Būkime budrūs – žiemos pavojai!
Įvykiai ir kriminalas 09 12 2021 907 peržiūros

Būkime budrūs – žiemos pavojai!

Žiemą orų permainos kartais nenuspėjamos – vieną akimirką lyja, o kitą jau, žiūrėk, ledas po kojomis. Ledo susidarymas vandens telkiniuose priklauso nuo oro sąlygų, vandens apykaitos. Stovinčio gėlo (ežero) vandens ledo danga pradeda formuotis, kai paviršiaus temperatūra pasiekia 0 °C. Ugniagesiai gelbėtojai primena, kad ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau, kad jis išlaikytų grupę žmonių, jis turi būti ne plonesnis kaip 12 -15 cm. Ant ežero toks ledo storis susidaro per 5-8 dienas, kai vidutinė paros temperatūra yra 7 °C šalčio ir nesninga.

Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai,  taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltinių. Todėl prieš lipant ant ledo apsidairykite, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai jau išbandytas kelias. Taip pat einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Tikrinkite ledą ne prieš save, o šone. Jeigu į ledą sudavus lazda ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą. Eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo. Jeigu esate su slidėmis, tai atsisekite slidžių tvirtinimus, kad esant reikalui jas greitai galima būtų nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas, kad galėtumėte lazdas greitai numesti.

Jeigu ledu eina grupė žmonių, reikia laikytis distancijos. Atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai. Reikia aplenkti vietas, kurios užneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis. Ypač atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali būti įtrūkimų. Įsidėmėkite, kad ledas labai pavojingas atodrėkių metu.

Jei įlūžote:

- nepraraskite savitvardos;

- ropškitės ant ledo į tą pusę iš kurios atėjote, o ne plaukite pirmyn;

- nesikapanokite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą;

- užšliaužus ant ledo negalima tuojau pat stotis, reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiekti šiltą vietą.

Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, nedelsdami kvieskite kvalifikuotą skubią pagalbą tel. 112. Jei įvertinus situaciją ir savo galimybes galite patys išgelbėti skęstantįjį, tokiu atveju tuoj pat jam šaukite, kad skubate į pagalbą (taip galima sumažinti nukentėjusiojo paniką).

Gelbėjant reikia veikti greitai ir ryžtingai, nes žiemą vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę drabužiai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Bet artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė, po savimi pakiškite slides ar lentą ir šliaužkite ant jos.

Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlūš, jeigu  mėginsite skęstančiajam paduoti ranką ir jį traukti. Ledas išlaiko žmogų tik už 3–4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia paduoti slidę, slidžių lazdą, lentą ar numesti virvę.  Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir atsigulę ant ledo sudaryti grandinę iki eketės.

Išgelbėjus žmogų, ištraukus jį ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kuo greičiau jį pristatyti į šiltą vietą. Nukentėjusįjį reikia sušildyti, pagirdyti karšta arbata, perrengti sausais drabužiais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Visagino priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba nuolat kreipiasi įtėvelius ir prašo nepalikti vaikų be priežiūros!

Taip pat atkreipiame dėmesį į tai, kad informatyvi mokomoji video medžiaga yra pateikta interneto svetainėje https://www.lt72.lt, informacinėje juostoje „Kaip elgtis iškilus pavojui“, rubrikoje „Kaip elgtis ant ledo“. Konsultacijos gaisrinės ir civilinės saugos klausimais Visagino savivaldybėje teikiamos telefono Nr.: (8 386) 69 627; 69 635; 69 629 arba el. paštu visaginas.pgt@vpgt.lt.

 

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo

departamento prie vidaus reikalų ministerijos

Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos

Visagino priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba

 

 

Geri pasiūlymai parduotuvėje BOHEMIA
Geri pasiūlymai parduotuvėje BOHEMIA

Balandžio mėnesio pasiūlymai

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта