Visuomenė kviečiama drąsiau apsispręsti globoti ar įvaikinti vaikus
Nuo 2016 metų Lietuvoje įvaikinta 320 be tėvų globos likusių vaikų. Tokiam žingsniui pasiryžo 286 Lietuvos piliečių šeimos nuolat gyvenančios Lietuvoje. Per šį laikotarpį dar 188 Lietuvos vaikus įsivaikino užsieniečiai ir išsivežė gyventi į kitas šalis.
Sekmadienį, liepos 7 d., Vilniuje rengiamas Globėjų piknikas, į kurį susiburs globėjų bendruomenė, įtėviai su vaikais. Ateiti į šį renginį kviečiami visi visuomenės nariai, susipažinti su globėjais, įtėviais ir jų gyvenimo istorijomis, pabendrauti ir plačiai paskleisti žinią apie globėjų misiją.
„Globėjų dėka daugybė vaikų gali vėl suprasti, ką reiškia gyventi šeimoje, pajusti meilę, rūpestį, saugumą. Jie suteikia vaikams galimybę būti pilnaverčiais visuomenės nariais: mokytis, augti, tapti atsakingais. Savo kantrybe ir atsidavimu globėjai yra pavyzdys kiekvienam iš mūsų“, – sakė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) Įvaikinimo ir globos skyriaus patarėja Rūta Pabedinskienė.
Pasak R. Pabedinskienės, įsivaikinti ar globoti vaiką yra rimtas šeimos sprendimas, dėl to šeimos nariai turi rasti sutarimą.
„Tapimas vaiko globėju (rūpintoju) ar įtėviu visų pirma yra asmens individualus sprendimas globoti ar įvaikinti vaiką, kuris kartu neatsiejamai yra sprendžiamas šeimos rate. Labai svarbu, kad visi šeimos nariai, o ypač asmens sutuoktinis ir partneris tokį sprendimą priimtų, palaikytų ir kartu visa šeima sutartų, kad į šeimą ateis naujas šeimos narys“, – Eltai sakė R. Pabedinskienė.
Pasak specialistės neretai įsivaikinti ar globoti vaiką šeimas baugina žiniasklaidoje rodomos nesėkmės istorijos. Tai esą išskirtiniai atvejai, nesėkmių pasitaiko ir šeimoms auginant savus vaikus.
„Dažnai žmonės galvoja, kad vaiko globėju ar įtėviu gali būti tik „ypatingi žmonės“ ir kad „aš, kaip asmuo neatitiksiu keliamų reikalavimų“, tai iš tikrųjų globėju (rūpintoju) ar įtėviu gali būti kiekvienas asmuo atitinkantis Civilinio kodekso nustatytus reikalavimus būsimam vaiko globėjui (rūpintojui) ar įtėviui dėl sveikatos, teistumo, amžiaus, kartu gyvenančių virš 16 metų asmenų sutikimo. Antra, reikia lankyti mokymus pagal GIMK programos pagrindinę dalį ir esant teigiamai Tarnybos atestuotų asmenų išvadai asmuo gali tapti globėju (rūpintoju) ar įtėviu ir tokiu būdu atskleisti savo, globėjo (rūpintojo) ar įtėvio gebėjimus bei suteikti šeimą tėvų globos netekusiam vaikui“, – sakė R. Pebedinskienė.
Asmenys, norintys tapti vaiko globėju (rūpintoju) ar įtėviu vertinami pagal Globėjų (rūpintojų), budinčių globotojų, įtėvių, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojų mokymo ir konsultavimo programos (GIMK) penkis gebėjimus, kurie atskleidžia asmens gebėjimus globoti ar įvaikinti vaiką.
Pasak R. Pabedinskienės, dažniausiai globėjams ar įtėviams sunkumai kyla, kai vaikas įžengia į paauglystės amžių ir tada dažniausiai kyla klausimai dėl vaiko auklėjimo ir elgesio.
„Kiekviena vaiko situacija yra labai individuali, nes vaiko elgesiui turi įtakos vaiko vystymasis, gebėjimai, patirti išgyvenimai ir t.t. Tokiais atvejais į pagalbą būtina pasitelkti specialistus. Šiuo metu Globos centruose dirbantys globos koordinatoriai, psichologai, Tarnybos atestuoti asmenys, socialiniai darbuotojai teikia pagalbą ir paslaugas globėjams (rūpintojams) ir įtėviams, esant sudėtingoms situacijoms pagalbos kreipiamasi į kitus specialistus, pvz. psichoterapeuto ar psichiatro“, – sako R. Pabedinskienė
Pasak jos, sėkmingai vaiko globai (rūpybai) šeimoje ar įvaikinimui svarbu ir pačios šeimos stabilumas, ypač šeimos narių tarpusavio santykiai ir sveikata. Daugeliu atvejų viena iš priežasčių dėl kurių globėjai (rūpintojai) yra atleidžiami nuo pareigų yra sveikatos pablogėjimas, socialinės ir materialinės padėties pasikeitimas. Tačiau atkreiptinas dėmesys yra į tai, kad globėjai (rūpintojai) ar įtėviai nesikreipia laiku pagalbos, o dažniausiai mano, kad problemos pačios išsispręs, tokie atvejai dažniausiai baigiasi tuo, kad vaikui tenka keisti globėjus (rūpintojus).
Globėjų diena vyks sekmadienį, Vilniuje Ozo (keturių tvenkinių) parke netoli „Siemens“ arenos.
Globėjų diena kasmet švenčiama liepos pirmąjį sekmadienį. Ši diena pradėta švęsti 2017 m. Seimui ją įrašius į Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymą.
Renginį organizuoja VŠĮ Pagalbos paaugliams iniciatyvos Globos centras.
ELTA