Europos Sąjunga skatina kovoti su „auksinėmis vizomis“
Europos Sąjunga trečiadienį paragins šalis nares sugriauti „auksinių vizų“ (angl. „golden visas“) suteikimo užsienio investuotojams schemas, įspėdama, kad jos prisideda prie korupcijos ir pinigų plovimo.
Pareigūnai naujienų agentūrai AFP sakė, kad Europos Komisija paskelbs savo pirmą pranešimą, raginantį šalis nares pažaboti turtingų užsieniečių, dažnai kinų, rusų ir amerikiečių, gyvenamosios vietos ar pilietybės suteikimo mainais už investicijas praktiką.
„Ataskaitose nustatyta, kad šios sistemos kelia saugumo stokos, pinigų plovimo ir mokesčių vengimo grėsmes“, - agentūrai AFP sakė ES pareigūnas.
Jeigu valstybės narės nesugebės sugriežtinti savo taisyklių ir tapti „skaidresnėmis“, prireikus Komisija imsis veiksmų“, - pridūrė pareigūnas.
Praėjusių metų spalį Berlyne įsikūrusi „Transparency International“ ir Londone įsikūrusi „Global Witness“ Europos Sąjungos pilietybę ir gyvenamąją vietą pavadino „prabanga“, kurią „galima nusipirkti“.
Keletas Europos Sąjungos valstybių narių naudojosi tokiomis schemomis, per pastarąjį dešimtmetį suteikdamos pasus maždaug 6 tūkst., o rezidentų teises - apie 100 tūkst. žmonių. Tokiu būdu gauta 25 mlrd. eurų (29 mlrd. JAV dolerių) užsienio investicijų.
Keturios Europos Sąjungos narės - Austrija, Bulgarija, Kipras ir Malta - „parduodavo“ pasus turtingiems investuotojams, o dar 12 šalių pasiūlydavo jiems teises gyventi jose.
Ispanija, Kipras, Portugalija ir Didžioji Britanija yra šalys, gavusios daugiausia investicijų mainais už vizas. Pavyzdžiui, Ispanija per metus gavo 976 mln. eurų, palyginti su Didžiosios Britanijos gautais 498 mln. eurų.
ELTA