Graikija euro zonoje turėtų likti, bet „ne bet kokia kaina“
Euro grupės pirmininkas Jeanas Claude`as Junckeris pareiškė tikįs, kad Graikija liks valiutų sąjungos nare, tačiau „ne bet kokia kaina“.:::17 eurą naudojančių šalių finansų ministrų klubui vadovaujantis J. C. Junckeris Vokietijos visuomeninei televizijai ZDF teigė, kad euro zona nepasiruošusi nuolat „važinėtis amerikietiškais kalneliais“ su Atėnais.„Esu visiškai įsitikinęs, kad reikia padaryti viską, kad nė viena euro zonos narė nepaliktų 17-os grupės, tačiau jei to graikai nori, negalime priversti jų pasilikti. Tačiau turime žinoti, kur link viskas eina“, – kalbėjo jis. Paklaustas apie atmosferą darbo pietų, kuriuose trečiadienio vakarą dalyvavo Europos ir Tarptautinio valiutos fondo pareigūnai bei Graikijos premjeras George`as Papandreou, atmosferą, J. C. Junckeris ją apibūdino kaip „bjaurią“.
„Nemanau, kad jis jautėsi labai patogiai“, – apie Graikijos premjerą kalbėjo J. C. Junkeris. Šį susitikimą surengti paskatino netikėtas G. Papandreou pareiškimas pirmadienį, kad dėl vos praėjusią savaitę priimto gelbėjimo plano jis savo šalyje rengs referendumą. „Nerodydami pirštu G. Papandreou leidome suprasti, kad jo veiksmai buvo išdavikiški ta prasme, kad mums būtų patikę, jei jis praėjusį trečiadienį viršūnių susitikime būtų pasakęs, kad dėl šio klausimo ketina rengti referendumą“, – kalbėjo jis.
„Nepaisant klausimo formuluotės, aišku, kad gruodžio 4 dieną Graikija pasakys, ar nori likti euro zonoje. Norėtume, kad Graikija liktų nare, tačiau ne bet kokia kaina“, – pridūrė jis. Netikėtas G. Papandreou pareiškimas sukėlė staigų kritimą viso pasaulio akcijų rinkose, mat imta rimtai abejoti, ar praėjusią savaitę patvirtintas gelbėjimo planas bus įgyvendintas ir euro zona nesuirs.
Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel, pasipiktinę tokiu žingsniu, pietų metu įspėjo G. Papandreou, kad Graikija privalo greitai paklusti gelbėjimo plano sąlygoms, jei nori likti euro zonoje. Paryžiuje Prancūzijos Europos reikalų ministras Jeanas Leonetti RTL radijui teigė, kad euras ir Europa galėtų išlikti, net jei Graikija iš euro zonos pasitrauktų, mat Graikija surado 2 proc. euro zonos BVP ir 4 proc. euro zonos skolų. „Neturi būti iliuzijų: jei Graikija nenori gelbėjimo plano, ji negaus pinigų“, – sakė jis.
lrt.lt