Ekspertai: radiacijos grėsmės Lietuvai nėra
Lietuvos Radiacinės saugos centro specialistai ir toliau atidžiai seka situaciją Japonijoje, nors tikina, kad kol kas grėsmės šaliai nėra.:::Lietuvos gyventojai raminami, kad šiuo metu tiesioginės grėsmės dėl radiacijos nuotėkio iš pažeistos Japonijos atominės elektrinės nėra, tačiau pareigūnai toliau atidžiai seka situaciją, dažniau nei įprastai tikrina radiacinį foną šalyje.„Net jei iš tikrųjų įvyktų branduolinė reakcija ir sprogimas, tai vėjas neštų debesį radioaktyvių dalelių į vandenyną, tai reiškia nuo kontinento, tai būtų šiaurės, šiaurės rytų kryptimi. Jeigu lyginti su Černobylio avarija, galima palyginti, kadangi jau yra klasifikuota pagal INES skalę avarija Japonijoje, tai ji yra ketvirto lygio, o Černobylio buvo aukščiausia – septinto lygio“, – aiškino Radiacinės saugos centro Radiacinių avarijų valdymo skyriaus vedėja Loreta Herbst. Lietuvos specialistai tvirtina, kad tikimybė, jog radioaktyviosios dalelės pasieks mūsų šalį yra vos kelių procentų, o jei taip ir nutiktų – žymaus poveikio sveikatai esą nepajaustume.
Japonijos ministro pirmininko Naoto Kano įsitikinimu, nedera daryti paralelių tarp krizės, susijusios su žemės drebėjimu, cunamiu ir avarijomis Fukušimos–1 atominėje elektrinėje, ir 1986 m. Černobylio katastrofos. „Radiacijos kiekis, užfiksuotas anuomet ir dabar, nesulyginami. Mūsų situacija iš esmės skiriasi nuo situacijos Černobylyje, – premjero žodžius cituoja „Reuters“. – Mes darome viską, kad nuostoliai būtų kuo mažesni“.
Anksčiau Japonijos vyriausybės generalinis sekretorius Jukio Edano pareiškė, kad trečiajame Fukušimos–1 atominės elektrinės reaktoriuje gali įvykti sprogimas. Sekmadienio rytą paaiškėjo, kad būtent trečiajame reaktoriuje iš rikiuotės išėjo aušinimo sistema. Šio, kaip ir pirmojo, reaktoriaus aušinimui naudojamas jūros vanduo. Šeštadienį pirmajame reaktoriuje nugriaudėjo sprogimas. Jis apgadino išorinę reaktoriaus dangą, tačiau metalinė talpykla, kurioje yra reaktorius, nenukentėjo.
Dėl avarijos Fukušimos–1 atominėje elektrinėje apšvitintų žmonių skaičius gali siekti 160. Padidėjęs radiacijos lygis sekmadienį užfiksuotas ir Onagavos atominės elektrinės zonoje, Mijagio prefektūroje.
LTV Naujienų tarnyba