Įspėja, kad Irano naftos embargas pakels kainas
JAV ir ES sankcijos Irano naftos eksportui pakels naftos kainas visame pasaulyje, nes nėra jokių realių alternatyvų šios šalies produkcijai.:::Tai antradienį pareiškė Irano pasiuntinys naftą eksportuojančių valstybių organizacijoje OPEC. „Jei būtų užtikrintas pakaitalas dideliam naftos eksportuotojui, tuomet sankcijos nesiųstų kainų šoko rinkai . Tačiau skirtingose šalyse esančios sąlygos rodo, kad esant dabartinėms aplinkybėms, tokio pakaitalo nėra“, – kalbėjo Mohammadas Ali Khatibi.Jis prognozuoja, kad „naftos kainos rinkoje toliau kils“ dėl šaltesnės nei įprasta žiemos Europoje ir Amerikoje, neramumų Sudane, Sirijoje ir Nigerijoje, darančių įtaką jų naftos eksportui. „Geopolitinė įtampa Artimuosiuose Rytuose ir Persijos įlankoje“ taip pat lemia naftos kainų didėjimą, pabrėžė jis.
Ketvirtadienį naftos kainos nežymiai krito dėl blogėjančių ekonominių prognozių kai kurioms Europos šalims. Europoje „Brent“ naftos kaina siekė 117,2 JAV dolerio už barelį, o Jungtinėse Valstijose „Texas“ naftos kaina siekė 100,52 JAV dolerio už barelį. M. Al Khatibi komentaras pasirodė po to, kai Saudo Arabija patikino pumpuosianti daugiau naftos ir kompensuosianti 2,5 mln. barelių per dieną siekiantį Irano eksportą, jei dėl Vakarų įvestų sankcijų tai bus būtina. Iranas įspėjo Saudo Arabiją ir kitas Persijos įlankos arabų šalis, kad tokį įsikišimą laikytų „priešišku“.
M. Al Khatibi pats praėjusį mėnesį teigė, kad jei Irano kaimynės tokiu būdu kompensuotų naftos trūkumą, „jos pačios bus atsakingos už tai, kas nutiks“. Europos Sąjunga jau paskelbė apie Irano naftos importo draudimą, kurį planuojama palaipsniui įvesti liepą. Jungtinių Valstijų sankcijos numato, kad bet kokia užsienio kompanija, kuri turės verslo reikalų su Irano naftos sektoriumi, susilauks JAV sankcijų.
Kol kas tik dvi svarbiausios Irano naftos pirkėjos – Kinija ir Indija – atsisakė prisidėti prie JAV sankcijų, nors Pekinas dėl energijos tiekimo jau derasi su Saudo Arabija.
Lrt.lt