Politikai nesutaria, ar palikti 1,2 proc. GPM paramą biudžetinėms įstaigoms – laiko tiek veiklos puoselėjimu, tiek prievarta
Seimui ketinant nuspręsti, ar kaip paramą skirstomą 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį leisti skirti tik nevyriausybinėms organizacijoms (NVO), o ne mokykloms, darželiams ir kitoms valstybės finansuojamoms įstaigoms, išsiskyrė valdančiųjų ir opozicijos politikų nuomonės – ar siūlomi pokyčiai yra NVO veiklos puoselėjimas, ar prievarta.
Parlamentas antradienį balsuos, ar priimti liberalo Andriaus Bagdono teiktas Labdaros ir paramos įstatymo pataisas, kuriomis siūloma 1,2 proc. GPM paramą leisti skirti tik nevyriausybinėms organizacijoms ir profesinėms sąjungoms.
Pasak Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko, NVO viešąsias paslaugas teikia „daug empatiškiau ir efektyviau“ už valstybines institucijas. Jis tikina, kad 1,2 GPM skirta būtent tokioms įstaigoms remti, o dabar šios tvarkos taikymas „išsikreipė“, kadangi paramą galima skirti ir biudžetinėms įstaigoms, jau gaunančioms valstybės finansavimą. Taip pat asmeninei naudai, pabrėžia politikas.
„Pavyzdžiui, sodų bendrijos nariai skiria sumokėtus valstybei mokesčius sodo bendrijai ir nusitiesia sau keliuką. Tokia tvarka išsikreipė, todėl siekiame atkurti teisybę ir užtikrinti stabilų NVO finansavimą, būtent remiant pilietiškumą ir sudarant galimybę žmonės skirti būtent NVO“, – LRT Radijui antradienį sakė Seimo narys.
Savo ruožtu Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis pažymėjo, kad siūlomi pakeitimai yra „prievarta“, iš gyventojų atimama teisė dalį savo sumokamų mokesčių skirti kur norisi.
Opozicijos parlamentaro nuomone, įsigaliojus tokiai tvarkai, NVO daugiau paramos nesulauks – pavyzdžiui, iki šiol vaikų darželiui 1,2 proc. GPM skyręs gyventojas šios dalies atiduoti nevalstybinei įstaigai tiesiog nenorės.
„Šita prievarta, panaikinant teisę pasirinkti, tikrai nepadės NVO su finansavimu. Paprasčiausiai tie žmonės, kurie skyrė savo procentinę dalį, tarkime, vaikų darželiams, neskirs niekam“, – LRT Radijo diskusijoje teigė S. Skvernelis.
„Nubrauksime žmonėms pagrindinę teisę skirti savo mokesčius ten, kur jie nori“, – akcentavo jis.
Be to, anot S. Skvernelio, tikėtina, kad ateityje prognozuojant ekonominį sunkmetį, valstybinėms įstaigoms finansavimas iš biudžeto gali būti nepakankamas.
„Čia tik su rožiniais akiniais galima nematyti, kad grįšime į tą situaciją, kada su viešojo sektoriaus finansavimu bus problemos“, – įsitikinęs politikas.
Atsakydamas į kolegos Seime kritiką M. Majauskas pažymėjo, kad NVO veiklą reikia „puoselėti“ bei suteikti kuo palankesnes sąlygas piliečiams jas remti. Tuo tarpu ugdymo įstaigas, pasak jo, gyventojai galės remti įsteigę labdaros ir paramos fondus – per juos parama keliaus „ne tiesiogiai direktoriui“, o įstaigų bendruomenėms.
Krovinių pervežimas Visagine ir visoje Lietuvoje.
Užnešame ir išnešame daiktus, baldus, išvežame statybines ir kitas šiukšles ir t.t.
Tel.+370-628-14441, +370-625-45777
Грузовые перевозки по Висагинасу и всей Литве.
Заносим и выносим крупногабаритные вещи, вывозим строительный мусор и т.д. Тел. +370-628-14441, +370-625-45777
Politologė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili argumentavo, kad biudžetinės įstaigos jau gauna finansavimą, o galimybę kartu gauti ir paramą iš gyventojų ji vadina jų „sunkimu“.
„Labai nemaža dalis biudžetinių įstaigų, susijusių su ugdymu, dažniausiai iki šiol gaudavo šitą paramą. Negalime pamiršti to atvejo, ypač kai buvo popieriniai blankai pildomi, dažnai tai tapdavo netgi savotišku šantažu tėvams iš ugdymo įstaigų pusės, būtent stengtis konkrečiai į jų įstaigą pervesti pinigus“, – svarstė ekspertė.
Be to, kaip pažymėjo G. Burbulytė-Tsiskarishvili, ugdymo įstaigose kaip parama skirti pinigai neretai įstaigų vadovų naudojami savo, o ne tėvų nuožiūra.
Kita vertus, ji tikino, kad pinigai iš biudžeto ne visuomet įstaigas pasiekia greitai, tad gyventojų skirtos lėšos leisdavo biudžetinėms įstaigoms lanksčiau valdyti savo finansus, ypač, kai jų prireikdavo ištikus nenumatyoms nelaimėms ar atsiradus kitoms netikėtoms išlaidoms.
Diskusijoje taip pat dalyvavęs Valstybinės mokesčių inspekcijos direktorės pavaduotojas Martynas Endrijaitis informavo, kad 2020 m. 1,2 proc. GPM skirta 24 tūkst. biudžetinių įstaigų už 3,1 mln. eurų. Daugiausia paramos, anot jo, skiriama Lietuvos kariuomenei, įvairioms švietimo įstaigoms.
Tuo metu tais pačiais metais daugiausiai GPM paramos iš NVO gavo viešosios įstaigos (daugiau kaip 1,1 mln. eurų), taip pat asociacijos (apie 1 mln. eurų) bei labdaros ir paramos fondai (0,5 mln. eurų).
„Atitinkami duomenys rodo, kad tikrai ženklios sumos skiriamos NVO“, – komentavo jis.
Jei įstatymo projektui bus pritarta, jis įsigalios nuo 2025 m. sausio 1 d.
ELTA