Maisto gamintojai jau kyla į kovą
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), iš gamintojų reikalaudama įrodyti, kad produktuose nėra maisto priedų, gali įsivelti į teismų maratoną.:::VMVT reikalauja ištirti kiekvieną produkcijos, paženklintos užrašais „Be E“ arba „Be jokių E“, partiją. Tačiau teisininkai teigia, kad valstybei tokia užgaida kainuos milijonus litų, jeigu maisto gamintojai sumanys reikalauti atlyginti žalą.Tarnyba itin skubėjo
„Viena vertus, šis sprendimas yra geras: kontrolė būtina. Tačiau jis priimtas skubotai ir neaišku – kodėl“, – sakė mėsos perdirbimo įmonės „Nematekas” vadovė Egidija Vaicekauskienė.
Ši bendrovė jau aštuonerius metus pardavinėja produktus, kurių etiketėse nurodoma, kad juos gaminant nenaudoti maisto priedai. Tačiau nuo balandžio vidurio mažmeninės prekybos tinklai nebegalės jų priimti, jei tiekėjai nepateiks laboratorijos išvadų.
Su gamintojais nesitarė
E. Vaicekauskienės nuomone, tai – išmėginimas ne tik gamintojams, bet ir prekybos tinklų vadybininkams, kuriems derės pasisemti veterinarijos žinių.
Ją apstulbino, jog VMVT prieš įvesdama naują tvarką nepasitarė su pačiais gamintojais ir išsamiai neišaiškino, kaip ji veiks.
„Gamtoje natūraliai yra nitritų ir nitratų. Mes sąmoningai jų nededame į savo gaminius“, – aiškino E. Vaicekauskienė.
Gali užversti ieškiniais
Anot advokatų kontoros „Tark Grunte Sutkienė“ partnerės Neringos Gražinytės, dabartinis VMVT reikalavimas išleistas netinkamai – apie tai nebuvo paskelbta „Valstybės žiniose“.
Teisininkų teigimu, įmonės dėl patirtų nuostolių, atsiradusių nutraukus produkcijos platinimą, galėtų kreiptis į teismą bendrąja tvarka dėl žalos atlyginimo.
„Tokiems pakeitimams įgyvendinti turi būti suteiktas protingas ir pakankamas terminas, kad gamintojai galėtų prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų“, – tvirtino ir advokatų kontoros „Sorainen“ advokatė Renata Beržanskienė.
Remiasi ES reglamentais
Pasak VMVT direktoriaus pavaduotojo Zenono Stanevičiaus, veterinarai remiasi dviem Europos Sąjungos reglamentais.
Pagal juos, ir gamintojai, ir maisto tvarkytojai turi aiškiai vartotoją informuoti, kokia produkto sudėtis, ar jis saugus vartoti.
„Nėra dokumento, kaip tai turėtų būti pateikiama, tačiau aišku, kad vartotojas neturi būti klaidinamas“, – sakė Z. Stanevičius.
Pasak jo, pagaminti produktą, kuriame nebūtų jokių maisto priedų, sunkiai įgyvendinama užduotis, juolab kad jų yra natūraliai gamtoje.
"Lietuvos rytas“, lrt.lt