Per sprogimą Japonijos AE sužeisti darbuotojai, dalijamas jodas
Tragedijos Japonijoje mastas auga vos ne kas valandą. Vienoje iš prefektūrų dingusiais laikoma beveik 10 tūkst. žmonių,:::o Fukušimos atominėje elektrinėje nugriaudėjus sprogimui dešimtis tūkstančių žmonių teko evakuoti, ekspertai svarsto kokių padarinių gali turėti radiacijos nuotekis, nors Japonijos vyriausybė ramina – užterštumo lygis nėra pavojingas. Tačiau Tarptautinė atominės energetikos agentūra reikalauja išsamios informacijos apie sprogimą atominėje elektrinėje.Tai, ko bijota, įvyko – sprogimas vienoje iš Fukušimos komplekso elekrinių, kuri yra už 250 kilometrų nuo Tokijo. Į dangų pakilo dūmų debesys, į šalis lėkė pastato nuolaužos. Ekspertai sako – labai svarbu stebėti iš elektrinės pasklidusį debesį. Po žemės drebėjimo elektrinėje nutrūko elektros tiekimas, sugedo ir atsarginiai generatoriai, išsijungė aušinimo sistema, operatoriai mėgino aušinti ir mažinti spaudimą reaktoriaus viduje, bet akivaizdu – nesėkmingai.
Turimais duomenimis, sprogo vandenilio dujos, naudotos aušinimui. „Kad užkirstume kelią tolesnei katastrofai iš pažeisto reaktoarius pilame jūros vandenį, kad reaktoarius temperatūros lygis būtų saugus. Po sprogimo radiacijos lygis nepadidėjo.“, – aiškino Japonijos vyriausybės sekretorius Yukio Edano. Tokios pastangos gali trukti porą dienų.
Japonijos pareigūnai ramina, sugriautas betoninis reaktoriaus apsauginis korpusas, pats reaktorius esą nenukentėjo. Pareigūnai sako, kad radiacijos lygis netgi sumažėjo, bet nepaaiškina, kodėl, taip pat neskelbia konkrečių radiacijos duomenų, nors anksčiau buvo skelbti nerimą keliantys skaičiai.
Tiesa, iš pradžių buvo nutarta evakuoti žmones, gyvenančius 10 kilometrų spinduliu aplink elekrinę, vėliau pavojinga zona išplėsta. „Nutariau evakuoti žmones iš 20 kilometrų aplinkinės zonos“, – sakė Japonijos ministras pirmininkas Naoto Kanas.
Teko evakuoti apie 50 tūkst. žmonių, bet jie nesijaučia saugūs. „Pareigūnai sako, kad už 10 ar 20 kilometrų saugu, bet radiacija gali plisti. Labai neramu ir jokių galimybių iš čia pabėgti“, – nerimavo vienas fabriko darbininkas. Netoli atominių elektrinių gyvenantiems žmonėms dalinami jodo preparatai, kurie gali apsaugoti nuo radioaktyviųjų izotopų.
Nerimą kelia ir kita komplekso atominė elektrinė – Fukušima 2, kurioje taip pat nesiseka aušinti reaktoriaus. Fukušimos Atominė elektrinė yra didžiausias atominės energetikos kompleksas pasaulyje. Ji tiekia elektros energiją Tokijui, kompleksą sudaro dvi jėgainės, kurių bendras galingumas yra 8800 megavatų. Palyginti Černobylio atominės elektrinės pajėgumas iki avarijos buvo 3800 megavatų.
Įsibėgėjant gelbėjimo operacijai aiškėja, kokį košmarą teko išgyventi Japonijai, tai labiausiai nukentėjęs, arti žemės drebėjimo esantis Sendajaus miestas. Toje pačioje prefektūroje esančiame kitame mieste dingusiais laikoma net 10 tūkst. žmonių. Kitoje – Fukušimos prefektūroje visus pakrantės namus nusinešė cunamio banga. Oficialiai minimas žuvusiųjų skaičius gali būti tik menka dalis tragiškos statistikos, kuri bus aiški gerokai vėliau.
Po griuvėsiais dar daugybė sužeistųjų ir aukų. Nuostolius skaičiuoti taip pat dar ne laikas, kol kas žinoma, kad daugiau negu 200 tūkst. žmonių liko be pastogės. Tokio žemės drebėjimo, kaip vakar, Japonija dar nebuvo regėjusi, jis buvo penktas pagal galingumą iš visų pastarojo šimtmečio tokių stichijų. Lyg būtų maža po galingojo smūgio sekė daugiau negu šimtas pakartotinių, taip pat ir netoli Fukušimos atominės elektrinės, bet dauguma jų buvo silpnesni negu 6-ių balų.
50 šalių siūlo savo pagalbą Japonijai. Vienų gelbėtojai rengiasi sunkiai misijai, kiti jau pakeliui – pasirengę sunkioms sąlygoms ir slegiami nerimo apie sprogimą atominėje elektrinėje, bet jie vyksta dirbti savo darbo. „Žinoma, esame sunerimę, bet esame gerai parengti tokiam darbui, žinome, ką turime daryti, ir dabar galime padėti Japonijos žmonėms“, – tvirtino gelbėtojų grupės narė Georgia Pfleiderer. Lietuvos gelbėtojai į Japoniją kol kas nesiunčiami.
Po pranešimų apie žemės drėbėjimą ir cunamį, Lietuvos pareigūnai pranešė, kad pasiruošta siųsti 24 žmonių būrį į nuniokotą šalį. Lietuva dar vakar užsiregistravo Europos sąjungos pagalbos koordinaciniame centre su siūlymu siųsti ugniagesių gelbėtojų, pasieniečių su šunimis, medikų. Paaiškėti dėl Lietuvos pagalbos turėtų, kai situaciją Japonijoje baigs vertinti vietos ekspertai.
Pasaulio agentūrų išplatinta vaizdo medžiaga leidžia iš arti pamatayti cunamio galią, kai vandens stichija po žemės drebėjimo ūžtelėjo į šiaurės rytinę Japonijos pakrantę. Šioje Japonijos dalyje smūgiai buvo stipriausi ir cunamis smogė smarkiausiai. Modernių technologijų šalis pasirengusi išgyventi žemės drebėjimus, bet tokios vandens stichijos ir ji negali kontroliuoti. Cunamio bangos sekė viena paskui kitą, jų greitis vandenyne prilygsta reaktyvinio lėktuvo greičiui.
Ekspertai sako, kad cunamio griaunamoji jėga priklauso ne nuo bangos aukščio, o vandens srauto. Be to, žmonės atlaikę bangos puolimą, gali būti nuplauti į jūrą, kai jis traukiasi. Italijos vulkanologai jau suskaičiavo, kad per šį drebėjimą Žemės ašis pasislinko 25 centimetrus, o amerikiečiai geologai tvirtina – pagrindinė Japonijos sala pasislinko beveik du su puse metro.
LTV naujienų tarnyba