Pigiausi produktai – brangyn
Lietuva ir Baltijos šalys 07 02 2011 719 peržiūros

Pigiausi produktai – brangyn

Pačių reikalingiausių maisto produktų krepšelis šį mėnesį atsieina brangiau nei pačioje 2011-ųjų pradžioje.:::Kone sutartinai prekybininkai perrašė pieno, cukraus, aliejaus ir grikių kainas. Pieno, reikšmingai brangusio pernai, kaina per pastarąjį mėnesį stryktelėjo nuo kelių iki 20 proc.
Prekybininkai tikina, kad branginti šiuos produktus turėję jau anksčiau, kai rudenį dėl žaliavos stygiaus išaugo pieno kaina, bet stengęsi to nedaryti. Keliais procentais ūgtelėjo ir cukraus bei grikių kaina – šių produktų stygius jaučiamas užsienio rinkoje. Prekybininkai spėja, kad cukrus gali dar brangti, kaip ir duonos kepiniai. Tačiau viliasi, kad tai nutiks žiemai pasibaigus. 
Pieną parduotuvių lentynose branginę po keletą centų šį mėnesį prekybininkai etiketėse jau įrašė kur kas didesnę kainą. „Kainos augo. Tarkim, duona brango apie 20 proc. – tiek, kiek mums kėlė kainą gamintojai. Dėl pieno visai prastai.
Kadangi rinka laisva, pieno gamintojams mes nelabai reikalingi, jie gali savo produkciją parduoti užsienyje. Ilgai bandėme išlaikyti mažesnes pieno kainas, tačiau patyrėme apie 15 proc. nuostolį“, – aiškino tinklo „Norfa“ atstovas Darius Ryliškis. Anot jo, cukraus kaina jau dabar nereali, bet turėtų būti dar didesnė. Kilogramas pigiausio cukraus šalies prekybos centruose dabar kainuoja beveik 3 litus.
„Sausį kainų nedidinome, kai kurių produktų kainos padidėjo tik tuo atveju, jei jas padidino tiekėjai“, – aiškino tinklo „Iki“ atstovas Valdas Lopeta. Šiame tinkle padidėjo kai kurių pino, duonos produktų, cukraus ir kai kurių aliejaus rūšių kainos. „Kiaušinių kaina pakilo nedaug, tai, tiekėjų teigimu, lėmė brangstantys paukščių pašarai“, – sakė V. Lopeta. Jam antrino ir mažmeninės prekybos tinklo „Rimi“ atstovė Jovita Bagdonaitė: „Daug šalių susiduria su būtiniausių produktų stoka dėl klimato kaitos, augančios paklausos. Lietuvos rinkoje šnekama apie cukraus trūkumą, taip pat kai kurių daržovių – bulvių, morkų.
Pastarąsias Lietuvos augintojai aktyviai eksportuoja į Rusijos rinką, kurioje šįmet didžiulis jų poreikis po nederlingų metų.“ Tuo tarpu „Iki“ atstovas V.Lopeta džiaugėsi, kad tinkle „Iki“ kai kurios daržovės nuo metų pradžios net atpigo, pavyzdžiui, pomidorų kaina sumažėjo 14 proc., agurkų – 8 proc. Bet kai kurios daržovės pabrango. Tarkim, „Iki“ tinkle svogūnų kaina per pastarąjį mėnesį padidėjo 14 proc., kopūstai, morkos ir bulvės pabrango vidutiniškai 25 proc.
Kad pernai didėjusios maisto produktų kainos kils ir šiemet, prekybininkai kalbėjo ir praėjusių metų išvakarėse. Tuomet jie spėjo, jog pirmiausia teks perrašyti aliejaus ir majonezo kainas. Tarkim, praėjusiais metais pienas ir jo produktai brango net iki 40 procentų. Grėsmingai – kelis kartus – pakilo grikių kaina. „Sunku pasakyti, kaip bus po mėnesio, bet viliamės, kad iki žiemos pabaigos ryškesnių pokyčių nebus“, – optimizmu netryško D. Ryliškis. „Netiesa, kad kainos kyla tik Lietuvoje. Jos kur kas labiau auga Latvijoje ir Estijoje“, – pabrėžė „Maxima“ atstovė Lina Muižienė.
Tuo metu gamintojai dvejoja, ar sulauks pavasario nepabranginę produkcijos. „Nuo rudens brangsta pašarai. Ir Lietuvoje, ir užsienyje jaučiamas galvijų trūkumas, mat ūkininkai jų mažiau augina. Pernai viskas brango ir šie metai bus tokie pat“, – tikina mėsą į Lietuvą importuojančios bendrovės „Genba Food“ direktorius Nerijus Budreckis. Girelės paukštyno vadovas Algis Kertenis įsitikinęs, kad keliais centais prekybos centruose pabrangę kiaušiniai dar brangs. Pasak jo, kad paukštininkai galėtų pragyventi, supirkimo kainą turėtų pakelti nuo 2 litų iki 2,8 lito.
 
„Lietuvos rytas“
Laida "Savaitės kontūrai" 2024 11 22 (video)
Laida "Savaitės kontūrai" 2024 11 22 (video)

Visagino miesto naujienų apžvalga

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта