Prasideda visuotinis surašymas
Pirmosios kovo savaitės skirtos tik elektroniniam pačių gyventojų susirašymui, o surašinėtojai į namus pradės vaikščioti nuo balandžio penktosios.:::Dvi kovo mėnesio savaites gyventojai pirmą kartą galės susirašyti patys elektroniniu būdu. Tuos gyventojus, kurie nepasinaudos elektroninio surašymo paslauga, surašinėtojai apklaus namuose nuo bala ndžio pradžios. Pirminiai surašymo duomenys turėtų paaiškėti rugsėjį, praneša Lietuvos radijas.Tikimasi, kad elektroniniu būdu turėtų susirašyti iki dešimties procentų gyventojų. Norintys tai padaryti, turi užsukti į svetainę www.esurašymas.lt, o ten pasirinkti vieną iš trijų būdų, kaip prisijungti prie sistemos. D. Grybauskaitė: žinojimas apie gyventojus svarbus valstybės raidai Antradienį prasidedančio visuotinio gyventojų surašymo duomenys svarbūs ir kiekvienam žmogui, ir valstybei, kad žinotų, kaip turėtų vystytis, teigė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Valstybės vadovė buvo pirmoji, kuri elektriniu būdu užpildė surašymo anketą.
Prezidentė džiaugėsi, kad tai daryti nėra sudėtinga ir neužima daug laiko. „Pirmą kartą istorijoje mėginsime tai daryti elektroniniu būdu, labai džiaugiuosi, kad kiekvienas žmogus, kuris turi kompiuterį, moka juo naudotis, gali prieiti, galės tai padaryti pigiai, greitai ir svarbiausia, kad visuomenei naudingu būdu“, – sakė D. Grybauskaitė.
Valstybės vadovės įsitikinimu, visuotinio surašymo metu gauta informacija yra svarbi ir pačiam žmogui, ir valstybės tolesnei raidai. „Jau senai neturime tikslios informacijos, kiek gi mūsų yra, kas mes tokie, kokį išsilavinimą turime, ką dirbame, ką veikiame, o ši informacija yra būtina tam, kad galėtume žinoti apie save ir padėti sau. Tai reiškia žinoti, kokios pagalbos, kokiems gyventojų sluoksniams reikia, kokį išsilavinimą mes turime, ar mums trūksta žmonių vienoje ar kitoje srityje“, – kalbėjo D. Grybauskaitė. Visuotinis surašymas rengiamas Lietuvos gyventojų skaičiui ir pasiskirstymui mieste ir kaime, savivaldybėse ir apskrityse, taip pat jų demografinei, socialinei ir ekonominei sudėčiai, migracijos mastams nustatyti, būstų kokybei įvertinti. Elektroninis surašymas truks dvi savaites – kovo 1-14 d.
Gyventojai savo e. surašymo lape matys iš administracinių duomenų šaltinių jau įrašytus kai kuriuos asmens ir būsto duomenis: asmens gimimo datą, gimimo vietą, santuokinę padėtį, pilietybę, adresą, būsto plotą, pastatymo metus. Duomenis bus galima patikslinti. Gyventojai turės susirašyti tuo adresu, kuriuo gyvena, net jei jis nesutampa su deklaruota gyvenamąja vieta. Jei bus užpildyti visi būste gyvenančių asmenų duomenys, surašinėtojai, prasidėjus gyventojų apklausai, šio būsto nelankys. Balandžio 5-gegužės 9 dienomis vyks antrasis surašymo etapas: gyventojus, kurie surašė ne visus savo būsto gyventojus ar išvis nesusirašė elektroniniu būdu, lankys surašinėtojai ir paprašys atsakyti į surašymo lapo klausimus. Surašymo darbuotojus bus galima atpažinti iš surašymo darbuotojo pažymėjimų ir specialių portfelių.
Statistikos departamentas išsamiai informuos apie gyventojų surašymo eigą, veiks nemokamas telefonas, kuriuo bus galima konsultuotis surašymo lapo pildymo ar kitais su surašymu susijusiais klausimais. Lietuvos Respublikos teritorija suskirstyta surašymo teritorijomis - surašymo skyriais bei instruktoriaus ir surašinėtojo apylinkėmis. Numatyta, kad surašymo darbus atliks daugiau kaip septyni tūkstančiai darbuotojų. Susirašyti galima jungiantis per elektroninį banką, suvedant savo paso arba asmens tapatybės kortelės duomenis.
Kaip teisingai užpildyti klausimyną, Statistikos departamentas yra parengęs parodomąsias versijas, kurias galima rasti departamento svetainėje bei tokiose svetainėse kaip Facebook ar Youtube. Susirašant reikia atsakyti klausimus apie savo būstą, šeimą, migraciją, užsiėmimą, išsilavinimą, religiją, tautybę bei pateikti kitus duomenis.
Lietuvos radijas