Laukia mėsos kainų šuolis
Lietuva ir Baltijos šalys 17 01 2011 728 peržiūros

Laukia mėsos kainų šuolis

Lietuvą surakino pašarinių grūdų stygius. Tai į neviltį varo kiaulių ir paukščių augintojus. Pašarų kainoms šovus į aukštumas, pavymui brangs kiauliena ir paukštiena.:::Kaip rašo „Lietuvos rytas“, rudenį sukauptos pašarinių grūdų atsargos pamažu senka, o jų papildyti nėra kuo.
Skaičiuojama, kad pernai Lietuvoje buvo prikulta apie 3 mln. tonų grūdų. Iš jų suvartota ir ek sportuota maždaug po milijoną tonų. Tačiau dar milijonas tonų grūdų dingo kaip į vandenį. „Be to, pernai gruodį buvo skelbiamas intervencinių – sukauptų atsargoms 2009-ųjų derliaus pašarinių miežių aukcionas.
 
Vylėmės, kad jie bus parduoti gyvulių augintojams. Tačiau staiga juos už didesnę nei skelbta kainą (630 litų už toną) supirko spekuliantai“, – pasakojo per 25 tūkst. kiaulių auginančios bendrovės „Dainiai“ direktorius Kasparas Jurevičius. Rudenį bendrovės „Dainiai“ sandėliai buvo pripildyti grūdų, už jų toną sumokėta po 500–600 litų. Dabar, pasak įmonės vadovo, girdėti kalbų, kad tona grūdų kainuoja apie 800 litų, bet ir tų niekur nėra.
„Šiuo metu vos ne kiekvienam kiaulių augintojui galvos skausmas – kaip gauti pašarų bent savaitei į priekį“, – patikino Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas. Jo teigimu, jei padėtis nesikeis, dalis ūkininkų bus priversti nutraukti veiklą – tiesiog išskersti gyvulius.
Nerimas persmelkė ir paukštininkystės fermas. Pašarų gamybos įmonė „Kauno grūdai“, kuriai priklauso Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynai, grūdus pašarams turėjo importuoti iš Brazilijos. „Paukštynuose – tragiška padėtis, nes pašarų trūksta. Bet jų stygius – dirbtinis, – patikino Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis. – Pašarinius grūdus supirko perpardavėjai. Jie laukia, kol biržose kainos dar labiau pakils ir juos bus galima išvežti į užsienį ar ypač brangiai parduoti vietos rinkoje.“
 
Pasak V. Tėvelio, šiuo metu paukštienos produktų gamyba – nuostolinga. Paukščiai lesinami brangiais pašarais, o kelti pardavimo kainų neįmanoma. „Lietuvoje ir mėsos, ir paukštienos kainoms didelę įtaką daro Lenkijos gamintojai. Jų produktai daug pigesni, nes Lenkijoje yra mėsos perteklius, o gamyba dėl mažo pridėtinės vertės mokesčio – pigesnė. Tačiau ir ten dėl brangstančių pašarų taip pat laukiama mėsos kainų šuolio.
Vos tai nutiks, kainos pašoks ir Lietuvoje“, – aiškino V. Tėvelis. Trys Lietuvos asociacijos – Kiaulių augintojų, Paukštininkystės bei Grūdų perdirbėjų – kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją, Seimo Kaimo reikalų komitetą ir Premjerą.
 
Anot Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos prezidento Tautvydo Barščio, valstybės institucijų prašoma įvairios pagalbos, tačiau svarbiausia – panaikinti muitus. Šiuo metu į ES iš trečiųjų šalių importuojamiems pašariniams grūdams taikomas maždaug 345 litų už toną muito mokestis. „Nupirkus 200–300 tūkst. tonų pašarinių grūdų, pašarų stygiaus neliktų. Pavyzdžiui, Ukrainoje, kur šiemet prikulta per 38 mln. tonų grūdų, yra jų perteklius.
Bet be tarpvalstybinio susitarimo verslininkams importas iš Ukrainos – neįkandama užduotis“, – sakė T. Barštys. Per metus kiaulininkystės ir paukštininkystės sektoriuose suvartojama apie 700 tūkst. tonų pašarinių grūdų. 2010-ųjų bendras grūdų derlius Lietuvoje siekė 3,3 mln. t.
Iš jų eksportuota apie 1 mln. t, dar apie 1 mln. t suvartota vidaus rinkoje. Pernai rudenį pašariniai grūdai buvo superkami maždaug po 500–600 Lt/t. Šiuo metu jų kaina yra šoktelėjusi iki 800 Lt/t. Pernai gruodį Rusijoje už toną pašarinių miežių buvo prašoma 930 litų: dvigubai brangiau nei 2009-aisiais.
 
"Lietuvos rytas"
Laida "Savaitės kontūrai" 2024 11 22 (video)
Laida "Savaitės kontūrai" 2024 11 22 (video)

Visagino miesto naujienų apžvalga

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта