Jonas Cinėnas: «Nereikia tylėti !». Interviu su komisaru apie narkomanijos problemą
Komentarai mūsų publikacijoje - Kiek mūsų, Visaginiečių? Merės teigimu, statistikos duomenys neatitinka realybę - perėjo iš pagrindinės temos į kitą, ne mažiau svarbesnę, narkomanijos vartojimo ir platinimo temą.
Net merė Dalia Štraupaitė, neištvėrusi kaltinimų dėl valdžios neveiklumo, prisijungė prie diskusijos Facebook socialiniame tinkle.
«Mes viską kontroliuojam ir viską žinom! Jūs tik “atsibudot” ir nematėt, kaip ankščiau buvo platinami narkotikai mūsų miete?! Aš pati renku informaciją, man skambiną žmonės, kiekvieną dieną bendraujam su komisaru. Visi apie tai žino ir šią problemą sprendžia, taip pat visi žino ir apie romus (čigonus)! Galim papasakoti jums. Ir papasakosim, kiek narkomanų išsigydė, kokiais žmonėmis jie tapo šiai dienai ir kaip didžiuojamės jais… Tiesiog reikia domėtis kuo užsiima merė ir kiti. Dėkoju, kad išklausėte».
Birželio 5 d. po merės susitikimo su Visagino policijos komisariato viršininku, Jonas Cicėnas davė interviu news.tts.lt.
- Komisare, socialiniuose tinkluose buvo išsakyta nuomonė, kad miestas virto «čigonų taboru» ir kad romų atstovai, gyvenantys Visagine, platina narkotines medžiagas.
Ar tai tiesa? Ar buvo šios grupės atstovų sulaikymo atvejų, ar jiems buvo iškelti įtarimai, kaltinimai narkotinių medžiagų platinimu arba dėl kitų pažeidimų?
- Pažeidimai buvo, bet kas liečia narkotikų platinimą paplūdimyje, kaip buvo minėta Facebook socialiniame tinkle, apie tai jokių duomenų nesame gavę.
Galiu pasakyti, kad 22 asmenys gavo administracines baudas dėl narkotinių medžiagų vartojimo, Visagino komisariatu pradėtos 3 baudžiamosios bylos. Tikriausiai jau visi žino, kad šiuo metu vyksta tyrimas dėl narkotinių medžiagų, kurį vykdo Utenos rajono vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyrius.
Šiais metais baudžiamųjų bylų, susijusių su narkotinėmis medžiagomis, užregistruota dvigubai daugiau nei pernai. Tai viso Utenos rajono rodikliai. Jei pagal 259 straipsnį (Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti) per 4 mėnesius buvo pradėtos 32 baudžiamosios bylos, šiais metai jų net 69.
Pagal 260 straipsnį (Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu) buvo pradėtos 37 baudžiamosios bylos, pagal 261 straipsnį (Narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimas nepilnamečiams) - 25 bylos, o tokių bylų praeitais metais buvo tik 5. Beje, kiekvienoje baudžiamojoje byloje gali būti keli figurantai. Priminsime, tai viso Utenos rajono duomenys.
- Su kuo susijęs baudžiamųjų bylų skaičiaus padidėjimas? Išaugo narkotinių medžiagų vartojimo, platinimo skaičius ar padažnėjo tokių nusikaltimų išnarpliojimo atvejų?
- Bučiau atsargus su išvadomis, statistiką reikia kaupti apie 5 metus, pagal dvejų metų duomenis spręsti sunku.
Dėl to ką rašo Facebook’e, galiu pasakyti, kad daugelis pranešimų į tarnybą 112 su policiją neturi nieko bendro.
- Nusikaltimais susijusiais su narkotinėmis medžiagomis užsiima Utena, bet jūs bendradarbiaujate su vyriausiuoju komisariatu. Kokios yra jūsų funkcijos čia, Visagine?
- Mes stebime situaciją. Gerą rezultatas galim pasiekti tik tada, kai apie narkotikų platinimą turime laiku pateiktą informaciją. Žmonės Facebook’e rašo, kad žino informaciją apie narkotikų platinimą. Bet geriau būtų, jei jie paskambintų mūsų tarnybai trumpuoju numeriu 112, atvažiuotų patrulis ir tada jau būtų rezultatas.
Spėtų atvažiuoti policija, pagautų nusikaltėlius, gali būti, kad ir ne, bet mes jau žinotumėm informaciją, kad tam tikroje vietoje gali būti platinamos narkotinės medžiagos.
- Merė užsiminė, kad jūs žinote situaciją, kontroliuojate ją. Tai reiškia, kad jums žinomi visi narkotinių medžiagų platinimo taškai mieste?
- Platinimo taškai keičiasi labai greitai. Nes tai - ne parduotuvės, kurios atsidaro ir dirba.
- Ar jums yra žinomi asmenys platinantys narkotines medžiagas, bet kurių atsakomybės šiuo klausimu įrodyti negalit?
- Asmenys mums žinomi, informaciją gaunama, tada ji perduodama Vyriausiajam komisariatui, kuris dirba ties šiomis bylomis. Bet šis darbas reikalauja laiko ir įrodymų bazės paruošimo.
- Už narkotinių medžiagų vartojimą gresia administracinė bauda. Yra žinoma, kad narkomanai pastoviai vaistinėse perka preparatą Aktifed. Šituos jaunus žmones galima visada rasti šalia «Norfos» trečiame mikrorajone.
- Reikia kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją su prašymu uždrausti preparato Aktifed pardavimą be recepto.
- Bet narkomanai ras kitų preparatų. Ar galima kažkokiu būdu preventyviai dirbti su šia žmonių grupe?
- Darbas turėtų vykti tokiu būdu: policija gauna pranešimą, imasi reikiamų veiksmų, kad butų kuo mažesnė tikimybė narkotinėms medžiagoms patekti į aplinką. O žmones, kurie serga priklausomybe nuo narkotikų, reikia gydyti, kitos išeities nėra. Niekur pasaulyje policija viena nekovoja su šia problema. Taip pat dirba ir visuomeninės organizacijos.
- Bet jus esate įtrauktas į savivaldybės komisiją narkomanijos problemos klausimais?
- Mane į komisijos veiklą įtraukė tik šiais metais, vos prieš 2-3 savaites. Artimiausiu metu, jau liepos mėnesį, planuojamas pirmas posėdis.
- Kaip jūs manote, turinčių priklausomybę nuo narkotikų Visagine sumažėjo, palyginus su tuo, kaip buvo prieš 10 metų?
- Negaliu to teigti neturėdamas tikslių duomenų, bet šiaip, jei daryti išvadą iš to ką matome gatvėse - taip, žymiai sumažėjo.
- Taip, bet ir žmonių mieste irgi sumažėjo.
- Tam, kad sužinoti tikslesnę informaciją, reikia žiūrėti į areštų ir baudžiamųjų bylų statistiką.
- Galbūt medikai galėtų duoti situacijos įvertinimą pagal skaičių tų, kurie atvyksta į priimamąjį su narkotinių medžiagų perdozavimu.
- Medikai nenori užsiimti šia problema. Visi mato tik narkotikus, bet niekas nekalba apie alkoholizmą. Tai taip pat yra narkotinė priklausomybė, kaip ir rūkymas.
Jei su rūkymu dar kažkiek yra kovojama, užsiimama prevencija per sportinių renginių organizavimą- šaunuoliai jaunimas, tačiau su piktnaudžiavimu alkoholiu reikalai tikrai blogi. Mums reikėtų mokytis organizuoti renginius be alkoholio. Ne sakau, kad tai turėtų įvykti tuoj pat, bet mūsų kultūrą reikia taisyti.
- Buvo mintis Visagine atidaryti blaivyklą. Ar jus tam pritariate?
- Ne tik pritariu, bet aš šia idėją ir iškėliau. Buvusi vicemerė Tamara Gaivorovskaja padarė didelį darbą šia kryptimi ir jei ji nebūtų išėjusi iš šių pareigų, tikriausiai ją jau turėtumėm. O dabar apie tai jau niekas nebegalvoja, organizacijoms (kurios būtų už tai atsakingos ) - tai tik bereikalingos problemos. Bet miestui blaivykla reikalinga, bent jau savaitgaliais.
- Buvo kalbama, kad buvo atlikta statistika ir išsiaiškinta, kad per parą Visagino gatvėse aptinkami vienas - du neblaivūs asmenys, ir net tie -atvykę iš kito miesto, todėl nėra prasmės leisti pinigus blaivyklai. Beje, buvo grindžiama policijos duomenimis.
- Kiti miestai sprendžia šią problemą. Pavyzdžiui, Utenoje neblaivius asmenis atveža į priimamąjį skyrių, ten jiems yra skirtos atskiros patalpos. Mes irgi siūlėm taip padaryti, kadangi alkoholizmas yra liga, kuria reikia gydyti. Tad kodėl sergančių negydo? Ne policija turi tai daryti. Mes kartais pamirštam kur kieno pareigos.
- Tikimės, kad kad jums pradėjus dirbti komisijoje, jos darbas bus daug vaisingesnis.
- Aš norėčiau kreiptis į Visagino gyventojus: jei jums žinoma informacija apie narkotinių medžiagų platinimą, iškarto skambinkite numeriu 112. Jei dėl kažkokių priežasčių to daryti nenorite, kreipkitės tiesiogiai į policiją. Kova su narkomanija priklauso nuo bendrų pastangų.
Ačiū jums už pokalbį, komisare Cicėnai!
Ina Negoda
Straipsnį vertė Lina Latyševa
news.tts.lt
Krovinių pervežimas Visagine ir visoje Lietuvoje.
Užnešame ir išnešame daiktus, baldus, išvežame statybines ir kitas šiukšles ir t.t.
Tel.+370-628-14441, +370-625-45777
Грузовые перевозки по Висагинасу и всей Литве.
Заносим и выносим крупногабаритные вещи, вывозим строительный мусор и т.д. Тел. +370-628-14441, +370-625-45777