A. Anušauskas: Valstybės gynimo taryba spalio viduryje spręs dėl Lietuvos karių dalyvavimo operacijoje Malyje
Lietuva ir Baltijos šalys 30 09 2021 352 peržiūros

A. Anušauskas: Valstybės gynimo taryba spalio viduryje spręs dėl Lietuvos karių dalyvavimo operacijoje Malyje

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas tikina, kad atsiliepti į Prancūzijos prašymą ir suteikti mandatą Lietuvos kariams vykti į karinę operaciją Malyje Lietuvos institucijos yra nusiteikusios. Tačiau situaciją, pasak ministro, komplikuoja pasirodžiusi informacija, kad į šią Vakarų Afrikos valstybę atvyko privačios Rusijos karybos kompanijos „Wagner“ pajėgos.

„Situacija Malyje nepasidarė paprastesnė. Atkreipsiu dėmesį, kad pagrindinės mūsų partnerės Vokietija (kadangi mes laikome kitoje operacijoje savo karius kartu su Vokietija) ir Prancūzija, su kuria planavome jungtis į operaciją tam tikrais pajėgumais, jie atkreipė dėmesį į tą aplinkybę, kad Malio Vyriausybė pradėjo bendrauti su Rusija, pasklido kalbos apie privačios karinės kompanijos „Wagner“ samdinių atvykimą į Malį. Tai tomis sąlygomis mano minėtos valstybės pasakė, kad tarptautinės operacijos netęs“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį sakė A. Anušauskas.

Pasak jo, jeigu nutiktų taip, kad iš Malio pasitrauktų sąjungininkų pajėgos, Lietuva savo karių į šią valstybę siųsti taip pat nebeplanuotų. Kaip aiškina krašto apsaugos ministras, sprendimas dėl Lietuvos karių dalyvavimo šioje karinėje operacijoje pirmiausiai bus svarstomas spalio viduryje vyksiančioje Valstybės gynimo taryboje (VGT), o galiausiai turės būti patvirtintas parlamente.

„Yra įvertinta (aplinkybės ir operacijos kaina – ELTA) ir sprendimas bus priimtas ir svarstomas VGT spalio viduryje, o po to visa tai pereis į Seimo rankas, nes būtent Seimas tvirtina tarptautinių operacijų mandatus“, – sakė A. Anušauskas.

„Taip, kad visko dar gali būti, bet kokiu atveju nusiteikimas patvirtinti tam tikrą mandatą yra“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad birželio mėnesį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas parašė laišką Lietuvos vadovui Gitanui Nausėdai, kuriame prašoma atsiųsti į Malį specialiųjų operacijų karių, kurie dalyvautų Europos kariuomenės grupėje „Takuba“, padedančioje vietos pajėgoms kovoti su džihadistais.

Tačiau Prancūzijos gynybos ministrė Florence Parly rugsėjo viduryje perspėjo Malį dėl sandorio su Rusijos privačia saugumo grupe „Wagner“, kadangi pasirodė informacija apie tai, jog šios Vakarų Afrikos valstybės chunta ketina pasamdyti 1 tūkst. šios kompanijos samdinių.

„Jei Malio valdžia sudarytų sutartį su „Wagner“, tai keltų didžiulį nerimą ir prieštaringumą, nesuderinamą su tuo, ką mes daugelį metų darėme ir ketiname daryti, kad paremtume Sahelio regiono šalis“, – parlamentinei komisijai sakė F. Parly.

Anksčiau Malio gynybos ministerijos atstovas nepaneigė diskusijų, apie kurias pirmadienį pirmoji pranešė naujienų agentūra „Reuters“.

„Malis ketina diversifikuoti savo santykius vidutinės trukmės laikotarpiu, kad užtikrintų šalies saugumą, – sakė atstovas AFP. – Su „Wagner“ dar nieko nepasirašėme, bet kalbamės su visais.“

Malyje, skurdžioje Vakarų Afrikos Sahelio regiono šalyje, džihadistai sukilėliai rengia išpuolius jau nuo 2012 m.

Продаётся помещение в третьем микрорайоне 77 квадратных метров по Taikos 78a (бывший цветочный магазин). Телефон +44 7576240357.

Подробнее

Krizė prasidėjo nuo neramumų šalies šiaurėje, o tada išplito šalies viduryje ir kaimyniniuose Nigeryje ir Burkina Fase.

2013 metais, po to, kai islamistų kovotojai užėmė šalies šiaurę, Prancūzija į Malį pasiuntė savo karius.

Nuo tada Paryžius tūkstančius karių dislokavo platesniame Sahelio regione, kur jie kartu su vietos pajėgomis vykdo operacijas prieš islamistų sukilėlius, siejamus su „Al Qaeda“ ir „Islamo valstybe“.

Prancūzijos ir Malio santykiai pablogėjo po 2020 metų rugpjūčio perversmo, per kurį buvo nuverstas prezidentas Ibrahimas Boubacaras Keita.

Birželį Prancūzija nutraukė karinį bendradarbiavimą su Maliu, o prezidentas Emmanuelis Macronas paskelbė apie planus uždaryti bazes šiaurinėje Malio dalyje ir sumažinti Prancūzijos karių skaičių regione.

Rusijos samdinių atvykimas į Malį būtų „raudona linija“ E. Macronui, sakė vienas iš šaltinių Prancūzijoje, pridurdamas, kad Paryžius šalyje dislokuotus karius galėtų išsiųsti į kaimyninį Nigerį.

Vienas šaltinis Prancūzijoje teigė, kad „Wagner“ ir Malio aptariamas sandoris būtų susijęs su galimybe Rusijai gauti kasybos teises.

Pranešama, kad „Wagner“ pajėgos veikia ir kitose Afrikos šalyse, įskaitant Libiją, kur remia lyderį Khalifą Haftarą, Sudaną ir Mozambiką.


ELTA

Laida "Savaitės kontūrai" 2024 11 22 (video)
Laida "Savaitės kontūrai" 2024 11 22 (video)

Visagino miesto naujienų apžvalga

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта