Du garbės piliečius sukiršino milijonai
Neseniai sulaikytas Alytaus meras Česlovas Daugėla, pasirodo, turi likimo draugą. Teismo laukia ir šiam miestui vadovavęs Valdas Kuzabavičius.:::Abu šie alytiškiai turėtų būti teisiami dėl pradangintų stambių sumų.Alytaus garbės pilietis V. Kuzabavičius, be kitų nusikaltimų, įtariamas apmulkinęs Šiaulių garbės pilietį, žinomos bendrovės „Šiaulių plento grupė“ vadovą Alfonsą Armalą.
Šis verslininkas su buvusiu Alytaus miesto vadovu ir bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ valdybos pirmininku V. Kuzabavičiumi susipažino 2007-aisiais per Šiaulių eksmero Kazimiero Šavinio jubiliejaus puotą.
Kai svečiai jau buvo įsilinksminę, V. Kuzabavičius pasiūlė A. Armalui pelningai investuoti pinigus į statybų projektą – tvirtino, kad Kaune, T. Masiulio gatvėje, savo sklype, statys prekybos centrą.
V. Kuzabavičiaus sumanymai atrodė rimti – jau per kitą susitikimą Vilniuje jis parodė planuojamo statyti namo projektą ir tvirtino, kad bus galima gerai ir greitai uždirbti.
Po kelių dienų A. Armalas į V. Kuzabavičiaus sąskaitą pervedė 4 milijonus litų.
Tačiau pinigus gavęs V. Kuzabavičius, atrodo, netgi nebandė pradėti statybų.
Po kurio laiko jis savo kreditoriui pareiškė, kad projektas žlugo, o pinigų grąžinti negalįs, nes jie pradingo.
Kai šia istorija pradėjo domėtis Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai, paaiškėjo, kad nuo V. Kuzabavičiaus nukentėjo ir daugiau žmonių.
Pasirodo, jis iš privačių asmenų skolinosi dideles sumas ir žadėjo pelningai jas investuoti. Bet vėliau pareikšdavo, kad verslas žlugo.
Ikiteisminį tyrimą pradėję pareigūnai dabar aiškinasi, kur dingo iš A. Armalo ir kitų asmenų pasiskolinti pinigai.
Pavyko nustatyti, kad didelės sumos buvo konvertuojamos į užsienio valiutą ir pervedamos į neapmokestinamųjų įmonių sąskaitas.
Neatmetama, kad V. Kuzabavičius galėjo pervesti pinigus į Braziliją, Egiptą ir kitas tolimas šalis.
Pastaruoju metu įtariamasis beveik nebūdavo Lietuvoje, didžiąją laiko dalį praleisdavo užsienyje.
Maždaug tuo pat metu, kai V. Kuzabavičius ėmė pinigus iš privačių asmenų, buvo pradėta pumpuoti pinigus ir iš jo įmonių.
Ypač apsukriai buvo gryninamos dabar jau bankrutavusios V. Kuzabavičiaus statybų bendrovės RVK lėšos.
Prieš pat savo bankrotą kone 200 tūkst. litų bendrovė pervedė savo darbuotojų giminaičiams už du paveikslus – Eugenijaus Varkulevičiaus „Abstrakti kompozicija“ ir nežinomo autoriaus „Puokštė tamsos fone“.
Įtarimą pareigūnams sukėlė didelė paveikslų pirkimo kaina.
Tyrėjai kreipėsi į Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus specialistus.
Jie nustatė, kad E. Varkulevičiaus paveikslas daugiausia gali kainuoti 8 tūkstančius litų.
Tuo tarpu nežinomo autoriaus „Puokštė tamsos fone“, ekspertų nuomone, verta 100 litų. Tik dėl paveikslo rėmų šis pirkinys buvo įvertintas 500 litų.
Apklausiant kai kuriuos liudytojus paaiškėjo, kad šie paveikslai jau nuo senų laikų kabėjo bendrovės biure.
Bet prireikus grynųjų pinigų buvo sugalvota įforminti pirkimą iš darbuotojų giminaičių.
Panašiai per buvusią RVK finansų direktorę buvo išgryninta dar 90 tūkstančių litų.
Tiek pinigų buvo sumokėta šiai darbuotojai už atliktą kelių puslapių rinkos tyrimą, neva padedantį nustatyti RVK statomo daugiabučio namo butų rinkos kainas.
Nors V. Kuzabavičiaus kaltės įrodymus pareigūnai surinko jau seniai, ilgai nepavyko jam pateikti įtarimų.
Kai FNTT tyrėjai bandydavo iškviesti V. Kuzabavičių į apklausą, jis vis atsiųsdavo vienos Kauno poliklinikos pažymą, kad sunkiai serga ir privalo gulėti lovoje.
Pareigūnams kilo įtarimų, kad V. Kuzabavičius simuliuoja ligą.
Jie nusprendė užsukti į Kaune esantį vienos šio vyriškio bendrovės biurą. Ten įtariamasis, kuris neatrodė sergantis, ir buvo užtiktas.
Tą pačią dieną jam pateikti įtarimai ir paskirta kardomoji priemonė – paimti asmens tapatybės dokumentai.
* V. Kuzabavičiui ramybės neduoda ne tik teisėsaugininkai, bet ir bankininkai. Jau beveik metai, kai antstoliai iš varžytynių nesėkmingai bando parduoti Druskininkuose esantį Alytaus garbės piliečio namą (nuotr.). Vienam šalies bankų šį 335 kvadratinių metrų namą V. Kuzabavičius yra įkeitęs už 5,3 milijono litų.
* Jau įvyko kelios varžytynės, pastato kaina buvo sumažinta iki 380 tūkstančių litų, tačiau niekas taip ir nenupirko.
* Nors ir buvo atsiradę keli pirkėjai, antstolė negalėjo aprodyti šio namo, nes jai niekaip nepavykdavo iš savininko gauti raktų.
* Pats V. Kuzabavičius taip pat nieko nesutiko įleisti į vidų. Vienam pirkėjui jis esą pareiškė, kad buvo svarbu gauti gerą paskolą, o dabar namas nebedomina.
"Lietuvos rytas"