Egipte, kaip ir tikėtasi – masiniai protestai
Tūkstančius išėjusių į gatves Egipto policija vaikė guminėmis kulkomis, ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis.:::Policijos susirėmimas su protestuotojais įvyko po penktadienio pamaldų, informuoja naujienų agentūra AFP. Riaušės apėmė Kairą, Aleksandriją, Suecą, Al Arišą, taip pat Al Minijos, Šarkijos, Al Mansūros provincijas.Visoje šalyje imamams (r eligijos vadovams) buvo įsakyta atkalbėti žmones eiti į gatves. Tačiau įsakymui nebuvo paklusta ir žmonės po pamaldų išėjo protestuoti. Kaire skambėjo šūkiai: „Šalin, šalin Hosni Mubaraką“. Kairo mečetės pamaldose dalyvavo ir Nobelio taikos premijos laureatas disidentas Mohamedas El Baradei, neseniai grįžęs į šalį. Telegraph.co.uk praneša, kad protesto metu Egipto valdžia sulaikė lyderį.
Per susirėmimus su policija jau nukentėjo keli užsienio žurnalistai, tarp jų - AP operatorius, BBC korespondentas. Keturis prancūzų žurnalistus sulaikė Egipto pareigūnai. Šiandien yra ketvirtoji protestų Egipte diena, kurią, protestuotojų įsitikinimu, turėtų įvykti revoliucija. Protestų bangos buvo laukta, tad Egipto valdžia iš anksto ėmėsi priemonių. Buvo išjungtas internetas ir nutraukta daugelis mobiliųjų ryšių, taip vyriausybė tikėjosi užkirsti kelią protesto bangos plitimui.
„Mes jau paskelbėme susitikimo vietas. Mes tai jau padarėme, tad mums daugiau nereikia komunikacijos priemonių“, − sakė viena iš socialiniuose puslapiuose veikiančios grupės, kviečiančios žmones sukilti, „Balandžio 6-oji“ įkūrėja Israa Abd Fatah. „Mes norime, kad režimas pasitrauktų. Mes to prašome jau 30 metų, tačiau režimas niekada į mus nekreipė dėmesio“, − dėstė moteris. Ji patikino, kad, kol nepasikeis valdžia, protestuojantieji trauktis nežada.
„Mes jau praradome 6 bendražygius, jų kraujas mums labai brangus, tad mes pasiruošę aukotis, − teigė Abd Fatah. − Laisvė turi savo kainą − mes nebijome jos sumokėti ir mes tikrai galime tai padaryti.“ Davos konferencijoje Šveicarijoje Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki–moonas, paklaustas nuomonės apie Egipto valdžios sprendimą blokuoti interneto ryšį, sakė: „žodžio ir susirinkimų teisės privalo būti gerbiamos“.
Generalinis sekretorius kreipėsi ir į kitas protestų apniktas regiono šalis, Tunisą ir Jemeną, ragindamas išklausyti žmones ir atkreipti dėmesį į jų skundus. Egiptą kamuojantys protestai yra didžiausi nuo prezidento H. Mubarako valdymo pradžios 1981-aisiais. Egipto žmones sukilti įkvėpė Jazminų revoliucija Tunise, kurios metu dar šio mėnesio pradžioje buvo nuverstas prezidentas.
Lrt.lt