Karo draskoma Sirija renka prezidentą
Dar visai neseniai Basharo al Assado priešai manė, kad su juo viskas baigta. 2012 metų vasarą sukilėliai ne tik stovėjo prie Damasko vartų, bet ir pačioje sostinėje medžiojo B. al Assado pajėgas. Jo vyriausybė buvo praradusi didelius Sirijos teritorijos gabalus bei daugelį strateginių miestų ir tik nedideli ištikimi ir patikrinti armijos būriai vargais negalais mėgino sulaikyti visais frontais puolančius sukilėliu.:::
Dabar padėtis visiškai pasikeitusi. Jungtinės Valstijos siekia padidinti paramą nuosaikiems sukilėliams kovoje su B. al Assadu, bet privačiai JAV pareigūnai pripažįsta, kad Sirijos prezidentas greitu laiku niekur nedings. Padrąsintas virtinės pergalių, kurias pasiekė per pastaruosius metus padedamas Irano ir "Hezbollah", šiandien 48 metų B. al Assadas bus išrinktas Sirijos prezidentu trečiai septynerių metų kadencijai. Tie rinkimai yra grynas farsas šalyje vykstant karui, jų rezultatai žinomi iš anksto, o B. al Assado varžovai yra parinktos marionetės tik kovos regimybei sudaryti. Tačiau po šių rinkimų daug metų Siriją valdantis Assadų klanas iš naujo sutvirtins savo pozicijas.
Triumfuojantis išlikimas
Pats prezidentas B. al Assadas, vienu metu visai išnykęs iš viešumos ir atrodęs prislėgtas bei įsitempęs tomis retomis akimirkomis, kai vis dėlto pasirodydavo, dabar visų matomas per rinkimų renginius su žmona Asma, atsipalaidavęs ir pasitikintis savimi. Jis kalba su triumfo gaidele balse, tarsi krizė, prasidėjusi kaip tautos maištas prieš jo valdymą, galiausiai išėjo jam į naudą.
Nepaisydamas to, kad žuvo 160 tūkst. žmonių, o 10 mln. prarado namus arba pabėgo iš šalies, sugriauti tokie miestai kaip Homsas ir Alepas, visa infrastruktūra ir ekonomika, B. al Assadas teigia, kad grąžins į Siriją saugumą, geležiniu kumščiu sutriuškins terorizmą ir šalis vėl bus, kokia buvusi.
Po rinkimų B. al Assadas tikisi atgauti visos šalies kontrolę. Pastaruoju metu jis atsiėmė iš maištininkų virtinę miestų nuo pietų iki šiaurės, užėmė tvirtas pozicijas šiaurės vakarų pakrantėje, savo sąjungininkų alavitų širdyje, nustūmė sukilėlius nuo Libano sienos bei rengia naują Alepo puolimą. Pasak vieno Sirijos prezidentui artimo šaltinio Libane, jis paliks dalį rytinės Sirijos "Al-Qaedos" įkvėptiems džihadistams, nes tai atitinka jo skleidžiamą požiūrį, kad jis kaunasi su užsienio teroristais. Drauge tai bus ir perspėjimas sukilėlius remiantiems Vakarams bei arabams, kad be jo atsiveria kelias sunitų ekstremizmui. Tačiau, kaip pranašauja šis Libano šaltinis, galiausiai B. al Assadas atgaus ir rytinę savo šalies dalį, kaip nutiko ir Alžyre, kai po ilgos ir kruvinos kampanijos dešimtąjį dešimtmetį vyriausybė išvalė šalį nuo islamo kovotojų.
Patikimos alternatyvos nėra
Kad ir koks patrauklus šis scenarijus B. al Assado stovyklai, nedera pamiršti, kad jo išlikimą lėmė tik galingi užsienio sąjungininkai: Iranas ir "Hezbollah" karo veiksmuose bei Rusija Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje tuo metu, kai JAV, Europos Sąjunga ir arabai pademonstravo neryžtingumą sukilusios opozicijos atžvilgiu.
Продаётся помещение в третьем микрорайоне 77 квадратных метров по Taikos 78a (бывший цветочный магазин). Телефон +44 7576240357.
ПодробнееKai kurie žinovai sako, kad B. al Assadas ne laimėjo, o išgyveno, jis tik atrėmė stiprų šturmą, bet nesutriuškino opozicijos, o tai - didelis skirtumas. Dabar jis kalba kaip nugalėtojas, nes "Al-Qaeda" labai pakenkė opozicijai ir sustiprino B. al Assadą. Dabar "Al-Qaedos" atgimimas Sirijoje labiau jaudina Vakarus nei B. al Assado pašalinimas. Kita vertus, opozicija tik susiskaldžiusi, bet ne sutriuškinta, ji turi iki 100 tūkst. kovotojų. B. al Assadas laimėjo tik pirmą konflikto dalį, bet dar ne visą karą. Pasak Vakarų diplomatų, Vašingtonas skatina Saudo Arabiją aprūpinti sukilėlių būrius geresniais prieštankiniais ginklais, o Katarą - padėti įgyti geresnių karybos įgūdžių.
Nors JAV prezidentas Barackas Obama kritikuojamas dėl pasyvumo Sirijos atžvilgiu, tačiau Vakarai ir toliau labiausiai būgštauja dėl to, kad nėra patikimos alternatyvos B. al Assadui, kurio šeima valdė Siriją daugiau nei 40 metų. Baiminamasi, kad 23 mln. gyventojų turinčiai šaliai gresia Irako ar Libijos scenarijus.
Pasislėpęs Damaske
Tuo metu B. al Assadas mėgsta pasakoti užsienio žurnalistams, kad jis su žmona laisvai vaikšto po Damaską be jokios apsaugos. Vietos žmonės teigia, kad to nebuvo nuo 2011 metų kovo, kai pratrūko sukilimas. B. al Assado apsauga tokia stipri, jog net reportažuose iš oficialių renginių sunku atskirti, ar nufilmuota tą pačią dieną, ar iš anksto. Apie savo judėjimą B. al Assadas apsaugai iš anksto nepraneša. Jis pasirodo netikėtai, ir apsauga tekina turi reaguoti.
Sviediniai ir toliau sprogsta prie pat B. al Assado privačios rezidencijos Damaske. Per vieną tokį apšaudymą gyventojai matė, kaip rezidenciją staiga dideliu greičiu paliko apie 10 automobilių tamsintais langais. Sirijos pajūrio gyventojai sako, kad B. al Assadas mažiausiai dvejus metus nesilankė savo vasarnamyje. Vakarų diplomatai spėja, kad jam tikriausiai patarta nepalikti Damasko, nes sostinė kris paskutinė.
Kad ir koks susiklostytų scenarijus, ekspertų manymu, B. al Assadas lieka, jei tik kas nors neįsodins kulkos jam į galvą arba nepasikeis jėgų išsidėstymas regione. O jis gali pasikeisti tik tuomet, jei Vakarams pavyks pasiekti esminį branduolinį susitarimą su Iranu. Iki šiol Iranas net sunkiausiomis akimirkomis neapleido Sirijos režimo.