
Vilniaus senasis teatras Visagine. „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“.
Balandžio pradžioje Visagino kultūros centro „Draugystė“ scenoje įvyko ypatingas renginys – kamerinės komiškos dramos „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“ (pr. „Petits Crimes conjugaux“, 2003) spektaklis, pastatytas pagal to paties pavadinimo prancūzų rašytojo, režisieriaus, vieno populiariausių šiuolaikinių dramaturgų Érico-Emmanuelio Schmitto pjesę.
Šis renginys buvo naujametinė dovana Ignalinos atominės elektrinės darbuotojams, padėka už jų atsakingą darbą. Spektaklį darbuotojams padovanojo įmonės administracija, norėdama kolegoms sukurti įsimintinus kultūrinius prisiminimus.
Pasinaudoti galimybe patirti teatro magiją kartu susirinko nemažai žiūrovų. Teatras sulaukė didžiulio susidomėjimo, nes tokie kultūriniai renginiai ne taip dažnai vyksta Visagine. Spektaklis buvo pristatytas tris dienas iš eilės, vieną iš dienų – net du kartus.
Režisieriaus Raimundo Banionio (garsaus aktoriaus Donato Banionio sūnus) vadovaujama Vilniaus senojo teatro trupė pristatė spektaklį rusų kalba su lietuviškais subtitrais, kad jis būtų suprantamas kiekvienam žiūrovui.
Scenoje pasirodė ryškūs aktoriai – Inga Maškarina ir Aleksandr Agarkov, kurie sukūrė įtaigius sutuoktinių portretus.
Pjesės struktūra: tai dviejų veikėjų drama – Žilis (Gilles) ir Liza (Lisa). Veiksmas vyksta vienoje patalpoje, tarsi kamerinėje aplinkoje, kuri sustiprina psichologinę įtampą. Pjesė parašyta kaip vientisas dialogas tarp sutuoktinių.
Žilis po nelaimės prarado atmintį. Per jų pokalbį Liza bando jam „grąžinti“ jų praeitį. Tačiau kiek iš tiesų ji sako tiesą? Kiek ji stengiasi sukurti naują realybę? Kas iš jų meluoja? O gal abu? Pokalbiams gilėjant, aiškėja, kad jų santuoka nebuvo tokia tobula, kaip iš pradžių gali pasirodyti. Prasideda emocinė kova, kurioje kiekvienas veikėjas stengiasi atskleisti ar nuslėpti tiesą. Situacija verčiasi aukštyn kojom ne vieną kartą.
Santykių esmė nagrinėjama per netiesos, manipuliacijos ir tikros meilės prizmę. Liza prisipažįsta, kad Žilis ne visada buvo jai ištikimas, o jis – kad irgi galbūt melavo. Kiekvienas žodis turi prasmę, kiekvienas prisiminimas – gali būti ginklas.
Galutinis klausimas pjesėje – ar įmanoma gyventi toliau po visų išdavysčių, skaudulių ir melų? Ar meilė gali išgyventi smulkius vedybinius „nusikaltimus“?
Maža erdvė, viskas sukasi aplink dviejų žmonių – sutuoktinių – santykių dramą, pokalbius, paslaptis, įtampą. Nėra jokių šalutinių veikėjų ar triukšmingų scenų – tik du žmonės, jų žodžiai ir emocijos. Tai leidžia susikoncentruoti ne į vizualinius efektus ar dideles scenas, bet į psichologinį gilumą, dialogus ir emocijas; sukuria intymią atmosferą, kur žiūrovas jaučiasi labai arti veikėjų, tarsi dalyvautų jų pokalbyje.
„Du aktoriai – tai ir labai mažai, ir labai daug. Mažai, nes jiems nėra kur pasislėpti, jie – kaip ant delno, nėra nė sekundės atokvėpio – visą laiką žiūrovo akiratyje. Daug, nes aktorius gali naudotis vos pastebimais niuansais: balso tembru, žvilgsniais, šypsniu lūpų kamputyje. Aktoriui dėl žiūrovų dėmesio nereikia kovoti beatodairiškai – jis beveik neturi konkurentų. Tačiau išlaikyti dėmesį per visą spektaklį reikia nežmoniškų pastangų.“ (Raimundas Banionis)
Pjesėje daug ironijos, filosofinių užuominų ir įtemptų dialogų – tai kūrinys, skirtas tiek intelektualiai analizei, tiek emociniam išgyvenimui.
Ji itin mėgstama įvairiuose Europos teatruose – dėl mažos aktorių komandos, universalios temos ir stipraus emocinio užtaiso. Ji leidžia aktoriams atsiskleisti ir sukurti tikrą sceninę chemiją.
Spektaklyje skambėjo kompozitoriaus Fausto Latėno muzika, kuri buvo parašyta dar 2008 m. pagal tą pačią pjesę Kauno dramos teatre pastatymam spektakliui „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“.
Už šią muziką spektakliui „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“ 2009 m. buvo įteikta LATGA „Aukso žvaigždė“, kuri teikiama populiariausiems pjesių bei muzikos spektakliams kūrėjams.
Spektaklis sužavėjo publika tiek savo turiniu, tiek aktoriniu meistriškumu – žiūrovai plojo atsistoję.
Tai buvo ne tik kultūrinis vakaras, bet ir šilta padėka už visų darbuotojų kasdienį įnašą į saugų ir atsakingą darbą. Puiki proga praleisti laiką kartu ir pasimėgauti kultūrine programa! Už ką galima pasakyti tik Ačiū.
Konstantin Blažko
news.tts.lt