Nemokamai vaistus dalinti panoro ne visi medikai
Jei susirgote gripu, savo gydymo įstaigoje galite prašyti antivirusinių vaistų. Kai kurios jų vaistus vilniečiams dalija nemokamai.:::Tačiau ne visiems medikams ši akcija atrodo teisinga. Gavo, kiek prašė Baiminantis Lietuvą vis labiau apimančio gripo daugelis gydymo įstaigų iš Ekstremalių sveikatai situacijų cen tro gavo antivirusinių vaistų „Tamiflu“ ir „Relenza“, kuriuos turi išdalyti žmonėms, susirgusiems gripu.Vaistinėse apie 140 litų kainuojantys medikamentai poliklinikose ar ligoninėse nemokamai skiriami rizikos grupėse esantiems, pensinio amžiaus ligoniams, socialiai remtiniems žmonėms, vaikams. Gydymo įstaigos vaistų gavo tiek, kiek paprašė – kiekviena sprendė pagal praėjusių metų sergamumo lygį. „Gavome apie 150 pakuočių, išdalysime juos pagal nurodymus, tikrai netaupysime.
Aišku, vaistai nepigūs, todėl pirmiausia juos skirsime tiems, kurie patys negalėtų nusipirkti“, – sakė Karoliniškių poliklinikos direktoriaus pavaduotoja klinikiniam darbui Margarita Batūrienė. Ji vylėsi, kad šių vaistų užteks, kol praeis gripo banga: „Kol kas pas mus sergamumas nedidelis ir dėl šių vaistų nekyla jokių problemų.“ Dalis vaistų vėluoja Antakalnio poliklinika vaistų dar negavo – tik turi dokumentus, liudijančius, kad šie jiems priklauso.
„Nežinau, gal dar nepriėjo mūsų eilė. Kai tik gausime, pradėsime dalyti“, – žadėjo poliklinikos direktorius Arūnas Grigaitis. Svarstyti, ar buvo būtina pirkti būtent šiuos vaistus, jis nesiryžo. „Aš nenoriu politikuoti. Nežinau, kodėl buvo pasirinkta dalyti būtent šiuos vaistus, bet jei mums duoda brangius gerus daiktus ir prašo padalyti, tai kodėl gi ne? Mūsų pareiga tai padaryti. Faktas, kad tai – tikrai geri vaistai ir, kiek žinau, daugiau kitų taip realiai gripą veikiančių vaistų nėra, todėl pagal efektyvumą šis pasirinkimas tikrai geras“, – savo nuomonę dėstė jis.
Abejoja tinkamumu Lazdynų poliklinikos direktorei Julijai Pliaukštienei vaistų dalijimo akcija atrodo klaidinga: „Mes gavome pasiūlymą dėl šių vaistų, pasitarėme su gydytojų taryba ir parašėme gražų laišką patardami, kad šitie labai brangūs vaistai, mūsų nuomone, ambulatoriniam gydymui nelabai tikslingi, todėl jų atsisakome. Kam mums švaistyti valstybės lėšas tokiems brangiems vaistams, kai su jais nieko nepadarysi?“ J. Pliaukštienės nuomone, kai žmogus tikrai suserga gripu, jam pakyla aukšta temperatūra, gydyti tokių vaistų, kaip „Relenza“ ar „Tamiflu“, nepakanka: „Mūsų nuosprendis buvo toks, kad jie mums netinka. Jei kam reikėjo ir pasiėmė, tai jų reikalas.“ Šeškinės poliklinikos direktoriaus pavaduotoja gydymui Ona Panasenkienė su tokia nuomone nenorėjo sutikti: „Mes esame medikai ir reikia vadovautis tuo, ką įrodė mokslas. Jei patvirtinta, nustatyta, visas pasaulis naudoja šiuos vaistus, manyčiau, kad padeda. Žinoma, žmogaus valia imti juos ar ne, bet nemanau, kad visoje klinikoje nebūtų jų norinčių.“
Audrius Klišonis Sveikatos apsaugos viceministras „Visoje Lietuvoje 256-ioms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms pagal jų prašymus buvo pateikti antivirusiniai vaistai. Įstaigos pačios rinko informaciją pagal praeitus metus, koks buvo sergamumas ir kokio vaistų poreikio galima tikėtis. Dalis įstaigų prašymo gauti šių vaistų nepateikė.
Sveikatos apsaugos ministras nusprendė, kad reikia pradėti dalyti šiuos vaistus prieš prasidedant epidemijai, nes norėjome užbėgti epideminei situacijai už akių. Žmonės miršta ir nepasiekus epidemijos ribos. T
ačiau nereikia manyti, kad dabar asmens sveikatos priežiūros įmonės atlieka vaistinių funkciją. Nėra taip, kad šie medikamentai duodami kiekvienam susirgusiam pacientui. Tai yra rizikos grupėms priklausantys žmonės, vyresnio amžiaus, socialiai remtini.
Šie medikamentai yra antivirusiniai vaistai, receptiniai, tai nėra validolis ar vitaminas C, kurio būtų galima paprastai įsigyti vaistinėse be gydytojo recepto.“
Diena.lt, Lrt.lt