Malavio valdžia spręs, ar drausti viešumoje gadinti orą
Malavio įstatymų leidėjai kitą savaitę svarstys įstatymą, kurį priėmus oro gadinimas viešumoje būtų laikomas nusikaltimu. „Vyriausybė turi teisę užtikrinti tinkamą elgesį viešumoje. Mums suteikta teigė įvesti tvarką šalyje.:::Ar norėtumėte, kad žmonės bet kur viešumoje gadintų orą?“ – nepriklausomai radijo stočiai „Capital Radio“ kalbėjo teisingumo ir konstitucinių reikalų ministras George`as Chaponda. Anot jo, kai šalyje prieš 16 metų įvesta daugiapartinė sistema, žmonės pajuto viešumoje galintys daryti bet ką, praneša naujienų agentūra AFP.„To nebuvo, kai buvo diktatūra, nes žmonės baiminosi pasekmių. Dabar dėl daugiapartinės sistemos ar laisvės žmonės norėtų gadinti orą bet kur“, – kalbėjo ministras. G. Chaponda, svarbiausias veikėjas prezidento Bingu wa Mutharikos vyriausybėje, sakė, kad jei Malavio gyventojai šio įpročio negali kontroliuoti, „jie turėtų eiti į tualetą, o ne gadinti orą viešumoje“.
„Prigimtį galima suvaldyti. Jei žmonės gadina orą bet kur, tai tampa pažeidimu“, – pridūrė jis. G. Chapondos Demokratinio progreso partija deda viltis į savo turimą daugumą ir tikisi, kad 1929 metų įstatymo pataisą pavyks priimti. Pataisa, kuri oro gadinimą viešumoje paverstų nusikaltimu, dar neviešinama. Ji parlamentui svarstyti bus pateikta kaip valstybės remiamos šalies baudžiamojo kodekso peržiūros dalis. Kol kas už oro gadinimą nesulaikytas ir nenubaustas joks Malavio gyventojas, mat pareigūnai tiesiog neužtikrino senojo įstatymo įgyvendinimo.
Senajame įstatyme teigiama: „Bet kuris žmogus, sąmoningai pagadinęs orą visuomeniniuose pastatuose, tvarkant reikalus kaimynystėje ar einant viešuoju keliu ir taip sukėlęs pavojų kitų žmonių sveikatai, padaro nusižengimą.“ Pietų Afrikos valstybė garsėja konservatyviomis pažiūromis, kur jau anksčiau užsimota bausti ilgaplaukius vyrus ir kelnes dėvinčias moteris.
Lrt.lt