D. Grybauskaitė: Lietuvos ir ES interesas yra išvengti nekontroliuojamų „Brexit“ skyrybų
Lietuvos ir visos Europos Sąjungos interesas turėtų būti išvengti nekontroliuojamų „Brexit“ skyrybų ir siekti, kad Jungtinės Karalystės pasitraukimas neturėtų stiprių neigiamų pasekmių nei Europai, nei pačiai Jungtinei Karalystei, Zalcburge vykstančioje neformalioje Europos Vadovų Taryboje (EVT), pabrėžė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Prezidentūros išplatintame pranešime akcentuojama, kad ES yra pasirengusi geranoriškai ir konstruktyviai bendradarbiauti su Jungtine Karalyste užbaigiant derybų procesą ir kuriant naujus ateities santykius.
„Dabar svarbiausia, kad pati Jungtinė Karalystė apsispręstų, kaip ji nori pasitraukti, o šalies visuomenė ir politikai susitelktų suteikdami Jungtinės Karalystės premjerei tvirtą derybinį mandatą. Tik taip įmanoma užtikrinti efektyvią derybų eigą ir abiem pusėms naudingą jų rezultatą“, - akcentuoja prezidentūra.
Valstybės vadovė taip pat pabrėžė, kad Jungtinė Karalystė yra svarbi Europos saugumo architektūros dalis ir turi reikšmingą vaidmenį plėtojant ES ekonominius bei prekybinius ryšius. Jei norime stiprios Europos, būtina ieškoti tokių sprendimų, kurie padėtų sukurti tvirtus ir sėkmingus ES ateities santykius su Jungtine Karalyste.
Prezidentūra teigia, kad „Brexit“ derybose jau sutarta, kad po Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES Bendrijos šalių piliečiai toliau galės naudotis šiuo metu turimomis teisėmis bei socialinėmis garantijomis. Tačiau tam, kad šis susitarimas būtų galutinai patvirtintas, būtina išspręsti ir sienos su Airija klausimą. Lietuva su kitomis ES valstybėmis laikosi nuoseklios pozicijos, kad Jungtinės Karalystės ir ES susitarimas privalo padėti išvengti sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos atsiradimo.
Zalcburge šalių vadovai taip pat tariasi dėl priemonių, kurios padėtų sustiprinti Europos vidaus saugumą. Kylant hibridinėms, terorizmo, organizuoto nusikalstamumo grėsmėms, Europai būtinas glaudesnis ES šalių policijos ir teisėsaugos bendradarbiavimas, efektyvesnis keitimasis žvalgybos duomenimis, sisteminga kova su prekeiviais žmonėmis, nelegaliais žmonių gabentojais bei efektyvesnė ES išorės sienų apsauga.
Prezidentė EVT pristatė Lietuvos pasiūlymą nustatyti bendrą ES išorės sienų apsaugos standartą. Toks standartas padėtų šalims įdiegti modernias ES išorės sienų stebėjimo ir kontrolės technologijas, integruoti nacionalines sienų stebėjimo sistemas europiniu lygiu ir realiu laiku dalintis duomenimis, užkertant kelią nelegaliam sienų kirtimui, kontrabandai ir kitiems nusikaltimams. Lietuva, pasitelkdama pažangias technologijas, kontroliuoja 1070 km ES išorės sausumos sienų.
ELTA