„Visaginas. Keturiasdešimt trijų tautybių istorija“
Visagino miesto muziejaus Monitorių galerijoje atidaryta Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės finansuojamo projekto paroda apie visas mieste gyvenančias tautybes.
Muziejininkai išsikėlė tikslą surinkti, susisteminti ir parengti parodai medžiagą apie Visagine gyvenančių net 43 tautybių atstovus. Ši paroda skirta tautybių vienijimui, tolerancijai, kvietimui kartu kurti muziejų, kurti savo miesto kultūrą, būti savimi ir būti kartu su visais, su visa mūsų Lietuva.
Visus metus muziejininkai fiksavo svarbiausius faktus apie visas čia gyvenančių tautybes, rinko ikonografinę medžiagą, suvenyrus, daiktus, charakteringai iliustruojančius atskirų tautybių identitetą, kvietė atskirų tautybių atstovus ateiti į muziejų ir prisidėti prie savo tautybės istorijos Visagine išsaugojimo.
Projekto idėja – surinkti į vieną vietą paties daugiatautiškiausio (neskaitant sostinės) Lietuvos miesto – Visagino – išskirtinę įvairių tautybių gyvenimo viename mieste istoriją.
Kartais teigiama, kad Visagine gyvena net 48 tautybių atstovai. Vizualiai nupiešę spindulius iš vieno taško – Visagino – bandėme piešti čia gyvenančių tautybių spindulių saulę, su ilgiausiais spinduliais iki Etiopijos, Jakutijos, Kinijos ir kitų vietų, iš kurių vyko žmonės į Visaginą.
Mes kviečiame į muziejų įvairių tautybių miesto gyventojus ne šiaip sau pažiūrėti kitų dalykų. Mes raginame parodyti save, būti kartu ir dalintis savo asmeninėmis istorijomis. Iš atskirų žmonių istorijų, iš šeimų, tautybių istorijų susideda bendra miesto istorija. Svarbu istoriją fiksuoti kartu, rodant toleranciją, susitinkant kultūriniuose renginiuose. Manome, kad įvairių tautybių visaginiečių kultūrinė patirtis labai svarbi ir tarptautiniu mastu. Juk juos galime lyginti su tų šalių, iš kurių atvyko, ambasadoriais, nes jie palaiko gyvus ryšius su giminėmis, draugais, likusiais tose šalyse, iš kur atvyko. Projektas skirtas kelti įvairių tautybių gyventojų savivertę, kūrybiškumą.
Anot 2021 statistikos duomenų, Visagino savivaldybėje ir Visagine gyvena 9298 rusai, 3955 lietuviai, 2011 lenkų, 1885 baltarusiai, 1029 ukrainiečiai, 133 totoriai, 60 romų, 56 latviai, 41 vokietis, 37 armėnai, 29 moldavai, 21 žydas, 171 kitų neskaitlingų tautybių atstovai. O 907 gyventojai savo tautybės nenurodo. Manome, kad karas Ukrainoje per šį laikotarpį nulėmė ukrainiečių bendruomenės padidėjimą.
Jeigu savivaldybėje gyvena 20 arba mažiau kurios nors tautybės atstovų, Statistikos departamentas ir Visagino savivaldybės civilinės metrikacijos skyrius nekaupia duomenų apie šią tautinę mažumą. Taip reikalauja asmens duomenų apsaugos įstatymas. Tokius duomenis galima surinkti tik geranoriškai.
Norisi minėti rusus, baltarusius, lenkus, ukrainiečius, totorius, armėnus, vokiečius, latvius, anglus, romus, azerbaidžaniečius, moldavus, gruzinus, estus, karaimus, kazachus, tadžikus, uzbekus, kirgizus, lakus (Dagestanas), airius, norvegus, danus, švedus, turkus, žydus, indus, mongolus, kinus, čekus, korėjiečius, bulgarus, – tautybes, kurių buvimą Visagine pavyko patvirtinti.
Ir klausti, ar dar bėra abziečių, altajiečių, baškirų, buriatų, čiuvašų, etiopų, gagauzų, graikų, ingušų, italų, jakutų, kalmukų, karelų, komių, lezginų, marių, moldovų, mordvių, osetinų, prancūzų, suomių, batasaraniečių, udmurtų ir kt.
Dėkojame oficialiai įregistruotomis ukrainiečių, totorių, lenkų, uzbekų tautinėmis bendrijomis už pagalbą vykdant projektą. Šis projektas gražiai persipina su kitu Visagino muziejaus projektu, kurį finansuoja Visagino savivaldybė, tautinių arbatgėrių tradicija. Muziejuje vyko kiniečių, rusų, azerbaidžaniečių arbatų ceremonijos, kurias vykdė ir šių tautybių atstovai.
Įdomus faktas, kad Visagine gyvena santykinai nedaug lietuvių, todėl raginame atkreipti dėmesį, kaip čia jaučiasi ir patys lietuviai.
Projekte sudalyvavo Visagino Atgimimo gimnazija. Tai gimnazija, kurios patalpų viename flange neseniai įsikūrė Visagino miesto muziejus. Tai dieninė, savarankiško mokymosi bendrojo lavinimo mokykla Visagine, vykdanti pradinio, pagrindinio, vidurinio ir papildomo ugdymo programas rusų kalba. Atrodytų, pati situacija kviečia šį projektą vykdyti kartu.
Gimnazistų susitikimai parodoje skatina pažinti ir savo šeimos istoriją. Paroda „Visaginas. Keturiasdešimt trijų tautybių istorija“ veiks metus.
Antono Šuminskio nuotraukos