Nuo kitos savaitės gyventojai galės pasiskiepyti adaptuotomis COVID-19 vakcinomis
Lietuva ir Baltijos šalys 14 09 2022 175 peržiūros

Nuo kitos savaitės gyventojai galės pasiskiepyti adaptuotomis COVID-19 vakcinomis

Nuo pirmadienio šalyje startuos skiepijimas adaptuotomis vakcinomis nuo COVID-19, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija. Viceministrės Aušros Bilotienės Motiejūnienės teigimu, šios vakcinos bus skirtos revakcinacijai.

„Šiandien dienai turime 110 tūkst. dozių, kurios bus skirtos sustiprinančiajai (dozei – ELTA) gyventojams vakcinuoti nuo ateinančios savaitės“, – trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje žurnalistams sakė viceministrė.

A. Bilotienė Motiejūnienė pridūrė, kad artimiausiu metu Lietuvą turėtų pasiekti ir daugiau adaptuotų vakcinų nuo koronaviruso.

„Toliau yra planas dar papildomai gauti rugsėjo mėnesį 40 tūkst. adaptuotos vakcinos (dozių – ELTA), analogiškai spalio mėnesį, tad tikrai vakcinos užteks visiems“, – teigė ji.

„Spalio mėnesį planuojama virš pusės milijono dozių ir daugiau negu pusė milijono dozių planuojama ir lapkričio mėnesį“, – vakcinų kiekius patikslino ministerijos sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Ginreta Megelinskienė.

Viceministrės teigimu, artimiausiu metu bus sudarytos sąlygos pasiskiepyti antrąja sustiprinančiąja doze visiems Lietuvos gyventojams, tačiau labiausiai raginami pasiskiepyti turintys didesnę riziką susirgti sunkesne koronaviruso ligos forma. Jiems ir bus teikiama pirmenybė, tikino A. Bilotienė Motiejūnienė.

„Pirmu etapu bandome pasakyti, kad artėjant rudenio sezonui, artėjant virusiniams susirgimams, turime atkreipti dėmesį į vyresniuosius asmenis, lėtinėmis ligomis sergančiuosius asmenis ir kviečiame nebelaukiant registruotis ir atlikti vakcinaciją“, – ragino viceministrė.

Ji pastebėjo, kad kol kas koronaviruso situacija šalyje yra stabili – nors matomas didėjantis susirgimų skaičius, mirčių sparčiai nedaugėja, taip pat nėra didelio ligoninių stacionarių lovų užimtumo.

„Be abejonės, tam turi įtakos mūsų imunitetas, mūsų bendras gyventojų imuninis atsakas“, – pabrėžė A. Bilotienė Motiejūnienė.

Ministerija žadėjo pradėti skiepijimą adaptuotomis vakcinomis jau šią savaitę, tačiau, viceministrės teigimu,  pasiruošimo vakcinacijai procesai šiek tiek užtruko.

„Visos įstaigos, pareiškusios poreikį, yra pasiėmusios (vakcinas – ELTA) ir pasirengusios, bet mes norime startuoti visoje Lietuvoje, kad būtų vienodas pasirengimas, užtikrintai“, – sakė ji, atkreipdama dėmesį, jog adaptuotų vakcinų Lietuva tikėjosi sulaukti tik rugsėjo pabaigoje.

Dar rugsėjį Lietuvą pasieks naujos adaptuotos vakcinos

Viceministrės teigimu, dar šį mėnesį Lietuvą pasieks naujesnė adaptuota vakcina, pritaikyta BA.4 ir BA.5 koronaviruso atmainoms.

По самой высокой цене скупаем в Литве леса (зрелые, молодые, на дрова, срубленные), землю, усадьбы.
Тел. 8-676-41155.

Подробнее

„Jas gausime rugsėjo pabaigoje. Planuojama ir derimasi apie 40 tūkst. dozių pirmame etape. Tačiau, jau spalio mėnesį yra suplanuotas, lapkričio mėnesį yra suplanuotas (gavimas – ELTA), tad šitų dozių tikrai užteks visiems gyventojams, kurie norės vakcinuotis“, – teigė ministerijos atstovė.

Kylant klausimams dėl skirtingų adaptuotų vakcinų, Vilniaus universiteto profesorė Aurelija Žvirblienė paaiškino, jog esminių skirtumų tarp adaptuotų vakcinų nėra. Tačiau lyginant su pradiniais skiepais, adaptuotų vakcinų apsauga yra 10 kartų stipresnė.

„Adaptuotų vakcinų sudėtyje yra tiek vakcinos dalis, kuri apsaugo nuo pradinio viruso varianto, tiek dalis, apsauganti nuo atitinkamo potipio. BA.1 potipiui skirta vakcina šiek tiek skiriasi nuo vakcinos, adaptuotos BA.4 ir BA.5 potipiams, tačiau šie viruso variantai yra labai panašūs, todėl esminio skirtumo tarp šių adaptuotų vakcinų nėra. Gamintojo atlikti klinikiniai tyrimai parodė, kad atnaujintų vakcinų apsauga nuo visų omikron atmainos potipių yra pakankamai stipri ir geresnė, nei pradinės vakcinos“, – kalbėjo imunologė.

Persirgusiems būtinybės skiepytis nemato

Paklausta apie rekomendacijas, kas turėtų pasiskiepyti antrąja sustiprinančiąja COVID-19 adaptuotos vakcinos doze, A. Žvirblienė teigia, kad šiuo metu svarbiausia pasiskiepyti rizikos grupėje esantiems žmonėms. Šiais metais persirgusiems omikron koronaviruso atmaina, rekomendacijos nėra.

„Jeigu žmogus yra persirgęs šiais metais, tai, tikėtina, jis yra persirgęs vienu ar kitu omikrono potipiu. Būtent nuo metų pradžios plito omikronas ir metų pradžioje dar buvo atliekami ir Lietuvoj sekoskaitos tyrimai. <...> Būtinybės skiepytis, jeigu yra žmogus persirgęs omikronu, aš asmeniškai nematyčiau. Tai tokių primygtinių rekomendacijų nėra“, – sakė imunologė.

Ji atkreipė dėmesį, kad nustatyti, kokia atmaina žmogus serga ar sirgo, yra keblu, mat Lietuvoje atšaukus ekstremaliąją situaciją nėra vykdomi sekoskaitos tyrimai.

„Todėl mes tiksliai nežinome, kokios yra šiuo metu vyraujančios atmainos. <...> Vadovaujantis kitų šalių duomenim, mes manome, kad tai iš tikrųjų yra BA.5, todėl ,kad aplinkui visur vyrauja virš 99 proc. yra šito potipio virusas“, – kalbėjo profesorė.

ELTA primena, kad Lietuvoje nuo rugpjūčio 1-osios antrąja sustiprinančiąja COVID-19 vakcinos doze gali pasiskiepyti didžiausios rizikos grupės žmonės – 60 metų amžiaus ir vyresni asmenys, taip pat sergantys lėtinėmis ligomis, nepriklausomai nuo amžiaus, jeigu jų sveikatos būklė didina sunkaus susirgimo tikimybę.

Gyventojai gali užsiregistruoti pirminei vakcinacijai arba skiepijimui sustiprinančiąja doze internetu www.koronastop.lt arba per šeimos gydytoją.

ELTA

Socialdemokratai apie „Ignitis“: užsiauginome monstrą
Socialdemokratai apie „Ignitis“: užsiauginome monstrą

Socialdemokratai ragina į problemą žvelgti plačiau

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта