Lietuviams svarbus viduriniosios klasės atributas - nuosavas būstas, estams jis rūpi mažiau
75 proc. lietuvių mano, kad nuosavo būsto turėjimas geriausiai charakterizuoja viduriniosios klasės atstovą. Tuo metu Estijoje 56 proc. gyventojų mano, kad būstas yra pagrindinis šios klasės atributas, rodo „Swedbank“ Finansų instituto Lietuvoje ir Estijoje atliktos gyventojų apklausos.
Pasak „Swedbank“ Finansų instituto Lietuvoje vadovės Jūratės Cvilikienės, lietuviai tradiciškai vertina nuosavus namus ir siekia juos turėti, o investavimas į nekilnojamą turtą lietuvių dažnai nurodomos kaip patraukliausias ir labiausiai tinkantis būdas įdarbinti laisvas lėšas.
Lietuviai taip pat mano, kad save viduriniajai visuomenės klasei priskiriantis žmogus turėtų gauti bent 1069 eurų mėnesinį atlyginimą. Į tą patį klausimą atsakantys estai nurodė, kad ši suma turėtų siekti ne mažiau 1450 eurus, nurodoma banko pranešime.
Apklausa atskleidė ir tai, kad lietuviams vidurinioji klasė siejasi su galimybe patenkinti šeimos poreikius. Tai akcentavo 45 proc., gyventojų, tačiau Estijoje tokių buvo tik 11 proc.
„Lyginant lietuvių ir estų finansinę padėtį, svarstyklės krypsta estų pusėn - jiems jau nebėra taip sudėtinga atsiskaityti už būtinąsias paslaugas ar išsiversti be skolų. Deja, dažnai lietuvių šeimai tai vis dar yra iššūkis, ypač šaltuoju metų sezonu, kai išauga komunalinių paslaugų įmokos“, - sako J. Cvilikienė.
Atostogos svečioje šalyje taip pat yra vienas dažniausių viduriniajai klasei priskiriamų atributų. Remiantis tyrimo duomenimis, 28 proc. lietuvių mano, kad vidurinioji klasė gali sau leisti atostogauti užsienyje bent kartą metuose, 11 proc. sako, kad išvykti atostogauti ji turėtų du kartus per metus. Tuo metu Estijoje viduriniajai klasei priskiriami gyventojai užsienyje atostogauti gali dukart metuose - taip mano 36 proc. estų.
J. Cvilikienė pastebi, kad iš estų lietuviai galėtų pasimokyti išmanumo.
„Ką tai reiškia paprastam žmogui? Kuo daugiau naudotis išmaniais sprendimais, įskaitant taupymo ir investavimo sritis, domėtis ekonomika. Jauniems abiturientams - rinktis technologinius, inžinerinius, matematinius mokslus. Vyresniems - bandyti kurti savo verslus, neapsiribojančius vien Lietuvos rinka. Tereikia daugiau pasidomėti gerai veikiančiais kaimynų sprendimais ir atsiriboti nuo išankstinių nusistatymų“, - sako J. Cvilikienė.
Reprezentatyvią 18-75 metų gyventojų apklausą Lietuvoje „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu šių metų sausį atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Jos metu buvo apklausti 1004 gyventojai.
Estijoje 15-74 metų gyventojų apklausą „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu šių metų liepos 25-31 dienomis atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Kantar Emor“. Estijoje buvo apklausti 1089 gyventojai.
ELTA