Ką gavę pašalpas perka Didžiasalio gyventojai
Sausiausios dienos – mėnesio pradžia ir pabaiga. Tada į parduotuvę atėję pirkėjai apsiriboja būtiniausiomis prekėmis – duona ir tualetiniu popieriumi, o mėnesio vidurys prekybai sėkmingiausias.:::Didžiasalyje dirbančių parduotuvių pardavėjos pasakoja, kad labiausiai jaučiasi, kai žmonės gauna pašalpas ir pensijas arba kai grįžta po braškių skynimo užsienyje.
Sovietmečiu plytų gamykla garsėjęs Didžiasalis dabar yra eilinis Lietuvos miestelis be dominuojančios pramonės. Jo gyventojai verčiasi kaip kas išmano arba važiuoja laimės ieškoti svetur. Gyventojų finansinę situaciją geriausiai jaučia dviejų čia veikiančių parduotuvių pardavėjos. Jos sutartinai tvirtina, kad prekyba pulsuoja pagal pašalpų ir pensijų dienas – pirmosios ir paskutinės mėnesio dienos liūdniausios, o mėnesio viduryje prekyba atsigauna.
„Sunkiausia būna iš pradžių – pirmą, antrą dieną. O po dešimtos-vienuoliktos prasideda pašalpos už vaikus. Geriausias laikas būna nuo dešimtos iki dvidešimtos dienos, o po to vėl po nedaug perka. Mėnesio viduryje tai jau ir bandelių, ir sausainiukų ieško, ir saldainius perka, ir pieno produktus. Tada tikrai netaupo, nori šventę sau pasidaryti“, – DELFI sakė didžiausios miestelio parduotuvės, priklausančios bendrovei „Imeda“, vedėja Nadežda Meilūnienė.
Taip pat, anot jos, pirkėjai mėgsta akcijas ir jų laukia. Vietiniai gyventojai juokauja, kad labiausiai Didžiasalio parduotuvėse žmonės perka tualetinį popierių ir mėsą.
„Tai tikrai labai perka, na, gal ir galima sakyti, kad labiausiai. Perka visokią mėsą ir geresnę: sprandinę, šoninę. Silkė pas mus labai gera, būna trečiadieniais. Ją labai perka. Kitąkart iš Vilniaus pas gimines atvažiuoja žmonės ir ateina pas mus silkės nusipirkti“, – kalbėjo pašnekovė. N. Meilūnienė pasakoja, kad geromis dienomis žmonės apsiperka už 50 Lt ir daugiau, o kai pinigų nėra, išleidžia perpus mažiau.
„Jeigu žmonės gavo pinigus, tai jau būna apsiperka už 50 Lt ir daugiau. O pirmomis mėnesio dienomis perka duoną, pieną, kokius kauliukus, ieško pigesnių prekių. Tada išleidžia perpus mažiau“, – teigė ji. Parduotuvės vedėja pripažino, kad Didžiasalio gyventojai patys užsiaugina burokėlių ir bulvių, todėl jų perka mažiau: „Perka ir daržoves, ir vaisius, ir obuolius, ir kriaušes, ir vynuoges. O bulves ir burokėlius nelabai perka, matyt, užsiaugina. Bet svogūnus ir česnakus perka“. Pašnekovė nenorėjo sutikti, kad populiariausias miestelyje pigus alkoholis. „Alkoholį irgi perka, vyną pigesnį. Nepasakyčiau, kad pas mus alkoholikai ir pijokai tik ateina. Žmonės perka ir geresnį vyną, šampaną, brendžiuką, jeigu artėja šventės ar gimtadienis“, – tvirtino ji.
Alaus mėgėjai prisitaikė prie draudimo prekiauti alumi, supilstytu į didesnius nei 1 l „bambalius“. „Prisitaikė žmonės, dabar ima tris po vieną litrą. Žinoma, išeina brangiau, bet būna ir akcijų. Tada išeina panašiai“, – sakė parduotuvės vedėja. Pasak N. Meilūnienės, jaučiasi, kai šeimą pasiekia užsienyje uždirbti pinigai. „Atvažiuoja sūnus arba dukra pas mamą, atveža pinigėlių, žmogus laisviau gali apsipirkti. Yra nemažai tokių žmonių“, – pastebi ji.
Parduotuvėje nuo 1977 metų dirbanti vedėja pasakoja, kad pirkėjai dabar pasikeitę – atsiradę mėgėjų kibti. „Pirkėjų yra labai įvairių. Aš stengiuosi su pirkėjais gražiai bendrauti, bet būna tokių, kurie ieško priekabių, pavyzdžiui, parduodame su nuolaida prekę, kurios galiojimas baigiasi po dviejų dienų. Yra tokia klientė, kuri piktinasi, kodėl nuolaida ne 50 proc. Bet kad aš negaliu tokios nuolaidos padaryti. Anksčiau tokių žmonių nebuvo, bet tokių žmonių mažai, daugiausiai yra gerų“, – sakė pašnekovė. Pasak N. Meilūnienės, miestelis dabar atsigavęs: „Tikrai atsigavo, rado žmonės, ką dirbti“
Продаётся помещение в третьем микрорайоне 77 квадратных метров по Taikos 78a (бывший цветочный магазин). Телефон +44 7576240357.
ПодробнееVisi perka vyną, bet perkamiausi duona ir pienas
„Vaisiuką“ perka“, – juokaudama atsako kitos, kiek toliau nuo miestelio centro įsikūrusios parduotuvės pardavėja Vera Gapon, paklausus, kokia prekė čia populiariausia. Praėjusią savaitę šiam pigiausiam specialios technologijos vynui buvo taikoma nuolaida – butelis kainavo 4,99 Lt.
„Žinoma, aš juokauju, bet perka viską: duoną, dešras, pieną. Nors ir atrodo, kad kone kiekvienas vyras ima buteliuką vyno, bet jeigu žiūrėtume į kasos žurnalą, vis tiek didžiausia apyvarta yra iš maisto produktų – duonos, pieno, dešros“, – tvirtino Lietuvos kooperatyvų sąjungai priklausančios parduotuvės pardavėja. Ji pasakoja, kad stengiamasi prekiauti viskuo, tačiau jau kai daržuose dera agurkai, jų į parduotuvę neveža.
„Prekiaujame viskuo. Bet, žinoma, kreipiame dėmesį į sezoną. Dabar prasidės agurkai daržuose, žinoma, kad jų jau nebevešime. Daug kas patys užsiaugina daržovių. Yra žmonių, kurie turi ir kiaušinių. Mes esame pakeliui žmonėms, einantiems į arba iš sodo. Ryte atsižymi eidami į sodą, o vakare grįždami užsuka“, – tvirtino V. Gapon. Ji sako, kad anksčiau, kai dirbdavo miestelio centre esančioje parduotuvėje, juokaudavo, kad labiausiai perka du dalykus – kačių maistą ir tualetinį popierių.
„Kai dar dirbau didesnėje parduotuvėje, mes juokaudavome, kad labiausiai žmonės perka kačių maistą ir tualetinį popierių“, – prisiminė pardavėja. Jos nuomone, daugiausiai maisto Didžiasalio gyventojai perka už 40 km esančioje Ignalinoje. „Kai žmonės gauna pensijas ir pašalpas, važiuoja į Ignaliną, nes ten jie nusiima pinigėlius. Čia nėra bankomato, tik kitoje parduotuvėje yra „Perlo“ terminalas. Ten taip pat yra vaistai ir daktarai“, – paaiškino pašnekovė.
Tuščiausiomis dienomis ji vadina kelias paskutines ir kelias pirmas mėnesio dienas. „Pirmiausiai pradeda mokėti vaikiškus pinigėlius, invalidumo pašalpas, pensijas. Kai žmogus neturi pinigų, nusiperka vieną kepalą duonytės, tualetinio popieriaus, o kai gauna pinigus, tada perka visko: duonos, pieno, dešros, vaikams saldainių, sau alkoholio. Aišku, ne visi alkoholį perka“.
„Labai jaučiasi, kai grįžta jaunimas po braškių rinkimo. Tada jie perka ir sidrus, alų, geresnes prekes, saldainius, dovanas“, – teigė pardavėja. Pasak pardavėjos, būna, kad pirkėjai užsako tam tikrų prekių. „Dabar prašo dviračių. Žadėjo, kad prekiausim, bet dar neturim“, – sakė V. Gapon. Didžiasalis įsikūręs Rytų Lietuvoje netoli Baltarusijos sienos. Miestelyje gyvena apie 2 tūkst. žmonių.