Nuo liepos savivaldybės perima dar vieną funkciją rūpinantis senyvo amžiaus neįgaliaisiais
Lietuva ir Baltijos šalys 28 06 2019 730 peržiūros

Nuo liepos savivaldybės perima dar vieną funkciją rūpinantis senyvo amžiaus neįgaliaisiais

Senyvo amžiaus neįgaliesiems nuo šių metų liepos 1 dienos specialiųjų poreikių nustatymas taps paprastesnis, nes klausimyną, pagal kurį nustatomas asmens savarankiškumas, pildys nebe Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT), o vietos savivaldybės darbuotojai, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM).

Tai numato atnaujinamas socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio bei sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymas.

„Tik įvertinus asmens savarankiškumą galima skirti neįgaliesiems būtiną pagalbą ir socialines paslaugas. Taip geriau sudaromos sąlygos žmonėms integruotis į bendruomenės gyvenimą, palaikyti socialinius ryšius. Savivaldybių darbuotojai, vertindami asmens savarankiškumą, turės galimybes iš karto nustatyti, kokios tiksliai pagalbos reikia žmogui ar jo šeimos nariams – socialinių, slaugos paslaugų, piniginės paramos ar panašiai“, - sako ministras L. Kukuraitis.

Specialiųjų poreikių vertinimas visiems neįgaliesiems susideda iš dviejų dalių: pirmoji – bazinis funkcionavimo lygmuo, išreikštas medicininiais kriterijais, antroji – asmens savarankiškumas, kuris įvertinamas atsižvelgus į individualias žmogaus galimybes judėti, maitintis, rūpintis savo higiena, bendrauti, palaikyti socialinius ryšius.

Asmens savarankiškumas nustatomas pildant Asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti klausimyną, kuriuo nustatoma, kokiose veiklose žmogui sunku dalyvauti ir kokia pagalba padėtų didinti bendravimo, savarankiškumo, žinių taikymo galimybes. Toks klausimynas pildomas tiek darbingo amžiaus, tiek senyvo amžiaus žmonėms, kuriems nustatomi specialieji nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiai.

Paprastai šis klausimynas pildomas pokalbio metu su žmogumi, kurio specialieji poreikiai vertinami. Tai reiškia, kad asmuo turi atvykti į NDNT. Iki šiol išimtys buvo daromos, kai specialieji gyventojo poreikiai buvo vertinami pakartotinai ir dėl organizmo funkcijų sutrikimų žmogus negalėdavo atvykti bei nekildavo abejonių, jog funkcionavimo lygmuo nėra pakitęs. Atvykti nebuvo reikalaujama ir tais atvejais, kai asmuo gyvena užsienyje ir dėl jo į NDNT kreipiasi pensiją ar išmoką mokanti institucija.

Tačiau nuo 2019 m. liepos 1 d. senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems žmonėms taip pat nustatoma išimtis, todėl, jeigu dėl jų nekils papildomų abejonių, vertinant specialiuosius poreikius jie galės nedalyvauti. Tokia išimtis palengvins senjorų situaciją, sutaupys laiko, o savivaldybės įgis galimybes iš karto nustatyti, kokia pagalba reikalinga asmeniui ar jo šeimos nariams.

Siekiant užtikrinti sklandų pasirengimą vertinti asmenų savarankiškumą, šių metų gegužės ir birželio mėnesiais Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijavo mokymus savivaldybių darbuotojams.

Įvertinus žmogaus specialiuosius poreikius, savivaldybės šiems žmonėms moka tikslines kompensacijas.

„Sodra“ neįgaliesiems taip pat moka arba netekto darbingumo pensijas, arba šalpos pensijas. Netekto darbingumo pensijos mokamos turintiems bent minimalų socialinio draudimo stažą. Šalpos pensijos mokamos neįgaliems vaikams, taip pat darbingo ar pensinio amžiaus žmonėms, kurie dėl negalios negalėjo „užsidirbti“ stažo.

 

ETLA

Laida "Savaitės kontūrai" 2024 11 22 (video)
Laida "Savaitės kontūrai" 2024 11 22 (video)

Visagino miesto naujienų apžvalga

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта