Įstatymo pataisa neleis Lietuvos energetikos projektuose dalyvauti užsienio valstybių įmonėms, neatitinkančioms nacionalinio saugumo interesų
Energetika 24 09 2018 988 peržiūros

Įstatymo pataisa neleis Lietuvos energetikos projektuose dalyvauti užsienio valstybių įmonėms, neatitinkančioms nacionalinio saugumo interesų

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas įregistravo Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo pataisą, kuri užkirs kelią Lietuvos energetikos projektuose dalyvauti užsienio valstybių įmonėms, neatitinkančioms nacionalinio saugumo interesų. 

Įstatyme siūloma numatyti, kad generaliniai rangovai ar rangovai, ketinantys vykdyti ar vykdantys branduolinės energetikos objektų statybos ir eksploatavimo nutraukimo darbus, būtų vertinami atitikties nacionalinio saugumo interesams požiūriu - lygiai taip pat kaip ir investuotojai, investuojantys į nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbias įmones ar į nacionaliniam saugumui užtikrinti strategiškai svarbius ūkio sektorius.

L. Kasčiūno teigimu, Seimas šių metų birželio 5 d. pritarė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) parlamentinio tyrimo išvadai, kurioje konstatuota, kad Rusijos korporacija „Rosatom“, naudodamasi valdoma bendrove „Nukem“ siekė daryti neteisėtą poveikį valstybės institucijoms, kai kuriems politikams ir poliniams procesams, siekdama užsitikrinti Lietuvos valdžios pritarimą Rusijos Federacijai palankiems strateginiams projektams: naujų atominių elektrinių prie Lietuvos sienos statybai, elektros perdavimo jungčių su Kaliningrado sritimi, per kurias būtų prekiaujama statomose atominėse elektrinėse pagaminta elektra, tiesimui, Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės panaudojimui šiuose projektuose.

„Privalome imtis tolesnių priemonių, kurios užsienio valstybių įmonėms, neatitinkančioms nacionalinio saugumo interesų, užkardytų kelius toliau dalyvauti energetikos projektuose. „Rosatom“ ir jos valdoma bendrovė „Nukem” kaip generalinis rangovas įgyvendinanti svarbius Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo projektus, tuo pat metu užsiėmė kita veikla: protegavo „Rosatom“ interesus Lietuvoje ir regione, kurie yra priešingi Lietuvos strateginiams interesams, nustatytiems Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje”, - aiškino L. Kasčiūnas.

L. Kasčiūnas sako, kad „Rosatom“ planai perimti Lietuvos elektros energetikos sistemos kontrolę vertintini kaip siekis pakeisti Lietuvos geopolitinę kryptį ir kelti grėsmę nacionaliniam saugumui. „Akivaizdu, kad toks „Rosatom“ veikimas tiesiogiai ir per tokias bendroves kaip „Nukem“ Lietuvai strategiškai svarbiame sektoriuje yra nesuderinamas su šalies nacionalinio saugumo interesais. Todėl yra tikslinga griežtinti galiojantį teisinį reguliavimą”,- sako L. Kasčiūnas.

ELTA

Nuotrauka: Domantas Pipas, DELFI

Teisinių paslaugų tarnyba Visagine
Teisinių paslaugų tarnyba Visagine

Teisinės paslaugos įvairiais klausimais

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта