Medikai įspėja: didėja sergamumas lėtinėmis kepenų ligomis
Mokslas ir sveikata 28 03 2019 1052 peržiūros

Medikai įspėja: didėja sergamumas lėtinėmis kepenų ligomis

Kepenų skausmo žmogus nejaučia, todėl kepenų ligos - vienos pavojingiausių „pasislėpusių“ ligų pasaulyje. Jų sergamumo rodikliai kasmet žaibiškai auga, o „pražiūrėtų“ atvejų nemažėja - pabrėžia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja gastroenterologė Sigita Gelman.

„Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo lėtinių kepenų ligų kasmet miršta 2 milijonai žmonių, o kepenų cirozės paplitimas siekia 9 proc. visos populiacijos. Dažniausios: virusinis hepatitas, nuo alkoholio išsivysčiusios lėtinės kepenų ligos ir nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga. Nors nuo lėtinių kepenų ligų pasauliniu mastu mirštamumas didėja, apie tai vis dar nepakankamai kalbama“, - sako S. Gelman. 

Dėl švietimo trūkumo visuomenėje, pasak jos, kepenų ligų tema yra apipinta ne tik prieštaringa informacija, bet ir mitais.

„Žmonės klysta manydami, kad turint antsvorį kepenys būna suriebėjusios savaime ir čia nieko tokio arba, kad kepenų suriebėjimas negresia liekniems žmonėms, taip pat, kad kepenų suriebėjimas gresia vien piktnaudžiaujantiems alkoholiu. Kepenų ligos dažnai yra pražiūrimos, nes kepenų skausmo žmogus nejaučia“, - teigia gydytoja.

Pasak medikų, kepenų ligoms būdingi nespecifiniai požymiai - bendras silpnumas, nuovargis, nedarbingumas, dispepsijos požymiai, diskomforto jausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku. Progresuojant kepenų ligai, kepenų cirozės stadijoje atsiranda specifinių požymių - gelta, pilvo apimties didėjimas, kraujavimas iš dantenų ar nosies.

Medikai įspėja, kad kepenų suriebėjimą gali sukelti ir vaistai, kitos lėtinės kepenų ligos, hepatitas B ir C bei alkoholio vartojimas.

„Didelę įtaką turi ir gyvensenos įpročiai. Sėslumas, mažas fizinis aktyvumas, prasta mityba, greito maisto vartojimas, alkoholio vartojimas - ydingos gyvensenos įpročiai, kurie gali tapti pagrindine kepenų ligų išsivystymo priežastimi. Naujausių mokslinių tyrimų duomenimis didelę įtaką nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos išsivystymui turi žarnyno mikroorganizmai; yra nustatytas paveldėtas polinkis sirgti šia liga“, - pabrėžia gydytoja gastroenterologė S. Gelman.

Nors lėtinės kepenų ligos, anot S. Gelman, dažniausiai neskausmingos, tačiau gydomos sunkiai, nes efektyvaus gydymo, tinkančio visiems žmonėms - nėra. 

„Multidisciplininis gydymas kovoje su kepenų ligomis atveria naujų galimybių, gydant gretutines patologijas, racionaliai vartojant vaistus, kreipiantis į dietologą bei koreguojant mitybą ir gyvenseną. Lėtinės kepenų ligos yra klastingos ir gąsdinančios. O pastaruoju metu tendencijos rodo, kad sergamumas nealkoholine suriebėjusių kepenų liga didėja, kyla grėsmė, kad greitai kepenų cirozės pagrindine priežastimi taps būtent ši liga“, - sako ji.

Kepenų ligos, gydytojos teigimu, gali būti nepastebimos ilgą laiką, todėl neretai apie jas sužinoma, kai jau būna pažengusios. 

Pasak S. Gelman, profilaktinę funkciją prieš kepenų ligas atlieka įvairūs vaistiniai preparatai, turintys fosfolipidų. Sveika mityba, fizinis aktyvumas, nutukimo ir viršsvorio koregavimas - šiandien išlieka svarbiausiomis prevencinėmis priemonėmis prieš kepenų ligas.

„Sėdimas darbas, sėslus gyvenimo būdas, prisidedantis prie nutukimo epidemijos tiek mūsų šalyje, tiek visame pasaulyje - taip pat turi įtakos. Taip pat reikėtų vengti kepenis žalojančių veiksnių: alkoholio vartojimo ir besaikio vaistų ir maisto papildų vartojimo“, - pabrėžė gydytoja.

ELTA

Laisvų žmonių muzika festivalyje „Visagino country“!
Laisvų žmonių muzika festivalyje „Visagino country“!

Po žvaigžėtu rugpjūčio dangumi, susitinka ir šėlsta seni draugai, kantri fanai, geros muzikos gerbėjai ir atlikėjai

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта