kultūros, sporto ir valstybinės kalbos skyriaus atstovo pateiktas paaiškinimas komitetui apie darbo grupės sudėtį: „Buvo įvairių suinteresuotų grupių atstovų šioje darbo grupėje...“. Formaliai tai gal ir tiesa – į darbo grupę iš tiesų įėjo viena tėvų atstovė, atstovavusi kitam vaikų darželiui. Tačiau šis teiginys nutyli svarbiausią faktą: „Kūlverstuko“ vaikų tėvai, kurių likimas sprendžiamas visų pirma, į darbo grupę nebuvo įtraukti. Darželyje „Kūlverstukas“ veikiančios profesinės sąjungos atstovas į grupę nebuvo įtrauktas. Šiuo atveju, minėjimas apie „įvairias suinteresuotas grupes“ sukuria plataus atstovavimo iliuziją, o „Kūlverstuko“ tėvų nebuvimas daro šį atstovavimą nepilnu ir neobjektyviu būtent šio vaikų darželio reorganizacijos kontekste.
Be to, Švietimo skyriaus atstovė to paties komiteto posėdyje pranešė, kad darbo grupė rinkosi 4 kartus. Tačiau svarbi aplinkybė, kad trys iš šių posėdžių (darbo rezultatas – sprendimas likviduoti „Kūlverstuką“) įvyko IKI mero potvarkio pratęsti grupės veiklą ir tik vienas – po jo, buvo nutylėta. Toks informacijos pateikimas sudaro klaidingą įspūdį apie aktyvų grupės darbą po jos įgaliojimų pratęsimo ir yra dar vienas manipuliavimo faktais pavyzdys. Taigi, pateikta informacija, būdama formaliai teisinga, iš esmės klaidina Tarybos narius dėl pakankamo visų suinteresuotų šalių interesų atstovavimo būvimo.

Logikos stoka sprendimo projekte:
Net jei pripažintume, kad vaikų darželis „Kūlverstukas“ turi mažiau ugdytinių ir grupių, lyginant su kitais Visagino vaikų darželiais, lieka visiškai neaišku, kaip ši aplinkybė tiesiogiai susijusi su būtinybe jį reorganizuoti prijungiant prie kito vaikų darželio. Darbo grupė buvo sukurta tam, kad išanalizuotų viso tinklo efektyvumą ir parengtų pasiūlymus dėl jo keitimo. Tuo tarpu pasiūlymas sutelkti dėmesį tik į vienos įstaigos reorganizavimą atrodo kaip nepagrįstas ir nelogiškas sprendimas, nesusijęs su deklaruotais tikslais ir, panašu, neparemtas jokiu rimtu viso tinklo tyrimu
Pažymėtina, kad Visagine veikia tik penki vaikų darželiai: du iš jų lietuvių ugdymo kalba ir trys – rusų. Tuo tarpu grupių skaičius mieste yra palyginti subalansuotas: 23 lietuvių ir 22 rusų. Tokiame kontekste vieno iš trijų (kur ugdymas vyksta rusų kalba) vaikų darželių, kokiu yra ir „Kūlverstukas“, reorganizacija kelia rimtą susirūpinimą dėl galimybės ateityje turėti ugdymą gimtąja (arba suprantama) kalba, o tai yra teisių pažeidimas.
Visagino savivaldybės Tarybos nariams kaip pridedama medžiaga buvo pateikti tik sprendimo projektas, aiškinamasis raštas ir „analizės“ dokumentas, parengtas dar prieš darbo grupės veiklos pradžią š. m. kovo mėnesį. Jokių kitų duomenų, patvirtinančių realią viso tinklo analizę, pateikta nebuvo.
Analizuojant pateiktą sprendimo projektą ir aiškinamąjį raštą, akivaizdus jo fundamentalus neatitikimas pirminiams darbo grupės sudarymo tikslams. Vietoj VISO ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo efektyvumo analizės ir pasiūlymų dėl jo optimizavimo, matome pasiūlymą reorganizuoti tik vieną vaikų darželį.
Aiškinamajame rašte kaip reorganizacijos pagrindimas pateikiami tokie argumentai kaip „augantis tėvų poreikis ugdyti savo vaikus lietuvių kalba“ ir „mažėjantis gimstamumas“. Tačiau kyla klausimas: kodėl poreikis ugdyti lietuvių kalba turėtų būti pasiektas reorganizuojant įstaigą, turinčią patirties dirbant su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais ir pasirengusią kurti grupes su ugdymu lietuvių kalba, ypač atsižvelgiant į esamą lietuvių ir rusų grupių balansą mūsų mieste?
Be to, nepaisant pareiškimų, kad į visuomenės nuomonė buvo atsižvelgta, eilė „Kūlverstuko“ atstovų ir tėvų kreipimųsi į merą (paskutinis kurių įvyko prieš savaitę, pirmadienį, tuomet taip pat buvo užregistruotas Atviras tėvų laiškas Tarybos nariams) rodo aktyvų pasipriešinimą reorganizacijos planams.

Išvada: po „optimizavimu“ slypi kažkas daugiau?
Visa įvykių grandinė – skubėjimas, skaidrumo nebuvimas, grubus darbo grupės reglamento pažeidimas, profesinės sąjungos ir visuomenės nuomonės ignoravimas, „Kūlverstuko“ profsąjungos atstovų neįtraukimas į darbo grupę, pusiau tiesa ir manipuliacijos komitetų posėdžiuose, tėvų nuomonės nepaisymas, akivaizdi loginio sąsajos tarp darbo grupės uždavinių ir siūlomo sprendimo stoka, taip pat dokumentinio patvirtinimo apie atliktą analizę nebuvimas – kelia didelį įtarimą. Panašu, kad sprendimas dėl „Kūlverstuko“ reorganizacijos yra stumiamas užkulisiuose, skubotai ir siekiama tikslų, toli gražu nesusijusių su deklaruotu „optimizavimu“. Bandymai slėpti informaciją ir klaidinti tik pakerta pasitikėjimą valdžia ir kelia abejonių dėl priimamų sprendimų teisėtumo.

Mes raginame gerbiamus Visagino savivaldybės Tarybos narius nesutikti reorganizuoti Visaginj vaikų lopšelį-darželį „Kūlverstukas“, t. y. būti principingais, kruopščiai išnagrinėti visas darbo grupės veiklos aplinkybes ir nepriimti sprendimo, kuris gali neigiamai paveikti ne tik „Kūlverstuko“ vaikus, tėvus ir darbuotojus, bet ir pasitikėjimą valdžia apskritai.

Savo ruožtu, mes reiškiame didžiulę padėką tiems Tarybos nariams, kurie remia mus ir pasiūlė savo pagalbą.


Pagarbiai,
Visagino profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė
Jekaterina Turčaninova

Užsakymas Nr 2025046

Dmitrij Ikonikov: Neregėto godumo atrakcionas
Dmitrij Ikonikov: Neregėto godumo atrakcionas

Ši istorija – ne apie milijonus biudžeto eurų, išleistų mega projektams, ir ne apie abejotiną šimtų tūkstančių eurų skyrimą „vargšams“ verslininkams.

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта