A. Armonaitė: tikiuosi, kad Lietuva sugrįš į Kinijos muitinės sistemą
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako turinti lūkestį, kad Lietuvai pavyks atkurti verslo galimybes vykdyti prekybinius santykius su Kinija. Tačiau kartu politikė pabrėžė, kad Lietuva turėjo teisę atidaryti Taivano ekonominę atstovybę, kurios pavadinimas ir buvo viena iš konflikto su Pekinu priežasčių.
„Aš tikiuosi, kad Lietuva sugrįš į Kinijos muitinės sistemą. Bet, kaip suvereni šalis, Lietuva priėmė savarankišką sprendimą“, – kalbėjo ketvirtadienį opozicinės Socialdemokratų frakcijos (LSDP) posėdyje dalyvavusi A. Armonaitė.
„Mes niekada nesirinkome susigadinti santykių su Kinija. Tai niekada nebuvo tikslas. Šitą liniją svarbu užbrėžti“, – pažymėjo ji.
Pasak ministrės, nėra poreikio iš naujo persvarstyti Taivano atstovybės Vilniuje pavadinimo klausimo, o diplomatiniai ryšiai su Kinija turėtų būti plėtojami visos Europos lygmeniu.
„Lietuva nepadarė nieko neteisėto. Derybos turi vykti ne Lietuvos viduje, ar atsitraukinėti ar ne, bet tarp Europos Sąjungos ir Pekino. Iš esmės yra bendra Europos Sąjungos prekybos politika, veikia bendra rinka, kuri ir jaučia šitas pasekmes dėl Kinijos pritaikomų priemonių“, – aiškino politikė, kartu pabrėždama, kad pagalvoti apie galimybes pakeisti atstovybės pavadinimo nederėtų spausti ir paties Taivano.
„Diplomatiniai keliai turi būti atidaryti. Jie, kaip aš suprantu, yra atidaryti. Ir tai yra europiniu mastu. Ar tai reiškia, kad mes turime spausti Taivaną? Tikrai ne. Ar tai reiškia, kad mes kažkaip turime atsisakyti draugystės su Taivanu. Tikrai ne, nes Lietuva yra suvereni šalis, kuri nori su visais bendrauti“, – tikino A. Armonaitė.
ELTA primena, kad, Lietuvai leidus Vilniuje veikti Taivaniečių atstovybei, paaštrėjo Vilniaus ir Pekino santykiai. Kinija teigia, kad sprendimas pavadinti atstovybę „taivaniečių“ vardu rodo Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei, o tai, komunistinės valstybės atstovų įsitikinimu, prieštarauja „Vienos Kinijos“ politikai. Dėl jai neįtinkančio atstovybės pavadinimo Kinija ėmė Lietuvai taikyti ekonominio ir politinio spaudimo priemones.
Аренда автомобилей от 1 суток.
Честный прокат авто.
Автомат/Механика.
Аренда авто без залога, лимита и ограничений.
Простое и быстрое оформление.
Tel.+370-633-88700.
Aštrėjant ginčui dėl Taivano, Kinijos muitinė trečiadienį sustabdė lietuviškos jautienos importą, praneša agentūra „Reuters“.
Muitinė nenurodė tikslios tokio sprendimo priežasties. Kinija įprastai nutraukia mėsos importą, kai eksportuojančioje valstybėje pranešama apie gyvulių ligų protrūkius. Lietuva pastaruoju metu nebuvo pateikusi atitinkamos informacijos Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijai (OIE).
Tačiau apie tokį Pekino žingsnį pranešta, kai pirmadienį Jungtinė Karalystė (JK) pranešė prisijungsianti prie JAV ir Australijos ir paremsianti ES iniciatyva Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) pateiktą skundą prieš Kiniją dėl Lietuvai taikomo ekonominio spaudimo.
Pasak Europos Komisijos (EK), Lietuvos eksportas į Kiniją gruodį, palyginti su tuo pačiu 2020 metų mėnesiu, sumenko 91 proc.
Kinija yra didžiausia pasaulyje jautienos importuotoja, tačiau importas iš Lietuvos yra nedidelis. Kinijos muitinės duomenimis, 2021 metais Kinija iš Lietuvos importavo tik 775 tonas jautienos, kai per visus metus iš viso importavo 2,36 mln. tonų šios mėsos.
ELTA