Planinė ekonomika – su tuščiomis lentynomis
Pasaulyje 24 05 2011 742 peržiūros

Planinė ekonomika – su tuščiomis lentynomis

Baltarusijoje deficitu jau tampa ne tik eurai ar JAV doleriai: šios šalies gyventojai iš parduotuvių iššlavė šaldytuvus, druską ir netgi tualetinį popierių.:::Aliaksandro Lukašenkos ekonominio stebuklo burbulas sprogo. Kaimyninės šalies gyventojai jau nebetiki net Baltarusijos rublio ateitimi. Todėl kasdien nuvertėjančius pinigus jie stengiasi iškeisti į bet kokias prekes. Tik ir jų beveik nebeliko.

Nespėja vežti pinigų
Penktadienį prie visų Baltarusijos bankomatų nusidriekė milžiniškos eilės – baltarusiai skubėjo atsiimti grynuosius pinigus. Susidarius klientų antplūdžiui inkasatoriai tiesiog nespėjo pristatyti pinigų į bankomatus. Niekas nesitikėjo, kad per valiutų krizę deficitu taps dar ir rubliai.
„Jokių apribojimų atsiimant grynuosius pinigus nebus taikoma. Nuolat užsakome pinigų. Bet inkasatoriai tiesiog nespėja visur ir iš karto papildyti bankomatų“, – tokius paaiškinimus teikė bankai.

Šaldytuvų jau nebeliko
Tuo tarpu savaitgalį eilės nusidriekė jau parduotuvėse. Po to, kai doleris ir euras juodojoje rinkoje pabrango daugiau negu du kartus, žmonės ėmėsi lengva ranka leisti baltarusiškus rublius. Iki sekmadienio pietų Minsko valstybinėje universalinėje parduotuvėje buvo likę tiktai keturi Baltarusijoje pagaminti šaldytuvai, nors vietos gamyklos „Atlant“ prekėms skirtas kone ketvirtadalis didžiulio Baltarusijos sostinės centre esančio prekybos centro.
Tačiau net ant likusių šaldytuvų kabėjo užrašai „Parduota“. „Ir tai viskas? O kur visi šaldytuvai?“ – paklausiau pardavėjo. „Šaldytuvų nėra! Nėra! Visus išpirko!“ – audringai reagavo moteris. Gretimame skyriuje pardavėjai nespėjo pakuoti baltarusiškų mikrobangų krosnelių. Lentynos ištuštėjo tiek, kad dar likusios nedidelės krosnelės viena nuo kitos stovėjo daugiau nei per metrą.

Ateitis – miglota
Minsko centre esančių prekybos namų „Na Nemige“ buitinės technikos skyriuje buvo likęs viso labo vienas šaldytuvas, ir tas – jau parduotas. Prie jo priėjo vidutinio amžiaus moteris, greitai atidarė, uždarė dureles ir negalvodama nuskubėjo prie kasos: kuo skubiau sumokėti. „Ir man toks praverstų“, – įsiterpiau ir aš. „Visi šaldytuvai parduoti“, – greitai atraportavo pardavėjas. „Gal bus kitą savaitę?“ – paklausiau. Pardavėjas neaiškiai patraukė pečiais. Lentelės „Parduota“ kabėjo jau ir ant visų virtuvinių viryklių.

Tuščios visos lentynos
Kam baltarusiams reikia tiek šaldytuvų, tampa aišku užsukus į maisto prekių parduotuves. Praėjusią savaitę buvo išpirkti visi produktai, kuriuos galima bent kiek ilgiau laikyti.
Viename Minsko miegamųjų rajonų esančiame prekybos centre sekmadienį tuštutėlės buvo lentynos, kur anksčiau buvo druska. Liko tiktai keturi maži bulgariškos jūrų druskos indeliai. Mat šeštadienį pirkėjai ėmė mažiausiai po penkis pakelius druskos. „Kam žmonėms tiek druskos – nežinau. Ir acto nespėju dėlioti ant lentynų, kaipmat išperka. Gal ruošiasi vasarą konservuoti daug daržovių? O gal bijo, kad viskas pabrangs?“ – spėliojo pardavėjas.
Tuščios buvo dantų pastos, tualetinio popieriaus, makaronų ir baltarusiškų saldumynų – zefyrų, saldainių lentynos. Jų kainos nepakilo, o importiniai šokoladukai pabrango du kartus.

Cigaretes perka urmu
Mėsos skyriuje sekmadienį buvo tik rūkyto kumpio. Pasiteiravus, ar neatsirastų bent gabaliukas krūtinėlės, pardavėja atrėžė: „Mergaite, imkite, kas yra. Jūs gi matote, kas čia dedasi.“ Įdomu tai, kad išaugo ir brangių alkoholinių gėrimų – viskio, konjako, tekilos paklausa. Jų kainos dar nespėjo pasikeisti: perskaičiavus pagal juodosios rinkos kursą viskio butelis dabar kainuoja 8–10 eurų.
Tuo laiku prie kasos dirbančius pardavėjus linksmino vidutinio amžiaus vyriškis, paprašęs parduoti cigarečių už 3 milijonus baltarusiškų rublių, – daugiau nei 600 pakelių. „O ką manote, cigaretės nepabrangs? Krizė lieka krize, o rūkyti tikrai nemesiu, tai jau tiksliai žinau. Geriau cigaretėms ir išleisiu visus baltarusiškus rublius“, – sakė vyriškis.
Tuo tarpu už manęs eilėje stovinti moteris kažkodėl pirko septynias poras 40 denjė pėdkelnių. Ir tai vyko tuo metu, kai Minske tvyrojo kone 30 laipsnių karštis.

Gyvena tiktai viltimi
Netramdomai pingantis Baltarusijos rublis smogė ir lietuviams, į šią šalį tiekiantiems maisto produktus. Verslininkai skaičiuoja nuostolius: prekės užsiguli lentynose, o platintojai nebegali atsiskaityti doleriais. „Vičiūnų“ įmonių grupė į Baltarusiją krabų lazdeles ir žuvų pirštelius veža jau 15 metų. Bet pastaruoju metu prekyba ėmė strigti: šių produktų kaina parduotuvėse šoktelėjo 70–80 proc.
„Kol kas kaimynai dar įperka mūsų gaminius. Stebime padėtį, žiūrėsime, kaip bus toliau“, – apie smarkiai susitraukusį pardavimą sakė „Vičiūnų“ įmonių grupės vadovas Visvaldas Matijošaitis. Nors už produktus lietuvių bendrovei nesumoka, verslininkas viliasi, kad netrukus viskas pasikeis į gera.

Prekės pabrango dvigubai
Tokios pat bėdos užgriuvo Baltarusijai riešutus bei džiovintus vaisius tiekiančią įmonę „Alvas“. Jos vadybininkas Nerijus Sereika neslėpė, kad pastaruoju metu verslas Baltarusijoje it strėlė smigo žemyn: „Nulinė prekyba. Anksčiau per savaitę į šią šalį vykdavo pora mašinų su prekėmis, dabar nevažiuoja nė viena.“
Jau penktus metus su baltarusiais bendradarbiaujančios bendrovės atstovas apskaičiavo, kad jų prekės parduotuvių lentynose dėl pingančio rublio pabrango kone dvigubai. O tokia kaina retam atrodo patraukli.

Banku nebetiki
Pirmadienį Baltarusijos nacionalinis bankas buvo nustatęs oficialų kursą – 3155 rubliai už JAV dolerį. Tačiau vakare pasklido gandai, kad jau šiandien oficialus kursas sieks net 4930 rublių už dolerį. Tuo tarpu užbiržinė rinka jau seniai netiki centrinio banko burtais. Vakar čia JAV doleris kainavo 6500 rublių, o praėjusią savaitę vienu metu – net 9000 rublių.

Alų dar geria
Net siaučiant krizei baltarusiai nesiliovė gėrę alaus, nors pastaruoju metu jo kaina vidaus rinkoje šoktelėjo maždaug penktadaliu. „Pabranginome alų maždaug tiek, kiek pabrango žaliava ir energija: apie 20 proc. Tačiau apyvarta išliko gera, viršijo net optimistiškiausias prognozes“, – sakė Baltarusijos alaus daryklos „Lidskoje pivo“ generalinis direktorius Audrius Mikšys. Anot pašnekovo, anksčiau atsiskaityti už žaliavas būdavo galima per 30 dienų, o dabar reikalaujama už jas sumokėti iš karto.
„Tai sukėlė visišką sumaištį. Mums tenka mokėti ir už tai, kas pirkta prieš mėnesį, ir už tai, kas perkama dabar. Bet kadangi alaus paklausa didelė, kol kas sukamės“, – sakė A. Mikšys.
 
„Lietuvos rytas“  

Laida "Savaitės kontūrai" 2024 11 22 (video)
Laida "Savaitės kontūrai" 2024 11 22 (video)

Visagino miesto naujienų apžvalga

-°С -%

Все авторские имущественные права и смежные права на размещенную на сайте news.tts.lt информацию принадлежат ЗАО "Telekomunikacinių technologijų servisas", если не указано иное.
Подробнее об использовании материалов сайта