Daugiau kaip 100 šalių, įskaitant Lietuvą, vyksta moksleivių protestai prieš klimato kaitą
Šimtai tūkstančių moksleivių iš daugiau kaip 100 pasaulio šalių, tarp jų - Lietuvos, penktadienį dalyvauja protestuose, ragindami imtis drastiškų žingsnių prieš klimato šilimą.
Pirmosios tūkstančių mokinių demonstracijos prasidėjo Naujojoje Zelandijoje. Vien tik čia planuojama 30 protestų. Visame pasaulyje numatyta 1 700 mitingų ir mokyklų streikų.
Protesto judėjimo „Fridays for Future“ („Penktadieniai už ateitį“) simbolinė figūra yra 16-metė Švedijos moksleivė Greta Thunberg, kuri jau daug savaičių penktadieniais nelanko mokyklos ir tą dieną rengia akcijas už kovą prieš klimato kaitą. Ji tapo klimato apsaugos aktyvistų ikona visame pasaulyje.
Pradžioje jaunų žmonių inicijuotas judėjimas jau sulaukia ir kitų kartų paramos. Be kita ko, moksleivių tėvai stojo jų pusėn, sukūrę judėjimą „Parents for Future“ („Tėvai už ateitį“). Jie, be kita ko, prašo atsisakyti drausminių priemonių, jei moksleiviai dėl protestų nelanko mokyklos.
Laikas spaudžia: jau dabar, Pasaulio klimato tarybos (IPCC) duomenimis, klimatas sušilo maždaug laipsniu, lyginant su priešindustriniu laikotarpiu. 2015-2018 metai, meteorologų duomenimis, buvo keturi šilčiausi nuo orų stebėjimų pradžios XIX amžiuje. Jei tendencija nesikeis, šio šimtmečio pabaigoje pasaulyje bus trimis laipsniais šilčiau. Tarp fatališkų klimato šilimo padarinių yra daugiau karščio bangų, ilgesnės sausros bei daugiau audrų, liūčių ir potvynių. Kad klimato kaita būtų sustabdyta, būtina smarkiai sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.
ELTA