Vyriausybė pasitarime pritarė viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų kėlimo strategijai
Ministrų kabinetas trečiadienį pasitarime pritarė strategijai dėl viešojo sektoriaus darbuotojų algų didinimo.
Projektas dar bus tvirtinamas Vyriausybės posėdyje, į jį žadamą kviesti socialinius partnerius.
„Pasiūlymas yra padidinti mažiausios pareiginės algos koeficientus, kad jau 2020 metais pareiginė alga nebūtų mažesnė viename sektoriuje kaip 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio. Šiuo metu yra dar darbuotojų, kurie gauna 44-45 proc. VDU“, - Vyriausybės pasitarime trečiadienį sakė Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis.
Anot jo, taip pat siūloma, kad nuo 2020 metų rugsėjo 1 dienos atlyginimai mokytojams kiltų 10 proc. ir būtų siekiama, kad nuo 2025 mokytojo atlyginimas sudarytų 130 proc. šalies VDU.
„Kitais metais taip pat yra pasiūlymas padidinti 15 proc. ikimokyklinio ir priešmokyklinio pedagogų atlyginimus ir siekti, kad laipsniškai sumažėtų atotrūkis tarp šių pedagogų ir bendro ugdymo mokytojų darbo užmokesčio“, - sakė D. Matulionis.
Vicekanclerio teigimu, jau yra pasirašyta kolektyvinė sutartis sveikatos apsaugos srityje, kur įrašyta, kad kitais metais gydytojų atlyginimai turėtų pasiekti 3 vidutinius darbo užmokesčius, kaip bazę imant 2017 metus. Slaugytojų atlyginimai turėtų sudaryti 1,5 VDU, kaip bazę imant 2017 metų VDU.
Taip pat siūloma 15 proc. didinti kultūros ir meno darbuotojų atlyginimus ir siekti, kad jų atlyginimas iki 2025 metų didėtų prie vidutinio atlyginimo. Numatytas ir 15 proc. socialinių paslaugų srities darbuotojų atlyginimų didinimas.
Strategijoje užfiksuotas siūlymas 12 proc. didinti atlyginimus vidaus tarnybos sistemos statutiniams valstybės tarnautojams bei iki 2025 metų vykdyti reformą, kad atlyginimai jiems pakiltų.
Per dvejus metus siūloma atkurti ir iki krizės buvusį bazinį dydį.
„Siūlome konkretų dydį kasmet suderėti nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje ir toliau kasmet didinti 2 proc. automatiškai paliekant teisę nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje išsiderėti didesnį augimą“, - sakė D. Matulionis.
Anot jo, šie pasiūlymai iš valstybės biudžeto pareikalaus 135 mln. eurų, iš privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto - 150 mln. eurų.
ELTA primena, kad po paskutinio Vyriausybės sudarytos komisijos dėl viešojo sektoriaus atlyginimų didinimo posėdžio Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė ragino atidėti pritarimą dėl viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo strategijos.
„Šiuo metu mums yra visiškai neaiškus pasakymas, kad bus skiriamas (papildomas. - ELTA) finansavimas 120 mln. eurų. Tai yra strategijos darbo grupėje pasakyta, tačiau, kai atėję į Nacionalinės kolektyvinės sutarties derybas pateikiame savo siūlymą ir laikomės to susitarimo, kad turi didėti atlyginimai mažiausiai uždirbantiems, Vyriausybės pusė sako, kad pinigų nėra, o skirti galima tik 16 mln. eurų. Mūsų klausimas - kur pasiskirsto visi kiti pinigai? Mes turime labai neigiamos patirties - ne vieną kartą matėme, kai skiriamas papildomas finansavimas sugula į vadovų kišenes“, - yra sakiusi I. Ruginienė.
Tačiau D. Matulionis tada sakė, kad artėjama strategijos užbaigimo link, o atlyginimai viešajame sektoriuje nuo 2020 metų didės nuo 10 iki 25 proc. skirtinguose sektoriuose.
„Artėjame prie pabaigos dėl viešojo sektoriaus atlyginimų didinimo strategijos. Šiandien aptarėme dar kitus papildomus siūlymus, ir manau, kad labai aiškiai deklaruosime, kad algų didėjimas viešajame sektoriuje reikalingas, ir nuo 2020 m. juos didinsime žymiai - nuo 10 iki 25 proc. skirtinguose sektoriuose“, - sakė D. Matulionis.
Jis taip pat teigė, kad siūloma nauja priemonė kelti viešojo sektoriaus atlyginimus - jų bazinio dydžio indeksavimas. Profsąjungų atstovė tokiam siūlymui pritarė.
ELTA