Vyriausybė: kasos aparatai turguose nuo gegužės
Vyriausybės nesugraudino smulkiųjų verslininkų prašymai neskubėti priimti sprendimo dėl kasos aparatų, keliamos abejonės dėl techninių smulkmenų ar grasinimai streikais.:::Trečiadienį priimtas nutarimas, kad nuo gegužės 1 d. kasos aparatai turės būti naudojami prekiaujant maisto produktais pastatuose, patalpose, kioskuose ir autoparduotuvėse, o be kasos aparatų prekiauti maistu bus leidžiama tik ten, kur nėra fizinių sąlygų – lauke.Vyriausybės pranešime cituojama, kad yra numatyta kompensuoti visas arba dalį kasos aparato įsigijimo išlaidų, priklausomai nuo kasos aparato įsigijimo laikotarpio – atskiras sprendimas dėl to bus pateik tas iki vasario mėnesio. Numatoma, kad kompensavimo tvarka galios iki šių metų pabaigos. Taip pat nutarta, kad Finansų ministerija supaprastins gyventojų, besiverčiančių individualia veikla ir naudojančių kasos aparatus buhalterinės apskaitos tvarką ir iki balandžio mėnesio įvertins kitas galimybes dar labiau sumažinti administracinę naštą kasos aparatų eksploatavimo srityje.
Pastaruoju metu žiniasklaidoje pasirodę pranešimai, kad kasos aparatai nustoja veikti esant nulinei temperatūrai, nėra teisingi, kadangi techninės charakteristikos garantuoja, kad kasos aparatai gali būti naudojami esant -10°C temperatūrai. Tuo tarpu pagal taisykles bus reikalaujama juos naudoti tik patalpose, o ne lauko sąlygomis. Taip pat „pamirštama“ pasakyti, kad maisto produktais galima prekiauti tik iki +5°C temperatūros, todėl šie smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų argumentai nėra pagrįsti.
Nauja kasos aparatų naudojimo tvarka užtikrins didesnį verslo skaidrumą, geresnę pajamų apskaitos kontrolę, sudarys galimybę tiksliai fiksuoti gautas pajamas ir kartu užkirs kelią nereglamentuotai, šešėlinei veiklai, bei geriau apsaugos vartotojų teises.
Prekybininkams bus taikomi supaprastinti reikalavimai – dėl ne savo vardu registruotų aparatų naudojimo, jų registravimo, kasos operacijų žurnalo ir pinigų laikymo, kt. Vyriausybė taip pat primena, kad kasos aparatai savaime nesukuria prievolės mokėti PVM. PVM mokėtoju tampama pasiekus 100 tūkst. litų ribą, o statistiniai deklaracijų duomenys teigia, kad gyventojų, kurie pagal verslo liudijimą užsiima prekyba prekyvietėse, vidutinės deklaruojamos pajamos iš prekybos nesiekia 25 tūkst. litų per metus. Taigi, jiems iki šios PVM mokėtojo registracijos ribos dar toli, ir žinoma, dėlto jiems nereikės mokėti PVM.
Vyriausybės spaudos tarnybos pranešime taip pat teigiama, kad siekiant sumažinti administracinę naštą, individualia veikla besiverčiantis gyventojas, sudaręs rašytinę naudojimosi kasos aparatu sutartį, galės naudoti kito ūkio subjekto vardu užregistruotą kasos aparatą, kurio nereikės perregistruoti, tik reikės apie sudaryta sutartį informuoti Valstybinę mokesčių inspekciją. O iki šiol kasos aparatą galėjo naudoti tik tas ūkio subjektas, kurio vardu jis užregistruotas.
Be to, bus taikomi ir kiti supaprastinti reikalavimai – dėl kasos operacijų žurnalo ir pinigų laikymo kasos operacijų vietoje. Taip pat mokesčių inspekcijai suteikiama teisė nustatyti dar liberalesnę tvarką dėl kasos operacijų žurnalo ir pinigų laikymo kasos operacijų atlikimo vietoje. Vyriausybės atstovai taip pat patikino, kad kasos aparatas skirtas tik paimtų grynų pinigų fiksavimui, tad jokiu būdu negalima teigti, kad turguose nebebus galima derėtis – tiesiog pardavėjas atspausdins kasos čekį tik tokiai sumai, kiek realiai gavo pinigų.
Lrt.lt