Grožėtis gamta - tik įsigijus bilietą
Aukštaitijos nacionaliniame ir Labanoro regioniniame parkuose nuo birželio 1-osios bus galima viešėti tik nusipirkus penkias dienas galiosiančius bilietus. Jų neįsigijusieji baudų bent jau kol kas išvengs, tačiau pričiupti vis tiek turės susimokėti. Lankymąsi šiuose parkuose nuspręsta apmokestinti, nes::: valstybės skiriamų lėšų jiems tvarkyti nepakanka.
Visi nuo šio sekmadienio susiruošiantys aplankyti Aukštaitijos nacionalinį ir Labanoro regioninį parkus į piniginę privalės įsidėti papildomus 3,5 lito. Tiek kainuos lankymasis juose.
Bilietų nereikės pirkti tik mokyklos nelankantiems mažamečiams ir tiems, kurie pateiks dokumentus, įrodančius artimos giminystės ryšius su žmonėmis, įsikūrusiais šiuose parkuose. Įsivežti šunį į juos taip pat bus galima nemokamai.
Kaip civilizuotame pasaulyje
Aukštaitijos nacionalinis ir Labanoro regioninis parkai - vienas ūkinis vienetas. Jiems vadovaujantis Emanuilis Leškevičius LŽ teigė, kad valstybė abiem parkams prižiūrėti ir tvarkyti per mėnesį išgali skirti vos 2 tūkst. litų. Ši suma nekinta daug metų, tad jos nebepakanka net šiukšlėms surinkti ir išvežti iš parko poilsiaviečių, stovyklaviečių bei kitų vietų. O juk lėšų reikia ir daugybei kitų būtinų, dėl poilsiautojų atliekamų darbų.
Todėl, gavus Aplinkos ministerijos pritarimą, ir nutarta apmokestinti lankymąsi Aukštaitijos nacionaliniame ir Labanoro regioniniame parkuose. „Anaiptol nesame išskirtiniai. Pinigus už lankymąsi nacionaliniuose parkuose renka visas civilizuotas pasaulis“, - sakė E. Leškevičius.
Šių parkų Lankytojų informacijos centro vedėjas Linas Stanaitis pabrėžė, kad ir sovietmečiu, ir pirmą atkurtos nepriklausomos Lietuvos dešimtmetį Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojai privalėjo susimokėti už savo viešnagę. Tačiau vėliau suabejota, ar toks mokestis teisėtas, tad norint išvengti biurokratinių nemalonumų jo atsisakyta.
„Dabar, kai turime Aplinkos ministerijos bei Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos pritarimą ir net rekomendaciją imti mokestį iš lankytojų, tai ir padarysime. Iš pradžių nebūsime labai griežti ir nesivaikysime kiekvieno atvykstančiojo, bet nusistovėjus apmokestinimo tvarkai mokėsime išsireikalauti pinigų. Jie bus panaudoti visų labui“, - tikino L. Stanaitis.
Įsigyti bilietą nebus sunku
Anot L. Stanaičio, bilietai bus parduodami lankytojų centruose ir parkų teritorijoje esančiuose muziejuose. Bilietų bus galima įsigyti ir iš parkų teritorijoje dirbančių pareigūnų, juos pardavinės kaimo turizmo sodybų savininkai, poilsiui skirtos įrangos nuomotojai bei visi, su kuo pavyks sudaryti atitinkamas sutartis.
Продаётся помещение в третьем микрорайоне 77 квадратных метров по Taikos 78a (бывший цветочный магазин). Телефон +44 7576240357.
ПодробнееLankytojų informacijos centro vedėjas vylėsi, kad bilietų pardavėjų rasis kelios dešimtys, tad jų nusipirkti nebus sunku. „Jei poilsiaujantis žmogus neturės lankytojo bilieto, jo nebausime, bet priėję paprašysime nusipirkti“, - sakė L. Stanaitis. Jo teigimu, bilietų nereikės pirkti parkų teritoriją kertantiems arba dirbti atvykstantiems žmonėms. Kadangi bilietas galios penkias dienas, norintieji poilsiauti ilgiau jo galiojimo laiką privalės pratęsti - kaskart dar penkioms dienoms. „Jau kitąmet greičiausiai pagaminsime ir pardavinėsime metinius lankytojų bilietus, o kol kas galios vienkartiniai“, - pabrėžė parkų atstovas.
L. Stanaičio duomenimis, per metus Aukštaitijos nacionalinį ir Labanoro regioninį parkus aplanko apie 80 tūkst. žmonių. Pradėjus iš jų rinkti pinigus, šiųmetį parkų biudžetą tikimasi papildyti bent 10 tūkst. litų. Lankytojų informacijos centro vadovo teigimu, ir tai parkui būtų nemaža paspirtis.
Drauge jis apgailestavo, jog lietuviai nelinkę susimokėti už tai, kas visiems priklauso, tad tikėtina, kad bus bandančiųjų išsisukti nuo mokesčio už lankymąsi parkuose. L. Stanaitis juokavo, kad problemų galbūt kils dėl atvykstančių parkų gyventojų partnerių, mylimųjų ar panašiai save vadinančių ir į šeimos statusą pretenduojančių asmenų, kurie mėgins paviešėti nemokamai.
Noriai perka
Šilutės rajone esančio Nemuno deltos regioninio parko direktorius Vaidas Pavilonis LŽ pasakojo, jog bilietų sistema čia buvo įvesta dar šį pavasarį. „Pirmą 5 litus kainuojantį lankytojo bilietą Nr. 0001 pirko Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė, o praėjusį mėnesį mūsų parką aplankęs aplinkos ministras Valentinas Mazuronis įsigijo bilietą Nr. 0060“, - prisiminė jis.
V. Pavilonis pabrėžė, kad bilietus siūloma įsigyti tik tiems Nemuno deltos regioninio parko lankytojams, kurie pasirodo lankytojų centre. „Šiaip jau po teritoriją su bilietais paskui lankytojus nebėgiojame. Jie patys ateina pas mus ir mielai perka juos“ , - tikino direktorius.
Jis pasakojo, kad bilietai iš tiesų yra keturių rūšių magnetukai su gražiomis Nemuno deltos regioninio parko nuotraukomis. „Šiuos mūsų „bilietus“ mačiau prikabintus ant šaldutuvų marijampoliečių, vilniečių ir kitų miestų bei vietovių gyventojų namuose. Visi jie patikino, kad magnetukai sukelia gražiausius prisiminimus“, - sakė V. Pavilonis.
Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų lankytojų informacijos centro vedėjas L. Stanaitis teigė, kad šių parkų bilietai yra taip pat spalvingi, su įvairia lankytojams svarbia informacija ir nuorodomis. Tiesa, šie bilietai - popieriniai.